Reštaurátor Ferenc Storno starší (1821 - 1907) bol u nás doteraz neznámy. Nevedelo sa, že tento pedant, ctiteľ umenia a veľký kresliarsky talent zasvätil život stredovekým umelecko-historickým pamiatkam na území niekdajšieho Rakúsko-Uhorska. Autodidakt, pôvodným povolaním kominár, prilákal k reštaurovaniu aj svojich dvoch synov. Ich staviteľské návrhy svedčia o intenzívnej práci na pamiatkach v Rumunsku, Maďarsku, Rakúsku i u nás.
Dostať sa k dobrým zákazkám však nebolo také ľahké ani v minulosti, Storno a jeho „rodinný podnik“ si dôveru vtedajších investorov a zadávateľov ponúk museli dlhodobo získavať. O to cennejšie sú jeho práce dnes. Na Slovensku je to napríklad reštaurovanie interiéru hlavného chrámu a nástenných malieb v Kostole sv. Jakuba v Levoči, kaplnky Zápoľských v Spišskej Kapitule, venoval sa farskému kostolu v Martine či v Banskej Bystrici, v Skalici, Hronskom Beňadiku a v ďalších mestách.
Ferenca Storna a jeho synov predstavuje Slovenská národná galéria. Môžeme sa dozvedieť niečo o tom, čo obsahuje tvorba v duchu štýlovej primeranosti, vidieť desiatky originálov výpravných návrhov, i nerealizovaných. A nakuknúť sa dá aj do denníkových autentických zápiskov kresieb človeka, pre ktorého sa znovuobjavovanie histórie umenia stalo životným poslaním.