SME

Cannes: To sa zas niekto nahnevá

Zajtra sa začína najväčší filmový festival. Predsedníčkou poroty bude herečka Isabelle Huppert.

Gus Van Sant je dôkazom, že na festivale v Cannes pevné pravidlá pri oceňovaní filmov neplatia. V roku 2003 zvíťazil jeho skvelý film Elephant a on pritom, netradične, dostal aj cenu za réžiu.Gus Van Sant je dôkazom, že na festivale v Cannes pevné pravidlá pri oceňovaní filmov neplatia. V roku 2003 zvíťazil jeho skvelý film Elephant a on pritom, netradične, dostal aj cenu za réžiu. (Zdroj: ČTK)

Diváci, kritika, porota, organizátori. Každý by na Zlatú palmu vybral niekoho iného. Súťaženie a mediálny ošiaľ festivalu v Cannes sa začína už zajtra.

BRATISLAVA. Tak, a zaplatíte účet, čo ste prevolali v hoteli! Biografické zdroje o Francoise Sagan uvádzajú aj túto epizódu z Cannes. Spisovateľka bola v roku 1979 predsedníčkou festivalovej poroty a účet za telefón mala ako trest - za to, že ignorovala náznaky, neposlúchala a nedovolila, aby bez Zlatej palmy odišiel film, ktorý si ju zaslúžil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Saganovej sa najviac páčil Plechový bubienok od Volkera Schlöndorffa, a mala pocit, že sa páči aj zvyšným členom poroty. Lenže oni zrazu, v deň rozdeľovania cien, zmenili názor. Zrazu bola pre nich víťazom Coppolova Apocalypse Now. Dnes by bolo nezmyslom, rozsudzovať dva skvelé filmy, aj Zlatú palmu nakoniec dostali oba. Lenže vtedy vyvolal šialenstvo iba jeden.

Coppola s ním do Cannes prišiel na poslednú chvíľu a prvýkrát sa stalo, že sa do súťaže dostal nedokončený film. Takže médiá celkom logicky uvažovali: Hádam sa sem z Ameriky neponáhľal zbytočne! Hádam by sa nepúšťal do takého risku, keby ho za to nemali odmeniť!

Kradne porota?

Zajtra sa tento ošiaľ začína znovu. Hovorí sa, že odkedy je riaditeľom festivalu Gilles Jacob (v čase Apocalypsy iba začínal), diplomatické tlaky ustali. Ale to ešte nedonútilo médiá, aby v programe festivalu nehľadali záhady a aby nezverejňovali svoje jasné tipy na palmu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas festivalu vychádza niekoľko časopisov, denne obnovujú svoje tabuľky a prisudzujú súťažným filmom guľôčky, hviezdičky, palmičky. Nie je to vďačná úloha, na rozhodnutie, či bol film dobrý, alebo zlý, majú novinári veľmi málo času.

A najmä, nemajú radi, ak vyhrá film z posledného dňa súťaže, lebo vtedy sa už chystajú domov. Stalo sa to aj minulý rok s filmom Medzi stenami, alebo v roku 1999 s Rosettou od bratov Dardennovcov. To bol predsedom poroty David Cronenberg. V knihe Cannes - zo zákulisia festivalu svetových premiér hovorí: „Ak sa naše rozhodnutie nezhoduje s názorom médií, novinári majú pocit, že sme im Zlatú palmu ukradli. Na Rosettu veľa z nich neprišlo, bol to nenápadný, malý film. Nevideli ho, nemohli o ňom písať, a tak boli na nás naštvaní."

SkryťVypnúť reklamu

Byť na konci programu, to sa v Cannes naozaj považuje za výhodu. Režiséri majú dojem, že porotcovia si prvé filmy po jedenástich dňoch projekcií nemôžu dobre pamätať. Tejto úvahe odporuje rok 2007 - víťazný film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni sa premietal na začiatku.

Kto bude slávny

Festival sa snaží, aby porotcov nič nezaťažovalo a v deň rozhodovania ich zatvára v izolovanej vile. Riaditeľ Jacob s nimi sedí v miestnosti a pripomína im, aké sú pravidlá. Vysvetľuje, že by bolo vhodné rozdeliť ceny medzi viac filmov. Napríklad, nie je vhodné to, čo sa stalo v roku 2003 - Zlatú palmu dostal Elephant, a Gus Van Sant ešte aj cenu za réžiu. Namietať sa vraj nedalo. Predseda Patrice Chéreau sa vyhrážal, že ak Van Sant nebude môcť dostať obe ceny, z poroty odíde.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je predsedkyňou herečka Isabelle Huppertová. Asi by neprekvapilo, keby si medzi tradičnými a mohutne ohlasovanými menami v súťaži vyhliadla nenápadný, skromný film. Na veľkých režiséroch typu Tarantino, Von Trier, Almodóvar je síce sympatické, že sa neboja ukázať sa publiku, ktoré si celkom rado aj zapíska. Oni si však cestu k sláve vedia nájsť aj inak.

Tak ako napríklad bratia Coenovci. Pred dvomi rokmi sa k ich filmu Táto krajina nie je pre starých zachovala porota veľmi chladne. Ale o pár mesiacov už mali, aj vďaka mohutnej kampani, doma tri Oscary.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu