BRATISLAVA. Jedna z najvplyvnejších hudobníčok tejto planéty mala na festivale Bažant Pohoda koncertovať už pred dvomi rokmi, ale nakoniec jej vystúpenie padlo.
Tentoraz sú si však organizátori trenčianskej akcie na 100 percent istí, že Patti Smith (na snímke Reuters) sa predstaví prvýkrát na Slovensku. Kto uvidí jej vystúpenie, musí si túto „starú Indiánku" zamilovať. Na pódiu pôsobí neviazanosťou, živelnosťou a slobodnou vôľou ako človek, ktorý sa narodil na rozosievanie lásky, burcujúci ľudí, aby to nevzdávali.
Do rokenrolu vniesla poéziuNaša krajina zažila v posledných rokoch viacero punkrockových legiend. Hrali tu napríklad Iggy Pop alebo Sex Pistols. S Patti Smith zas príde kus inej hudobnej histórie, ktorá sa v sedemdesiatych rokoch začala písať v New Yorku.
Bob Dylan o nej raz povedal, že v živote počul veľa skvelých speváčok, ale Patti je jednoducho najlepšia. O tejto 62-ročnej rodáčke z Chicaga sa hovorí ako o „krstnej matke punku", ale to je veľmi nepresné papierové pomenovanie. Hudobníčka sa predovšetkým preslávila tým, že do rokenrolu priniesla kus úžasnej poézie, čo sa s výnimkou Dylana alebo Cohena podarilo len málokomu.
Pôvodne bola poetkou, ale jej náklonnosť k rokenrolu spôsobila, že začiatkom 70. rokov sa v New Yorku stretla s gitaristom Lennym Kayom, ktorý ju začal sprevádzať na jej recitáciách. Tam niekde vznikol základ neskoršej skupiny Patti Smith Group, kde v jej prvej fáze pôsobil aj mladý československý emigrant Ivan Kral.
Patti a jej hudobníci vyšli z drsného newyorského prostredia klubu CBGB, kde okrem nich hrali Ramones, Blondie alebo Richard Hell. Od punkových kolegov sa však odlišovali Smithovej poéziou a improvizáciami. Zatiaľ čo punkeri považovali rok 1977 za bod nula, Patti vždy o sebe hovorila, že je strážkyňou histórie rokenrolu a hrdo sa hlásila k Hendrixovi, Dylanovi alebo Rolling Stones.
FOTO - WIKIMEDIA
Popularita ich skoro zabilaJej debutový album Horses je jedinečný a patrí dnes medzi najlepšie platne rockovej histórie a neskôr ovplyvnil ďalšie generácie hudobníkov, ako napríklad Michaela Stipea z R.E.M., The Smiths, U2 alebo Sonic Youth.
Skupina vydala v druhej polovici 70. rokov štyri albumy a zabodovala s piesňami Gloria, Because The Night a Dancing Barefoot. Prílišná popularita však nakoniec kapelu skoro zabila a Patti ju po svadbe s hudobníkom Fredom Smithom rozpustila. Z bohémskeho New Yorku sa presťahovala do Detroitu a miesto hudby sa venovala svojim deťom.
Prvý návrat si odbila v polovici 80. rokov s dnes nedoceneným albumom Dream Of Life, pre ktorý napísala všetky piesne spolu so svojím manželom. Jedna z nich People Have The Power je jednoducho geniálna ako Lennonova Imagine alebo Dylanova Like A Rolling Stone.
Silný comebackZlom v jej živote nastal na začiatku deväťdesiatych rokov, keď v krátkom čase prišla o svojho brata Todda, niekdajšieho klaviristu jej kapely Richarda Sohla a manžela Freda. Bolo to niečo ako znamenie. S rodinou sa vrátila do New Yorku, kde povolala niekdajších členov bývalej kapely, no bez Krala, a nahrala silný comebackový album Gone Again.
Patti nahráva a koncertuje so svojou skupinou dodnes. Jej posledným albumom je zbierka coververzií Twelve (2007). Na Bažant Pohode by sa mala predstaviť spolu s dlhoročným bubeníkom J. J. Daughertym, basákom a klávesistom Tonym Shanahamom, gitaristom Lenny Kayom a jej synom a gitaristom Jacksonom Smithom.
Trenčiansky festival sa uskutoční tradične v polovici júla na vojenskom letisku. Okrem Smith sa predstavia hviezdy Travis, Klaxons, Basement Jaxx alebo Collegium Musicum.