SME

Súdruhovia spravili chybu

Dnes už aj najlacnejšie digitálne fotoaparáty dospeli do technickej dokonalosti, no nájdu sa aj takí ľudia, ktorí fotia radšej s plastovými škatuľkami s nedokonalými objektívmi.

Dnes už aj najlacnejšie digitálne fotoaparáty dospeli do technickej dokonalosti, no nájdu sa aj takí ľudia, ktorí fotia radšej s plastovými škatuľkami s nedokonalými objektívmi, do ktorých si naťahujú klasické kinofilmy. Hovoria si lomografi a na svete sú ich desiatky tisícov. Jedinou inšpiráciou bol pre nich nepodarený sovietsky fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súdruhovia zo Sovietskeho zväzu urobili na začiatku 80. rokov chybu. Vyrobili zlý fotoaparát LOMO. Fotil strašne, s optickými skresleniami, v zlej farebnosti. Po páde železnej opony jeden taký prístroj v pražskom bazáre kúpili rakúski turisti, objavujúci doteraz neprístupné svety. Stala sa zvláštna vec, po vyvolaní ich fotky očarili svojou zvláštnou atmosférou, deformáciami a farebnými posunmi. Náhodná kúpa sa zmenila na vášeň, ktorá sa zmocňovala nových a nových nadšencov.

SkryťVypnúť reklamu

„Naozaj neviem, čo na filme uvidím. Takéto fotenie je pre mňa kombináciou experimentovania a hry."

Jaroslav Ridzoň,
režisér, scenárista, publicista a hudobník

V roku 1992 vzniká vo Viedni Lomographische Gesellschaft - Lomografická spoločnosť a vlna sa šíri ďalej do celého sveta. Ľudia začali zháňať historické prístroje a dopyt vyvolal ponuku - firmy postupne vyvinuli fotoaparáty rozvíjajúce štýlové nedostatky pôvodného vzoru. Predáva sa ich hneď niekoľko typov. Aj výroba pôvodných LOMO prístrojov v Rusku sa obnovila.

Nová mánia

Sovietske skratky boli vždy svojské. Takto vznikol aj názov LOMO. Plným menom je to Leningradskoje optiko-mechaničeskoje objedinenie čiže Leningradská opticko-mechanická spoločnosť. Firma vyrábala okrem optických prístrojov aj zbrane. Jej riaditeľovi sa dostal do ruky japonský miniatúrny kompaktný automatický fotoaparát a usúdil, že aj socialistickí pracujúci si zaslúžia podobný a keďže s duševným vlastníctvom nikdy nemali problém, technológiu ukradli. Ich stroje však neboli také presné ako japonské a produkt bol v podstate nepodarok.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát LOMO LC-A patril k bežnej výbave pracujúcich nielen v „sojuze", ale aj jeho kolónií, aj tej našej. Jeho renesancia je nepochybne celosvetovým fenoménom. Už v roku 1994 sa organizovali prvé veľké výstavy lomografií v Moskve i New Yorku, vzniká aj prvé zastupiteľstvo lomografie v Berlíne. Nasleduje vytvorenie internetového portálu pre celosvetovú komunitu, www.lomography.com, prvý medzinárodný kongres v Madride v roku 1997 a prvé lomolympijské hry v roku 2000.

Čím to je

Lomománia je reakciou na digitálnu dobu. Prístroje na snímanie obrazu sú stále dostupnejšie a dokonalejšie. Ale nedokonalosť je ľudská vlastnosť a čo je dokonalé, podvedome považujeme za sterilné. K tomu pristupuje aj ďalšia vlastnosť lomo aparátov - niektoré z nich nemajú hľadáčik. Ako sa s takým niečím dá fotiť? Práve tak. Naslepo. Je to hra. Iné prístroje majú zasa niekoľko objektívov, zaznamenávajúcich rozfázovaný pohyb na jedinú fotografiu.

SkryťVypnúť reklamu

Priaznivcom lomografie je aj režisér, scenárista, publicista a hudobník Jaroslav Ridzoň. „Vždy som mal rád fotenie na klasický film. V prvom rade preto, lebo fotky zachytené na film majú iný charakter ako na digitál," hovorí. „Páči sa mi farebné spektrum, zrno, všetka špina, ktorá sa neplánovane dostane na fotku. A druhá, nemenej dôležitá je absencia okamžitej spätnej väzby. Fakt, že pri fotení neviem, ako bude v skutočnosti fotka vyzerať, mi trochu nostalgicky pripomína časy, keď som začínal fotiť na Smenu 8M. Práve ten pocit nevypočítateľnosti a moment prekvapenia pri vyvolávaní filmu, ktorý sa s digitálmi vytratil."

Ridzoň hovorí, že má rád aj digitál, no pri cestovaní má so sebou vždy aj Lomo.

