Niekedy sa v kultúre čosi deje a inokedy nie. Neznamená to nutne, že to médiami najviac pokrývané či protežované je zákonite aj to najlepšie či najzaujímavejšie.
Napríklad seriál Star Trek: môžete byť jeho fanúšikom i ho ignorovať. Ale len ťažko by ste sa mu tento týždeň vyhli, keďže do kín sa dostala jedenásta celovečerná časť kultovej série, sveta, vesmíru a ktovie čoho ešte. My máme Star Trek radi, pretože nielenže sa nehrá na nejaké veľké umenie, ale je dôkazom, že aj popkultúra sa dá robiť remeselne zručne, a najmä zaujímavo. A film sa dokonca páčil aj nášmu recenzentovi.
Finančná či hospodárska kríza útočí aj na umenie. Ba možno umenie bude jej prvou obeťou. Na Slovensku – a nielen tu – sa to prejavuje napríklad finančnými problémami hudobných festivalov. Niektoré hádam len na istý čas prerušil svoju činnosť, niektoré ju prerušili našťastie a niektoré bojujú ako vedia. Ktoré ako zápasia sa dozviete v tomto texte.
Oliver Rehák sa vybral do Kremsu na Donaufestival. Festival totiž na jednom pódiu sľuboval Antonyho Hegartyho a sestry Casadyové alias CocoRosie.
Vraj bolo úžasne, viac si prečítate tu.
Zajtra uplynie 20 rokov od smrti Dominika Tatarku. Že je velikánom slovenskej literatúry, o tom niet pochýb. Pochyby však sú nad dôvodmi, prečo skoro 20 rokov od revolúcie prakticky nevychádzali jeho knihy. Zmeniť sa to pokúsilo vydavateľstvo Artforum a Tatarkovi po dohode s dedičmi – to trvalo – vydalo Prútené kreslá. Do konca roka pritom vydavateľstvo plánuje ešte Démona súhlasu a Pannu zázračnicu. Navyše, znovu vyšla aj kniha inšpirovaná spomienkovým večerom na tohto spisovateľa. Tlieskame.
Pravidelný prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa udialo počas uplynulého týždňa v kultúre, vám prinášame každú sobotu (a niekedy aj v nedeľu) dopoludnia.