LONDÝN, BRATISLAVA. Pred desiatimi rokmi povedala, že poctu v podobe titulu Poet Laureate by neprijala. Vraj si nevie predstaviť, že by mala napísať oslavnú ódu na svadbu princa Edwarda a jeho ženy Sophie.
V roku 2009 však Carol Ann Duffyová túto poctu prijala. A stala sa tak prvou ženou, prvým Škótom a pravdepodobne i prvou priznanou bisexuálkou, ktorá tento najvyšší básnický post v Británii získala.
Pred desiatimi rokmi pritom britský bulvár veľa špekuloval. Ocenenie vraj vtedy nakoniec nedostala preto, že zasiahol premiér Tony Blair. Údajne sa vyjadril, že pre priemerného Angličana je nepredstaviteľné, aby bol štátnym laureátom poézie homosexuál.
Štátny plat a fľaše s sherry
Poet Laureate Veľkej Británie a Severného Írska je štátne vyznamenanie, ktoré sa britskému básnikovi zapožičiava na desať rokov. S ocenením je spojený ročný príjem 5750 libier zo štátnej pokladnice, tradičný balík fliaš sherry a významné spoločenské postavenie. Spisovateľ sa zároveň stane oficiálny britským básnikom, s právom i povinnosťou komentovať rôzne spoločenské udalosti. Predovšetkým tie, ktoré sa týkajú kráľovskej rodiny.
„Poézia je najmä o tom, aby ste sa pozreli na bežné veci a transformovali ich," povedala pre BBC pri tejto príležitosti Duffyová. Svoje predchádzajúce vyhlásenia pritom nekomentovala.
Post od stredoveku
Ocenenie Poet Laureate sa v Británii odovzdáva stovky rokov. V dnešnej podobe sa udeľuje od roku 1599, korene ocenenia však siahajú až do stredoveku. Králi si vtedy najímali svojich dvorných básnikov.
To, že dnes ju má Carol Ann Duffyová, komentoval aj súčasný britský premiér Gordon Brown. Povedal, že „je výnimočnou modernou poetkou. Posúva našu predstavivosť zachytením rôznorodosti ľudských zážitkov, ktoré dokáže pretaviť na emócie."
Ona sama sa vyjadrila, že aj keď pôvodne takéto ocenenie prijať nechcela, berie to „ako ocenenie všetkých veľkých žien poetiek".
Autor: tp