SME

Temný rytier Batman má svoje hračky

Mestom Gotham sa plazí tma. Neóny žiaria ešte o čosi zlovestnejšie ako cez deň, pouličné lampy žmurkajú, hŕstky slušných zamkli dvere a v uliciach naťahujú chápadlá vrahovia, zlodejíčkovia, prostitútky a podvodníci. Nad vysokými budovami sa zjaví znak. To

Mestom Gotham sa plazí tma. Neóny žiaria ešte o čosi zlovestnejšie ako cez deň, pouličné lampy žmurkajú, hŕstky slušných zamkli dvere a v uliciach naťahujú chápadlá vrahovia, zlodejíčkovia, prostitútky a podvodníci. Nad vysokými budovami sa zjaví znak. Svetelný kužeľ do oblohy nakreslí ovál a v ňom je netopier. To si mesto a komisár Gordon volajú na pomoc tajomného hrdinu. Netopierieho muža – Batmana. Ten sa vôbec prvýkrát objavil v komikse pred 70 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatok mája 1939 majú všetci milovníci komiksov zaznačený v diári. V dvadsiatom siedmom čísle pulpového magazínu Detective Comics sa vtedy zrodil pravdepodobne druhý najslávnejší i najstarší superhrdina komiksovej histórie Batman. Druhý po Supermanovi.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zväčšenie kliknite.

Kým on mal nadprirodzené vlastnosti vďaka mimozemskému pôvodu, nový hrdina vydavateľstva DC (vtedy National Publication) bol relatívne obyčajný. Žiadne superschopnosti ani zázračný pôvod. Len odhodlanie pomstiť rodinu, ktorú mu pred očami zavraždili. Mal vtedy osem a jeho rodičia, bohatí podnikatelia, sa vracali z návštevy kina. Malý Bruce sa vtedy stal svedkom prepadu kriminálnika Joe Chilla. Chcel peniaze a šperky.

„Prisahám na duše svojich rodičov, že pomstím ich smrť a po celý život budem bojovať proti zločincom,“ povedal komiksový Bruce Wayne nasledujúci deň na pohrebe.

Tvrdý tréningTo sa čitatelia dozvedeli v tridsiatom treťom čísle magazínu Detective Comics. Vtedy sa Wayne rozhodol bojovať proti zločinu v meste Gotham. Učil sa, trénoval fyzické schopnosti i boj. A postupne sa vypracoval nielen na jedného z najbohatších mužov, ale aj na nočný postrach gothamských zločincov.

SkryťVypnúť reklamu

Batman mal pôvodne vyzerať inak. Namiesto čierneho či čierno-sivého obleku netopierieho muža mal nosiť pásku cez oči, červený oblek a na ramená pripútané krídla. Jeho tvorcovia Bill Finger a Bob Kane však nakoniec zmenili názor.

Krídla na chrbte a červený oblek by boli v nočnom meste nepraktické i smiešne. Vymenili ich za plášť a na ruky Batmanovi navliekli rukavice – vraj aby nezanechával odtlačky prstov. Okolo pásu mu dali pôvodne žltý opasok, do ktorého si ukladal rôzne technické vynálezy a vymoženosti.

V roku 1940 dostal Batman aj podobne legendárneho nepriateľa – Jokera. Rovnako ako „sidekicka“ – pomocníka a priateľa Robina. Finger si totiž zmyslel, že aj Batman potrebuje svojho sherlockovského Watsona.

Vtedy získal hrdina vlastnú komiksovú sériu. Stále však vystupoval ako postava v magazíne Detective Comics. Predchodca spoločnosti DC Comics National Publication vtedy vydávala Batmana i Supermana.

SkryťVypnúť reklamu

Vzkriesenie hrdinuV polovici šesťdesiatych rokov vydavateľstvo premýšľalo, že Batmana zabije. Predaj jeho komiksov dramaticky poklesol, rozhodli sa však dať hrdinovi šancu. Batman prešiel redizajnom a v roku 1966 dostal vlastný televízny seriál.

Ten zaznamenal obrovský úspech a niektorí z nás si ho možno pamätajú z vysielania rakúskej televízie.

Aj potom popularita Batmana upadla a nasledovala ďalšia vizuálna úprava. Netopierí muž sa vrátil ku koreňom, komiks sa stal temnejším a zlovestnejším. Ešte viac to v osemdesiatych rokoch zdôraznil nový autor Frank Miller.

Svetu Gotham neskôr pomohli filmy. Režisér Tim Burton nakrútil na prelome 80. a 90. rokov Batmanov s Michaelom Keatonom a Jackom Nicholsonom. Jeho bláznivý Joker bol prinajmenšom rovnako dobrý ako psychotik Hetha Ledgera.

SkryťVypnúť reklamu

Batmana pritom akoby vždy vytvárali jeho protivníci. Nielen známy Joker, ale aj Penguin, Two Face či Riddler. Tí trápili Gotham City, paradoxne, mesto sa prakticky rovnako bálo aj svojho Batmana. A niekoľkokrát sa ho pokúšalo zatknúť.

Nejednoznačný Batman je jedným z najväčších hrdinov popkultúry, nielen komiksov. Akoby stelesňoval dobré ciele dosahované kontroverznými prostriedkami. Aj keď pôvodný Batman nepoužíval strelné zbrane a svojich protivníkov nezabíjal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu