SME

Praje doba súčasným Michelangelom?

Sixtínska kaplnka mala svojho Michelangela, ale aj pápeža Júliusa II. Genialita umelcov by sa nemala ako prejaviť bez odvahy, trpezlivosti, ale aj intuície objednávateľov. Má dnes šancu vzniknúť sakrálne dielo, ktoré budeme obdivovať aj o tisíc rokov?

Náboženské umenie sa priamo či nepriamo odvoláva na nejakú vieru, vzťah človeka k Bohu či bohom. V európskom kontexte sa tento širší pojem celé stáročia prakticky prekrýval s kresťanským umením, židovské náboženstvo v synagógach pripúšťa iba dekoratívne umenie. Rímsky obrad je novátorstvu najviac naklonený. Gréckokatolícka i pravoslávna cirkev vychádzajú z iného chápania obrazu-ikony, ranný protestantizmus dokonca výtvarné umenie odmietal ako niečo, čo je proti Božím prikázaniam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biblia patrila k hlavným referenciám umenia až do konca 18. storočia, keď sa umenie začalo pod vplyvom osvietenstva vo väčšej miere od cirkvi emancipovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dejiny sakrálneho umenia sa však neskončili barokom. Marc Chagall, autor veľkých plátien s námetmi zo Starého zákona, nebol zďaleka jediný svetovo známy maliar, ktorý podobne ako jeho predchodcovia „ponáral svoj štetec do abecedy Biblie". Z našich tvorcov sa tejto tvorbe v 20. storočí venovali aj Ľudovít Fulla, Janko Alexy či Matin Benka. Kto však dostáva zákazky na kostoly dnes?

Dubčekovské kostoly

Príležitosť uplatniť nové umelecké diela v sakrálnom priestore katolíckych kostolov priniesla predovšetkým liturgická reforma Druhého vatikánskeho koncilu. Na túto možnosť zareagovalo počas krátkeho uvoľnenia od polovice 60. rokov aj Slovensko. V rokoch 1968 a 1969 bolo postavených až 88 tzv. „dubčekovských" kostolov bez stavebného povolenia. „Stavalo sa rýchlo, svojpomocne, často s finančnou pomocou zahraničných Slovákov," hovorí Alena Piatrová, riaditeľka Inštitútu kresťanskej kultúry Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi zaujímavé stavby z tohto obdobia patrí kostol v Zelenči, v Zborove nad Bystricou, v Kochanovciach, v Kazimíri, v Zlatej Bani, Sobranciach či výzdoba pôvodne gotického kostola v Dolnom Hričove (na snímke). „Priestor na realizáciu v nich dostali výtvarníci, ktorí sa verejne ku kresťanstvu hlásili, za čo boli režimom perzekvovaní - Vincent Hložník, Alexander a Eva Trizuljakovci, Ladislav Záborský, Mikuláš Klimčák či Edita Ambrušová, František Kráľ či Julián Filo," dodáva Piatrová. Oni predznamenali smerovanie moderného sakrálneho umenia na Slovensku, predovšetkým v oblasti sakrálnej vitráže a plastiky.

Nezvládnutý boom

Po roku 1989 nastal vo výstavbe kostolov boom. „Žiaľ, architekti, ale ani cirkev ho nezvládli. Bola to premrhaná šanca, ktorá sa už nezopakuje," myslí si Alena Piatrová. Problémom býva nielen exteriér, ale aj interiér kostolov. „Postavením kostola akoby sa vyčerpali sily a na výtvarné dotvorenie už nezostala energia ani peniaze," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenstvo veriacich ho často vníma už ako luxus, nie ako rovnocennú súčasť kostola," myslí si aj Magdaléna Kvasnicová z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok fakulty architektúry. Podľa nej môže harmonický komplex vzniknúť len vtedy, ak sa s dotvorením interiéru ráta už v samotnom projekte sakrálnej architektúry, ako v prípade Kostola sv. Bartolomeja vo Vojkovciach.

Medzi dobré príklady patrí i saleziánsky kostol na Miletičovej ulici v Bratislave, Kostol sv. Františka v Bratislave-Karlovej Vsi. Na Slovensku je ojedinelá realizácia Kostola dvoch sŕdc, tzv. Archa locus v Liptovských Sliačoch (na snímke). Chybou je, ak si v interiéri konkuruje viacero hodnotných, ale výrazných a štýlovo rôznorodých výtvarných diel, to sa podľa Kvasnicovej prihodilo v Kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Ružinove, ale aj v spomínaných Sliačoch.

SkryťVypnúť reklamu

Piatrová pripomína, že úlohou výtvarného umenia v sakrálnom priestore je pomôcť veriacemu stíšiť sa, naladiť sa na osobnú meditáciu. „Preplnený interiér kostola lacnými sadrovými soškami a sladkými obrazmi Krista a svätých nielenže kazí vkus, ale navodzuje atmosféru falošnej duchovnosti," pripomína.

Darí sa najmä nástenným výmaľbám poddajného charakteru so snahou po nie vždy úspešnom realistickom stvárnení.
Andrej Botek, architekt

Preč s balastom a gýčom

Hoci kvalitných umeleckých diel nie je v našich chrámoch veľa, v porovnaní s architektúrou sa to dá jednoduchšie napraviť. „Stačí z našich chrámov povynášať všetok ten balast a gýč a nahradiť ho kvalitným umením," dodáva Piatrová.

