Otvorili výstavu o falšovateľskej "diablovej" dielni
Výstavu o niekdajšej "Diablovej dielni" falšovateľov spojeneckých platidiel v koncentračnom tábore Sachsenhausen otvorili dnes v priestoroch pamätníka v Oranienburgu neďaleko Berlína.
BERLÍN. Výstavu o niekdajšej "Diablovej dielni" falšovateľov spojeneckých platidiel v koncentračnom tábore Sachsenhausen otvorili dnes v priestoroch pamätníka v Oranienburgu neďaleko Berlína.
Aktivity väzňov - falšovateľov peňazí - mimoriadne hodnoverne priblížil súčasníkom v Oscarom ovenčenom filme rakúsky režisér Stefan Ruzowitzky, a to na základe knižných spomienok pamätníka prísne utajenej operácie Bernhard, rodáka zo Slovenska Adolfa Burgera.
Súčasťou výstavy sú početné originály vrátane kresieb či väzenského odevu Adolfa Burgera.
Utajená tlačiareň, v ktorej približne 140 väzňov vyprodukovalo falšované finančné prostriedky s nominálnou hodnotou vyše 130 miliónov libier, ale aj poštové známky a cestovné pasy, fungovala podľa informácií z pamätníka od jesene 1942 v dvoch barakoch tzv. malého tábora pod kontrolou príslušníkov síl SS.
Tamojšie falzifikáty mali predovšetkým prispieť k oslabeniu ekonomík súperov Tretej ríše vo vojnovom konflikte.
Výstava pod názvom Falšovateľská dielňa v Sachsenhausene bude otvorená až do jari 2010, už v najbližších dňoch by mala byť dostupná prostredníctvom internetu aj ďalšia expozícia na rovnakú tému.