Súčasťou medzinárodnej konferencie IETM, ktorú Slovensko hostí po prvý krát, je prehliadka súčasnej tanečnej a divadelnej tvorby. Svoje miesto si v programe našli aj komunitné divadlá. Odpovedzte na súťažnú otázku, vyberte si predstavenie a možno práve vy získate vstupenku pre seba a sebe blízkeho človeka.
Súťaž trvá do stredy 22. apríla 2009 do 15:00 hod. Mená dvoch výhercov budú zverejnené na tejto stránke po jej skončení.
Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Anna Palkovičová a Dominika Olšavová. Gratulujeme!
###SUTAZ###
Piatok 24. Apríl, 17:30, Malá scéna VŠMU
Miloš Karásek: Perón
Divadlo Alexandra Duchnoviča, Prešov
BECKETTOVSKÁ SATIRA NA RUSÍNSKY SPÔSOBU Miloša Karáska sa spája výtvarné a divadelné videnie sveta. Je sochárom, ale aj režisérom a dramatikom. V oboch oblastiach sa dôsledne vyhýba realizmu. V hre Perón síce konštruuje zdanlivo realistické dialógy, ale tie vedie v existenciálnom a absurdnom duchu. Pripomína Becketta zmiešaného so Sartrom, ale okoreneného ľudovou fraškovitosťou a čímsi, čo je typické pre slovenskú mentalitu.
Perón je akousi "Stationendrama", kde sa nemenia priestory, ale ľudia. Na peróne posedávajú dvaja muži v čiernych oblekoch a "stretávajú" rôzne postavy - samovraha, dominu, anjela, riaditeľa divadla a iné. Zaznievajú existenciálne pravdy, ktoré sa miešajú s banalitami a absurdným humorom. Dokopy však veľmi silné vo výpovedi o základných ľudských otázkach.
Inscenácia získala ocenenie Dosky za najlepšiu scénickú hudbu (významný český hudobník a skladateľ Michal Kořán). S úspechom bola uvedená aj na prestížnom bienále Neue Stücke aus Europa vo Wiesbadene.
Divadlo Alexandra Duchnoviča je menšinové divadlo, ktoré hrá v rusínskom jazyku. Rusíni patria k východným Slovanom. Nikdy nemali svoj vlastný štát, žijú na najvýchodnejšom území Slovenska. Počas komunistického režimu, ktorý existenciu Rusínov potláčal, sa toto menšinové divadlo volalo Ukrajinské národné divadlo.
Sobota 25. Apríl, 21:30, Malá scéna VŠMU
Amerika podľa Kafku
Divadlo z Pasáže, Banská BystricaKafkov príbeh Karola Rossmanna sa nestal inšpiračným zdrojom tejto inscenácie náhodou. Rossmann je vykázaný zo svojho prirodzeného prostredia, pretože jeho rodina je presvedčená, že porušil stanovené pravidlá. Plný očakávania pricestuje do Ameriky, aby našiel nové útočisko, ktoré vzápätí stráca. Je ešte naivný a dôverčivý ako dieťa, nedokáže si v novom svete nájsť miesto a nadviazať trvalé vzťahy.
Tvorivá konfrontácia Kafkovho sveta so svetom hendikepovaných ľudí v dnešnej spoločnosti je nesmierne inšpiratívna. Inscenácia Divadla z Pasáže - jediného slovenského divadla pracujúceho s ľuďmi s mentálnym hendikepom - nám kladie mnoho základných ľudských otázok: akí sme? akí sú oni? existuje "my" a "oni"?
Sme dostatočne otvorení, aby sa mohli hendikepovaní ľudia stať súčasťou nášho každodenného života? Táto inscenácia je však aj svojbytným umeleckým dielom plným nádherných obrazov a myšlienok. Scénografiu tvoria autorské maľby hercov Divadla z Pasáže, ktoré vznikali počas skúšobného obdobia pod vedením rakúskeho arteterapeuta a výtvarníka Stephana Böhma.
Autor: km