Vo štvrtok má premiéru jedenásty film z prostredia kultového kozmického seriálu.
BRATISLAVA. „Vesmír, posledná hranica. Toto sú cesty vesmírnej lode Enterprise na jej misii: objavovať neznáme svety, hľadať nový život a civilizácie, s odvahou sa púšťať tam, kam sa dosiaľ ešte nikto nevydal.“ Odkedy sa v televízii prvýkrát objavil sci–fi seriál Star Trek, už uplynulo štyridsaťtri rokov.
Po kliknutí infograf zväčšíte.
Za ten čas vzniklo o fiktívnom svete šesť televíznych seriálov, jedenásť celovečerných filmov, knihy a počítačové hry. Plus hromada toho, čo vyprodukovali fanúšikovia. Diskusie, čo z toho do takzvaného kánonu Star Trek patrí a čo nie, pripomínajú dišputy teológov o posvätných spisoch.
Budúcnosť bude šťastnáOtcom sci-fi ságy je Američan Gene Roddenberry. Spisovateľ a producent, ktorý sa predtým živil aj ako letec, plánoval akýsi vesmírny western. Napokon vznikol seriál, ktorý boril predsudky a publiku servíroval utópiu. „Tým, že som vytvoril nový svet s novými pravidlami, mohol som sa vyjadrovať k problémom ako sexualita, viera, vojna vo Vietname či politika,“ vysvetľoval autor.
USA 60. rokov zmietali obavy zo studenej vojny a rasová segregácia. Spojená federácia planét, ktorú Roddenberry vymyslel ako ich protipól, vyznáva toleranciu. Nepozná choroby ani predsudky, iba túžbu po poznaní. Misionárom ideálov Federácie je jej flotila. Iné kultúry skúma, ale neovplyvňuje.
V čase, keď sa politická korektnosť až tak nenosila, bola posádka lode Enterprise rasovo pestrá. Bozk medzi bielym mužom a čiernou ženou na obrazovky prvýkrát priniesol práve Star Trek. Napätie medzi Východom a Západom zase miernila postava dôstojníka ruského pôvodu Pavla Čekova.
Star Trek je aj posadnutosťParadoxom je, že kultom sa seriál nestal v rokoch 1966 – 69, keď vznikali pôvodné epizódy. Napriek fanúšikom, ktorí už predtým podobné rozhodnutie zvrátili, spoločnosť NBC výrobu seriálu zastavila.
Kto sú trekkies?
Sú oblečení v smiešnych obtiahnutých svetroch žiarivých farieb. Vľavo na prsiach majú zvláštny špicatý symbol, do osobitého gesta spájajú ukazovák s prostredníkom a prsteník s malíčkom a rozprávajú sa čudným žargónom: o nejakých epizódach, filmoch či postavičkách.
Označenie trekkie vzniklo v roku 1967, keď Arthur W. Saha takto označil fanúšikov pôvodného seriálu zo šesťdesiatych rokov. Už vtedy nosili vulkánske špicaté uši podľa Spocka.
V americkej Virgínii majú kostol. Budova, ktorú volajú The Spock, má tvar osemuholníka a jej návštevníci nosia zašpicatené uši a snažia sa potlačiť ľudské emócie. V Las Vegas si môžete objednať startrekovú svadbu.
Popkultúrny fenomén prvej triedy zo Star Trek spravili až reprízy v 70. rokoch. V roku 1987, keď sa v televízii objavilo pokračovanie Next Generation a postavu kapitána Jamesa Kirka vystriedal Jean-Luc Picard, už dlho existovala subkultúra fanúšikov zvaných „trekkies“.
Svet Star Trek je premyslený do podrobností, ktorým môže konkurovať iba sága Pán prsteňov. Napríklad klingončina – fiktívnu reč, ktorá má už heslo v oxfordskom slovníku, sa môžete učiť na jazykových kurzoch. Mnoho serióznych vedcov zase vo voľnom čase cizeluje vzorce letu vesmírnych krížnikov. Existuje aj literárne odvetvie K/S (podľa postáv kapitána Kirka a jeho priateľa Spocka), ktoré do pôvodných príbehov podsúva homosexuálnu erotiku.
Podrobne je nalinkovaná ajhistória po 22. až 24. storočie, v ktorých sa príbehy Star Trek odohrávajú. Medzičasom sme ju vlastne dobehli – a vieme, že napríklad v roku 1992 sa žiadna eugenická vojna nezačala.
V popularite medzi postmi seriálu dodnes víťazí dôstojník Spock. „Celý život som mal problémy s emóciami, a tak som si myslel, že by bola zábava vytvoriť niekoho, kto ten problém nemá,“ povedal o miešancovi mimozemskej aj ľudskej rasy so špicatými ušami Roddenberry.