Kde sa to všetko v kostoloch vlastne berie? „Dnešná doba celkovo príliš nepraje vzniku náročných, poctivo odpracovaných vecí. Masa remeselnej, často podpriemernej produkcie sa presadzuje zdanlivo ľahšie, už i pre ekonomické faktory," hovorí maliar Marek Trizuljak. Neplatí to však len na dnešnú dobu.

SkryťVypnúť reklamu

„Veľké umelecké výkony boli vždy skôr výnimočnou situáciou, v ktorej sa stretli odvaha objednávateľa s géniom a výnimočnou kreativitou umelca," pripomína architektka Magdaléna Kvasnicová. Nie všetci patróni sakrálneho umenia sa stali natoľko známi ako pápež Július II., ich úloha bola však nenahraditeľná. Le Corbusierova kaplnka Panny Márie v Ronchamp by napríklad v päťdesiatych rokoch 20. storočia nevznikla bez dominikána Pie-Raymonda Régamey OP. Máme aj my takých kňazov?

Nepripravená cirkev

„Myslím, že hlavný dôvod dnešného neutešeného stavu sakrálneho umenia a architektúry treba vidieť v nepripravenosti cirkvi na novú situáciu po novembri 1989. Kresťanská kultúra za železnou oponou bola izolovaná od smerovania moderného sakrálneho umenia." Na teologických fakultách stále absentuje výchova budúcich kňazov aj v oblasti umenia či v ochrane kultúrneho dedičstva, ktorého sú zvyčajne kňazi správcami.

SkryťVypnúť reklamu

„Cirkevní predstavitelia sa laických odborníkov akoby stále báli, k spolupráci si radšej prizvú neprofesionálov, ktorí bez mihnutia oka urobia, čo si kňaz alebo veriaci želajú," dodáva Piatrová.

V katolíckej praxi existujú na úrovni diecéz tzv. liturgické komisie, v ktorých sú aj maliari či architekti, ktorí by mali odsúhlasiť všetky realizácie. Nekvalitné dielo sa však niekedy vyhotoví aj napriek negatívnemu stanovisku komisie, resp. sa na jej posúdenie ani nedostane. „Tu sa darí najmä poloprofesionálnym nástenným výmaľbám poddajného charakteru so snahou po nie vždy úspešnom realistickom stvárnení," dodáva architekt Andrej Botek.

Treba však povedať, že k mnohým súčasným umeleckým prejavom pristupuje nedôverčivo nielen cirkev, ale aj bežná verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Neslobodné umenie?

Umelci, chápajúci umelecké dielo ako slobodný prejav individuálnej kreativity, niekedy nechcú prijať, že sakrálne umenie do liturgického priestoru je umením úžitkovým, služobným, musí teda rešpektovať celý rad pravidiel a noriem vyplývajúcich z liturgie a teologických požiadaviek.

Kým za totality bolo len málo umelcov, ktorí tvorili diela aj do chrámov, po roku 1989 sa našli aj takí, ktorí vycítili v tejto tvorbe nové príležitosti. „Nešlo ani tak o tých, čo predtým robili busty Leninov, ale skôr ľudí, čo nemali k viere osobný vzťah. Aj v tejto oblasti sa však nájdu príklady skutočných ´konverzií´ jednotlivcov," pripomína Botek. „Považujem za veľmi podstatnú vec, aby bol tvorca sám preniknutý sakrálnou témou," myslí si Trizuljak.

SkryťVypnúť reklamu

Presadí sa nový Buonarroti?

Záujem o nové umelecké diela do kostolov vo všeobecnosti je. To, či sa dnešní Michelangelovia dokážu presadiť, je aj otázkou financií, ale aj vecou ich osobného zanietenia a schopnosti zapáliť iných pre svoju myšlienku. Musia si však nájsť kultúrne rozhľadeného kňaza, spoločne s ktorým dokážu komunikovať aj s miestnymi veriacimi, aby do chrámu prijali aj moderné umenie.

„Takú mieru tvorivej slobody som pri iných témach a investoroch osobne nezažil. Kostol sme tvorili ako špecifický domov pre veriacich, nesnažili sme sa im vnucovať vlastné puristické koncepty, preto si náš priestor dokázali osvojiť," hovorí Peter C. Abonyi o svojej skúsenosti s Archou locus v Liptovských Sliačoch (na snímke pohľad na kostol zvonka).

SkryťVypnúť reklamu

Ani pre Trizuljaka nie je objednávateľ externým partnerom, a už vôbec nie „protihráčom". Ako člen cirkvi sa cíti súčasťou procesu. „Medzi svetom súčasného profesionálneho umenia a cirkvou žijúcou v teréne treba ešte vybudovať viaceré mosty," myslí si. Mohli by sa nimi podľa neho stať aj diecézne múzeá, ktoré by sa mohli vo väčšej miere venovať nielen tradičnému, ale aj súčasnému sarkrálnemu umeniu. Isté kroky vpred sa dajú nájsť už dnes - Konferencia biskupov Slovenska pripravuje napríklad práve katalóg autorov s ich realizáciami, ktorý by mohol pomôcť pri zlepšení kvality sakrálnej tvorby na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 759
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 845
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 386
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 298
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 819
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 726
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 905
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 182
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 903
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 932
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 296
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu