Cyklus fotografií Domésticas je výsledkom dvojmesačného pobytu Andreja Balca (1973) v Brazílii, ktorý mu umožnilo prestížne štipendium IPRN na základe víťazného projektu Household-Work in Brasil. Vo svojej knihe zobrazuje svet sluhov a pánov v prepojeniach i protikladoch, keďže táto profesia je v Brazílii uznávanou prácou, na ktorú sa nepozerá ako na čosi ponižujúce.
Ba naopak, sluhovia svoje povolanie vykonávajú už odmalička a často prežijú v jednej domácnosti celý, celkom pokojný a spokojný život. Stávajú sa tak postupne dôverníkmi, priateľmi, ošetrovateľmi, záhradníkmi, pomocníkmi, kuchármi, čašníkmi, radcami, či dokonca rodinou pána, ktorý je ich zamestnávateľom, v časoch dobrých i zlých. Zaujímavosťou je, že aj samotní sluhovia majú niekedy svojich sluhov, a tak tradícia pokračuje.
Mladý pezinský fotograf precízne a detailne aranžuje svoje snímky, no nezobrazuje len povrch, zrejmé napätie sociálnych kontrastov, ale ide ďalej, svojich hrdinov aj spovedá. Pýta sa, aké želanie by im mala vyplniť zlatá rybka a čo pre nich znamená práca. Len dvoma, jednoduchými otázkami sa autor dopátra k poznaniu, ktoré je jasné i z jeho fotografií.
Borí mýtus o nešťastných, ubitých a dennodenne ponižovaných sluhoch, ktorí trvale trpia a nie sú ničím. Mylný mýtus, klasický klam, čo nám vtĺkali do hláv poučky socialistickej výchovy. Aj keď je medzi svetom sluhov a pánov takmer vždy jasný, často neprekonateľný rozdiel, spoločenské postavenie nijako nemení fakt, že sú ľuďmi s podobnými túžbami.
Aj pán, aj sluha chcú byť zdraví, želajú si žiť v krajine, kde vládne pokoj a mier, chceli by dobre zabezpečiť svoje deti. Túžia existovať v láskyplnom partnerskom zväzku, nechceli by stratiť zamestnanie. Pomocník a čašník vyzerá na fotografii vedľa svojej panej skôr ako jej príbuzný, alebo dokonca partner. Až kefa na umývanie bazéna mení jeho spoločenský status. Iba uniforma robí z pomocnice slúžku.
Ak sa zapozeráte do portrétov tvárí sluhu a jeho pána, nezistíte okrem veku o brazílskych ľuďoch nič prekvapivé, neznáme či šokujúce. Sú si podobní nestrojenou ľudskosťou, obyčajnosťou, absenciou dnes tak zdôrazňovaného imidžu. Balco väčšinou zdôrazňuje zrejmý odstup oboch zobrazovaných entít, ale aj pokoj, istú pokoru, odovzdanosť a aj mravnú silu, ktorá vyviera z meditácie pri spoločnej modlitbe.
Práve tam je svet sluhov a pánov najbližšie, najpriamejšie prepojený. Domésticas sú súčasnou, silnou sociálnou štúdiou sveta, ktorý je skrytý za stenami domov, naprieč mnohými krajinami nepoznaného sveta.
Andrej Balco vo svojom brazílskom dobrodružstve vykreslil presne a veľmi realisticky model vzájomne previazanej existencie, keď pán aj sluha môžu snívať spoločný sen.
Recenzia / kniha
Andrej Balco: Domésticas
Vydal Dom fotografie, Liptovský Mikuláš
Autor: Andrijan Turan