Herec Leonard Nimoy, ktorý Spocka hral, sa od postavy pokúšal odstrihnúť autobiografiou Nie som Spock. O čosi neskôr fanúšikov chlácholil druhou knihou, ktorú nazval: Som Spock.
Pochovaný vo vesmíreSú názory, podľa ktorých Star Trek končí smrťou Gene Roddenberryho v roku 1991. No už pred pohrebom tohto spisovateľa (ktorý sa odohral vo vesmíre) dýchali Star Treku na krk konkurenčné seriály ako Babylon 5. Dosiaľ posledný film Star Trek: Nemesis z roku 2002 bol prepadák.
Obrat sľubuje novinka, ktorá má vo štvrtok premiéru. Príbehom sa vracia do čias, keď sa budúci kapitán James T. Kirk zoznámi s mimozemšťanom Spockom. Opäť si v nej zahrá aj Leonard Nimoy.
Seriál objavil veci budúcnosti
Mobilný telefón, phaser, teleport či vesmírna loď Enterprise. To všetko sú vynálezy, ktoré sa objavili
v pôvodnom seriáli Star Trek. Dnes jestvujú naozaj.
BRATISLAVA. „Beam me up, Scotty.“ Tak znie jedna z najslávnejších fráz v histórii popkulúry. Slávnejšie sú hádam len slová „Som Bond, James Bond“. Práve prvý spomínaný povel dával kapitán hviezdnej lode Enterprise James T. Kirk svojmu transportnému technikovi, Montgomery Scottovi, keď sa chcel dostať z planéty naspäť na loď. Použil na to transportný lúč – teleport.
Teleportujte násMožno nad takýmto „výmyslom“ vedeckej fantastiky mávnete rukou. Ale práve kultový seriál Star Trek mnohé budúce objavy predpovedal.
Napríklad teleport, ten už jestvuje, aj keď ľudí z a do vesmírnych lodí zatiaľ neprenáša. V súčasnosti však dokážeme teleportovať informáciu. Presnejšie, kvantový stav. Takáto teleportácia sa už pred dvoma rokmi podarila na 140 kilometrov. Pritom dôvod, prečo Star Trek používal transportný lúč, bol prozaický. Autori chceli ušetriť financie a odmietli nakrúcanie scén pristávajúcich a štartujúcich lodí.
MobilyAj keď pôvodný seriál Star Trek dnes pôsobí ako príjemné nostalgické retro, viacero z jeho vynálezov denne držíme v ruke. A ani nás nenapadne, že v šesťdesiatych rokoch, keď pôvodný seriál bežal, o nich snívali len autori sci-fi.
Napríklad mobilný telefón: keď chcel kapitán Kirk rozprávať so svojou posádkou, herec William Shatner stlačil znak hviezdnej flotily startrekovskej Spojenej federácie planét.
Dnes máme v ruke minizariadenia sotva do dlane, na ušiach slúchadlá a niektorí Trekkies si dokonca vyrábajú napodobeninu Kirkovho komunikátoru. Vo vrecku nohavíc majú mobilný telefón a hlasitý odposluch nosia na svojom startrekovom kostýme. V šesťdesiatych rokoch bolo rovnako nepredstaviteľné, že dnes používame dotykové obrazovky, PDA či iPody. Práve tie podľa The Times trochu pripomínajú nástroje - trikodéry, ktoré používal hlavný lekár na lodi Enterprise Leonard McCoy.
Enterprise na obloheDokonca aj slávne meno Enterprise sa dostalo na oblohu. Hneď prvý vesmírny raketoplán, ktorý začala stavať v roku 1974, nazvala NASA takto.
Raketoplán sa mal pôvodne volať Constitution, no po rozsiahlej listovej kampani fanúšikov pôvodného Star Treku sa agentúra rozhodla jeho názov zmeniť. Do vesmíru sa však Enterprise nedostal. NASA ho využívala len ako testovací stroj na lety v zemskej atmosfére. Blízko svojej reálnej existencie je aj slávny startrekovský „phaser“ - photon maser. Prečo posádka seriálu nepoužívala pre sci-fi typické lasery?
V šesťdesiatych rokoch bola koncepcia laserov údajne relatívne neznáma, a preto sa autori seriálu rozhodli, že použijú iný termín: maser. To je generátor elektromagnetického žiarenia a laser je len jedným z jeho prípadov. Takým, čo vytvára žiarenie, ktoré vidíme.
Zvláštnosťou startrekového phaseru však bolo, že nemusel svoju obeť iba zabiť. Mohol ju nechať odpariť či iba ju omráčiť. Práve takúto technológiu vraj vyvíja americká armáda. Snaží sa vytvoriť laserový lúč, ktorý by omráčil nepriateľa.
Pri posmievaní sa starým sci-fi seriálom preto treba byť opatrný. Nikdy totiž neviete, čo a ako budete o pár rokov držať v ruke.
Tomáš Prokopčák