Honoré de Balzac sa narodil v Gálii v mestečku Tours, ktoré bolo v tých časoch jedným z najmenej literárnych miest vo Francúzsku. Jeho otec Bernard Francois Balzac, syn obyčajného roľníckeho farmára, pracoval dlhé roky ako úradník v hospici, vynikal však kultivovanými spôsobmi, bol muž veľkých ideí, obdivovateľ Jeana Jacka Rousseaua a nadšenec zdravého životného štýlu.
Ako dojča putoval Honoré do opatery pestúnky na okraji Paríža a až v štyroch rokoch spoznal matku. Bola od jeho otca o 32 rokov mladšia, mala veľkú predstavivosť, bola neobyčajne nábožná a inklinovala k mysticizmu. V čase pádu Napoleona Bonaparta, ktorého Balzac nazval „mužom, čo mohol všetko, pretože chcel všetko“, sa presťahoval s rodinou do Paríža. Napriek nesúhlasu svojej rodiny zanechal právo a začal sa venovať písaniu.
Banálne humorné novely
Ako 20-ročný začínal humornými novelami, ktoré boli bez akejkoľvek literárnej hodnoty. Písal v podkroví jedného z parížskych bytov a kruté podmienky kompenzoval množstvom čiernej kávy a ópiovým dymom. Tragickú poéziu, komerčnú prózu, množstvo lacných noviel a tzv. „čierne romány“ vyprodukoval anonymne alebo pod rôznymi pseudonymami. Krátko pôsobil aj v žurnalistike, ktorá bola prepojená s literatúrou.
Prvý úspech prišiel spolu s historickým románom z obdobia francúzskej revolúcie, Les Chouans. Balzac sa nebál v pravdivom svetle vykresliť atmosféru vo Francúzsku, formovanú krutosťou a bigotnosťou.
Politickým presvedčením bol royalista a Victor Hugo, ktorý sympatizoval s republikánmi, o ňom napísal:
„Vyčítal mi moju dogmatickosť. Povedal mi: Ako len ste mohli odmietnuť s takou rozhodnosťou titul francúzskeho paira, najkrajší hneď po titule francúzskeho kráľa!“ Balzac sa celý život snažil dostať do aristokratických kruhov. V roku 1831 si dokonca neoprávnene privlastnil šľachtický titul a začal sa podpisovať ako de Balzac.
Ľudská komédia
Priepastné rozdiely vo francúzskej buržoáznej spoločnosti dokonale poznal, a to mu prinieslo jeho najväčší životný úspech. Celok jeho 97 diel s názvom Ľudská komédia sa stal jedným zo základných pilierov literárneho realizmu.
V rokoch 1830 40 ako úspešný novelista rozhádzal svoje vytúžené profity z románov v bláznivých obchodných špekuláciách. Rozbehol vydavateľskú spoločnosť a kúpil tlačiareň. Komerčný neúspech, ktorý tento podnik sprevádzal, sa zmenil na bremeno dlhov, z ktorých sa snažil vypísať celé desaťročie. Jeho šarm, zmysel pre humor a veľký entuziazmus pritiahli srdcia mnohých žien. Miloval zrelé ženy, vznešené aristokratky, v ktorých hľadal to, čo údajne nenachádzal v matke.
Osudovou sa mu stala jeho ukrajinská ctiteľka, madam Hanska. Mala vznešený pôvod a pomohla mu vyplatiť sa z dlhov. Po sobáši v Rusku v roku 1850 sa vrátil do Francúzska: ženatý, bohatý a umierajúci. Zomrel vo veku 51 rokov na zlyhanie srdca ako následok jeho vyčerpávajúceho spôsobu života.
Autor: Katarína Tesárová