SME

Zlatú Palmu má Biela Stuha

Šťastie režiséra Michaela Hanekeho nebude úplné, ak jeho film Biela stuha, s ktorým zvíťazil v Cannes zostane nepochopený.

Víťaz Zlatej palmy a predsedníčka poroty sa dlho zvítavali. Isabelle Huppert hrala v roku 2001 v Hanekeho filme Pianistka a dostala zaň cenu pre najlepšiu herečku.Víťaz Zlatej palmy a predsedníčka poroty sa dlho zvítavali. Isabelle Huppert hrala v roku 2001 v Hanekeho filme Pianistka a dostala zaň cenu pre najlepšiu herečku. (Zdroj: TASR)

Šťastie Michaela Hanekeho nebude úplné, ak jeho film Biela stuha zostane nepochopený.

CANNES. BRATISLAVA. Pri prvých záberoch to na žiadne veľké kino nevyzeralo. Dedinské postavy sa ako bez duše pohybovali v strohých, čiernobielych obrazoch, každá jedna bez šmrncu. Hlas rozprávača neustále pridával nové informácie, akoby ich čítal z miestnej kroniky, ale zdalo sa, že nikam nepovedú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstava, že tento film bude trvať dve a pol hodiny, nebola veru optimistická.

A predsa, čoskoro sa to suché rozprávanie zmenilo, zrazu bolo príťažlivé a sugestívne. Nechcelo pustiť. Kde sa v nás berie všetko to zlo? Opýtal sa rakúsky režisér Michael Haneke a za drámu Biela stuha nakoniec dostal Zlatú palmu.

SkryťVypnúť reklamu

Kam smerujú ideályJe to príbeh z roku 1914. V nemeckej, protestantskej dedinke sa diali nepríjemné veci. Každú chvíľu zostal niekto zranený a zbitý, akurát nikto nevedel zistiť, kto by mohol byť vinníkom. Že by to boli kaplánove deti? Tie predsa dostali bezchybnú výchovu...

Haneke nezvykne detektívnu linku svojho filmu objasniť, rozprávanie nepotrebuje ani veľkolepo zakončiť. Ako rozuzlenie ponúka nepokoj. „Myslím si, že filmy sú ako skoky na lyžiach. Niekto vám pripraví sneh, ale skočiť už musíte vy, diváci," hovorí Haneke.

Sám vidí v Bielej stuhe metaforu, podobenstvo o tom, ako nenápadne vzniká zlo. Že sa už vlastne začína pri ušľachtilých ideáloch: „Z každej idey možno dospieť až k terorizmu, ak sa berie doslova a uplatňuje absolútne."

SkryťVypnúť reklamu

Čo vidia Nemci a čo myMichael Haneke zopár cien z festivalu v Cannes už má. Pred štyrmi rokmi ho odmenili za réžiu filmu Ukrytý a v roku 2001 dostal za Pianistku cenu poroty. Napriek tomu vstupoval do tohtoročnej súťaže bez veľkého haló.

Nie preto, že by jeho film nikoho nelákal. Naopak, lákal, a veľmi. To len jeho vystupovanie je skôr nenápadné, aj úsmev má skôr decentný. Keď mu predsedníčka poroty Isabelle Huppertová podávala Zlatú palmu, vravel: „Manželka sa ma občas pýta takú typicky ženskú otázku, vraj, či som šťastný. Zvyknem jej odpovedať, že momenty šťastia sú veľmi vzácne. Táto chvíľa však rozhodne takou je."

To šťastie však tak trochu podmieňuje reakciou publika. Ak si budú Nemci myslieť, že Biela stuha je filmom o fašizme, bude spokojný. Ak si však to isté bude myslieť aj zvyšok sveta, to už spokojný nebude. „Je to film o všetkých druhoch terorizmu. Ak v ňom niekto uvidí len čisto nemecký problém, bude to znamenať, že sa chce pred jeho ťarchou skryť."

SkryťVypnúť reklamu

Herci sú vďační svojim režisérom

Christoph Waltz, odkiaľ sa ten vzal? Poznali ho hádam len tí, čo sledujú rakúsku televíziu. Cena pre najlepšieho herca z festivalu v Cannes však k nemu pasuje úplne prirodzene. Vo filme The Inglourious Basterds hrá súkromného detektíva, čo počas druhej svetovej vojny poskytol služby nacistom a vyhľadáva pre nich Židov. Na tú postavu bolo Waltza veľmi treba, najmä preto, že rozpráva po nemecky, anglicky, francúzsky aj po taliansky. Po ocenení hovoril, dojatý: „Za tento úspech dlhujem Quentinovi Tarantinovi, on túto geniálnu postavu vymyslel.“

Najlepšia herečka Charlotte Gainsbourgová je zas vďačná Larsovi von Trierovi. Dal jej ozaj veľkú úlohu. Ťažká nebola preto, že je v nej veľa sexuálnych scén, ale preto, že bolo treba uniesť veľa mimoriadne emocionálne vypätých scén. Ona a Willem Dafoe hrajú manželov, čo prídu o dieťa. „Viem, že také osobité a intenzívne nakrúcanie tak skoro nezažijem,“ hovorila. A platí to napriek tomu, že film Antichrist polovica publika vypískala.

SkryťVypnúť reklamu

(kk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu