SME

Veličenstvo George Duke

Slávny americký džezmen a klávesista sa v máji predstaví v Bratislave.

Zoznam žijúcich legiend, ktoré hrali na Slovensku, sa utešene rozrastá. Už o mesiac, štrnásteho mája, privítame na bratislavskom One Day Jazz festivale ďalšieho z veľkých – klávesistu Georgea Duka a jeho kapelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Významných hráčov na dychových nástrojoch, a čiastočne aj gitaristov, väčšinou spoznáme už podľa prvých originálnych tónov. Klávesoví hráči majú túto možnosť obmedzenú, samostatný tón sa nedá vytvárať až tak individuálne.

Napriek tomu Georgea Duka spoznáme hneď, jeho husté funkové groovy, synentizátorové sóla letiace vysoko nad zemou, farby klávesov či povinná trocha pátosu sú neopakovateľné. A keď začne spievať, je všetko úplne jasné.

SkryťVypnúť reklamu

Duke sa nikdy nevymedzoval ako striktne džezový hudobník, už len z toho dôvodu, že nevyzerá ako intelektuálny typ, zahľadený do vlastných vízií. Hudba tohto usmievavého medvedíka je o komunikácii a často nás núti spontánne vykonávať všakovaké tanečné pohyby, zachováva si však hĺbku a nikdy nekĺže po povrchu.

Chudobné detstvo

Narodil sa v roku 1946 v Kalifornii, v robotníckom mestečku San Rafael. O veľa rokov neskôr zloží pieseň Marin City, kde bude spievať o svojom detstve. Naokolo bola chudoba, ale ich komunita bola pevná a susedia držali spolu. Cez tenké steny sa ozývala hudba, medziiným aj legendárny Cannonball Adderley.

O niečo vyše dvadsať rokov s ním bude mladý Duke hrať, ale nepredbiehajme. Zlomovým bodom v jeho živote bol vraj koncert skoro menovca Duka Ellingtona, na ktorý ho mama zobrala ako päťročného. Funk sa do jeho DNA zasa dostával v baptistickom kostole.

SkryťVypnúť reklamu

Trombónista

Vyštudoval trombón a kompozíciu na konzervatóriu v San Franciscu, ale rovnako cvičil na klavíri. Ako tínedžer založil trio, neskôr hrávali s mladým spevákom menom Al Jarreau. V roku 1969 sa začali v hudbe diať magické veci, nastupoval elektrický džez rock. Duka si všimol huslista Jean Luc Ponty, a ponúkol mu spoluprácu. Duke vhupol do kvasu začiatku 70. rokov.

Nakoniec pristál u avantgardného rockera Franka Zappu, od ktorého si odskočil ku Cannonballovi Adderleymu. So Zappom nahral vysoko cenené džezrockové albumy prvej polovice 70. rokov, ktoré vyvrcholili legendárnym Apostrophe (1974), čo je aj rok, keď vydal svoj sólový debut.

Odvtedy je dominantná jeho kariéra lídra, aj keď si ho pravidelne volajú na hosťovanie tí najväčší. Prvé albumy sú ešte pod vplyvom fusion, ale funk je citeľný. Neskôr sa jeho hudba rozvetví dvoma smermi - na jednej strane sú tanečnejšie spievané albumy a na druhej strane inštrumentálne platne. Špeciálne miesto má v jeho tvorbe latinskoamerická, brazílska hudba, ktorej dokonca venoval celý album A Brazilian Love Affair (1979).

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok 80. rokov bol v znamení projektu s kamarátom, basgitaristom Stanleym Clarkeom, ktorý priniesol vysokokvalitný pop. V roku 1986 prispel aj na prelomový album Tutu svojho niekdajšieho idola Milesa Davisa.

Duke dnes

George Duke prešiel svojou dráhou bez väčších výkyvov, vždy vo forme, vždy s nasadením a nápadmi. V 90. rokoch sa možno zdalo, že už nie je v pelotóne a že jeho nablýskaný zvuk nezodpovedá dobe, ale akékoľvek pochybnosti zmietol v roku 2000 autobiografickým albumom Cool, plným zemitosti a naozaj drsného človečenstva.

George Duke je akýmsi Paulom Gauguinom funku. Jeho hudba je pestrofarebná, vzrušujúca, má šťavu a, áno, aj sex. Môžete sa o tom presvedčiť 14. mája v Estrádnej sále PKO na One Day Jazz feste. Spoluhráči Duka sú tiež mimoriadni (Michael Manson - basgitara, Jef Lee Johnson - gitara, Ron Bruner - bicie a Shannon Pearsonová - vokál.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie na tom je, že Duke nebude sám, v programe je okrem iného aj projekt významného amerického klávesistu Dona Grusina a slovenského bubeníka Martina Valihoru s basgitaristom Jurajom Griglákom a skupina českého saxofonistu Štěpána Markoviča. Lístky sú už v predaji.

Autor: Marián Jaslovský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu