Dnes sa začína slovenský Febiofest. Hneď prvý deň príde do Bratislavy slávny poľský filmár Jerzy Skolimowski.
BRATISLAVA. Desaťtisíce vstupeniek do kín rozchytaných v predpredaji a hviezdni hostia. V Česku už je Febiofest je v plnom prúde. Otvoril ho filmár Wim Wenders, ktorý od Václava Havla prevzal cenu za prínos domácemu publiku. Dnes sa Febiofest začína aj v Bratislave.
Tak ako každý rok, v porovnaní s Českom bude slovenská časť o čosi skromnejšia. Menej bude divákov aj kinosál. Z filmových akcií u nás je však Febiofest stále jedna z tých najpodstatnejších.
Kto príde zo zahraničiaOtváracím filmom budú Anglické jahody Vladimíra Drhu, snímka, ktorej príbeh sa odohráva v roku 1968. Premietnu ju večer.
Už krátko po obede však bude na vysokej škole múzických umení s divákmi debatovať poľský režisér Jerzy Skolimowski. Renesančný sedemdesiatnik, ktorý je jedným z hlavných hostí festivalu, uvedie svoj najnovší film Štyri noci s Annou. Skolimowski, ktorý žije a pracuje v americkom Los Angeles, ho nakrútil po tvorivej prestávke, ktorá trvala sedemnásť rokov. Ako herec však nezaháľal - naposledy sa objavil vo Východných prísľuboch Davida Cronenberga, kde hral ruského mafiána.
V zahraničí uznávaný je aj ďalší hosť, ktorým je maďarský režisér Béla Tarr. Sedem bude jeho filmov, ktoré na Febiofeste uvidíme a čo je neuveriteľné, sedem je hodín, ktoré trvá jeden z nich - Satanské tango. Čiernobiely film s dlhými zábermi a uhrančivou atmosférou Tarr nakrútil v roku 1994. „Je zdrvujúci a očarujúci v každej minúte siedmich hodín. Rada by som ho znovu videla, každý rok až do konca života," vychválila Satanské tango americká spisovateľka a filozofka Susan Sontagová.
Kto má v kine so sústredením problém, toho poteší, že film premietnu s prestávkami a občerstvením. Extrémy má skrátka Béla Tarr rád. Na to, aby v roku 1977 nakrútil svoj filmový debut, mu napríklad stačilo rekordných šesť dní. Naopak, až sedem rokov zase potreboval, aby dorobil svoju poslednú snímku Muž z Londýna.
Dvakrát PiussiDomácich noviniek, čo budú mať na Febiofeste premiéru, až tak veľa nebude. Rovno o dve sa však postarala Zuzana Piussi - i keď pravdou je, že jedna z jej nich, Babička, je oficiálne česká.
Tou druhou je Koliba. Filmárka a herečka Piussi sa v nej s kamerou púšťa po stope toho, ako zanikli naše filmové štúdiá. Nejde však len o ne. Okrem technického zázemia tu Koliba symbolizuje celý slovenský film a to, čo sa s ním stalo v ére samostatnej Slovenskej republiky. Tým, ku komu snímka nie je vôbec milosrdná, je rozhádaná filmárska obec. Na Febiofeste sme pôvodne Kolibu mali vidieť už vlani, Zuzana Piussi sa však rozhodla počkať, keďže kauza sa vyvíjala ďalej.
Dnes sa Febiofest začína v Bratislave, do ďalších deviatich miest sa postupne presunie v apríli.
Podrobný program a viac informácií o filmoch nájdete tu.
Febiofest na Slovensku
Bratislava (30.3 - 5.4.)
Bratislava (30.3 - 5.4.)
Trenčín (05.-08.4.)
Žilina (6.- 8.4.)
Košice (14. - 19.4.)
Poprad (15.- 17.4.)
Nitra (20.-22.4.)
Banská Bystrica (20.- 24.4.)
Martin (23.- 29.4.)
Prešov (27.- 30.4)