„Fotím na Lomo Supersampler, čo je vlastne kus PVC so štyrmi šošovkami. Kvalitou spracovania pripomína fotoaparát na jedno použitie. Nemá žiadne nastavenie času, clony ani uzávierky. Dokonca ani žiaden hľadáčik. Pri fotení naozaj neviem, čo na filme uvidím. Takéto fotenie je pre mňa kombináciou experimentovania a hry. Pomer vydarených a nudných fotiek u mňa býva jedna k jednej. Na každom filme sa však nájde niekoľko záberov, ktoré sú vynikajúce. Niekedy dokonca neviem, ako sa mi niektoré podarilo urobiť. Vedel by som napodobniť charakter záberov z Loma v počítači. Chýbal by mi však moment prekvapenia a zábava pri samotnom fotení. Myslím, že práve faktor náhody, nostalgie a zaujímavých fotografických konceptov zabalených do lacných plastových obalov spravili z lomografie taký populárny fenomén."

SkryťVypnúť reklamu

Koľko prístrojov, toľko videní

Niektoré z prístrojov majú farebné filtre na blesk, iné extrémne rybie oko. Ďalší má deväť objektívov a nefotí rozfázovaný pohyb, ale akési warholovské pop-artové skladačky.

Spoločnosť Lomographic Society International ponúka desiatky rôznych fotoaparátov: drevené, papierové, s kožušinkou, fotiace z úst či podvodné fotoaparáty, jednorazovky, s rybím okom čiže s extrémne širokouhlým záberom kruhového tvaru, žabím okom - teda zdeformovaným rybím okom a mnohé iné.

Väčšina aparátov je plno- alebo poloautomatická. Ak lomografista používa fotoaparát bez hľadáčika, zachytáva skutočnosť intuitívne, automaticky, tzv. od boku. Lomografisti majú aj svoju filozofiu, ktorá je formulovaná do ich desatora.

Viac spontánnosti do života

SkryťVypnúť reklamu

Na stránke Lomography.sk je registrovaných 290 používateľov. Správcom stránky a dušou komunity je Matej Žoldoš. Keď ide von, hovorí si tri veci: „Kľúče mám, mobil mám a do tretice sa rozhodnem, ktorý z aparátov si vezmem. Veď bez loma ani na krok."

Niektoré heslá lomografie znejú mierne propagandisticky, ale zhruba 30-tisíc ľudí po celom svete v tom dosť ide. Dôkazom je aj asi 5 miliónov fotiek umiestnených od vzniku Lomographic Society International v roku 1992 na medzinárodnú stránku lomografie.

„Ja osobne mám najradšej šieste pravidlo lomografie - Nerozmýšľaj. Netreba byť vždy racionálny, netreba mať kopec presných, do detailu naplánovaných a presne urobených fotiek. To je nuda. Vo všeobecnosti by sa mali ľudia trošku uvoľniť a byť spontánnejší. Ja som s tým začal pri fotení. Z lomografického fotoaparátu mi vyjde vždy niečo, čo som vôbec nečakal a ak by ma náhodou jeden aparát omrzel, mám tucet ďalších."

SkryťVypnúť reklamu

Čaru spontánnej fotografie prepadol aj raper Marián Benkovič, známejší pod prezývkou Bene. „Lomo ako také už sledujem dávnejšie, ale prvý lomo aparát som kúpil len nedávno, pár mesiacov dozadu. Je fajn v dobe neskutočných digitálov držať v ruke umelohmotnú hračku, ručne naťahovať film, nemať ani hľadáčik a ani šajn, čo som vôbec odfotil. Teda občas to matne tuším, ale výsledok ma aj tak vždy prekvapí."

Nech žije analóg

Začiatkom mesiaca otvorili lomografisti výstavu v bratislavskom Stredoeurópskom dome fotografie v kaviarni Ex Café. „Hlavná misia výstavy je ukázať, že aj bez rozmyslu a hi-tech fotoaparátov sa dajú urobiť skvelé fotky, jedinečné a nenapodobiteľné digitálnym prístrojom," hovorí Matej Žoldoš. „Vystavené práce sú výberom najlepších fotografií umiestnených na portál Lomography.sk za posledný polrok. Dnes zavreli ďalší fotolab, ale nám pribudol nový člen komunity.

SkryťVypnúť reklamu

Analóg je mŕtvy, nech žije analóg!"

Desatoro lomografie

  1. Bez loma ani na krok.

  2. Používaj lomo dňom i nocou.

  3. Lomografia nie je zásah do života, ale jeho súčasť.

  4. Cvakaj od boku bez použitia hľadáčika.

  5. Dostaň sa čo najbližšie k vytúženému objektu lomografie.

  6. Nerozmýšľaj.

  7. Buď rýchly a vždy pripravený.

  8. Nemusíš vedieť vopred, čo si zachytil na film.

  9. Nemusíš to vedieť ani potom.

  10. Zabudni na pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 17 929
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 034
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 808
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 504
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 795
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 582
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


57
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


24
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


160
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


88
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 707
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 305
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 71 844
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 647
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 18 214
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 267
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 726
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 375
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu