Stačí dať dokopy známeho hudobníka s talentovaným autorom videoklipov a hneď je čo počúvať, aj pozerať.
Huxleyho kniha Krásny nový svet sa stále považuje za utópiu. Mnohé iné utópie spisovateľov či vedcov však už vďaka dostupnosti moderných technológií žijeme. O "krásne nové svety" sa starajú najmä umelci, ktorým elektronika a počítače radikálne oslobodili fantáziu. Jedným z nich je Glenn Marshall, čo dokazuje jeho najnovšie dielo s názvom The Nest That Sailed The Sky.
Rodák z Belfastu pracuje s digitálnym videom už roky. Čo ste práve videli, je klip pre skladbu, ktorú zložil Peter Gabriel a Marshallovi za ňu v týchto dňoch dali špeciálnu cenu festivalu Ars electronica. Porotcovia prestížnej akcie predstavujúcej umenie budúcnosti nepotrebujú skladať zbytočné poklony, v kategórii Počítačová animácia/Film/VFX sa každoročne zíde množstvo výnimočných vecí od nových filmov po videoklipy a reklamy.
"Dostal som zopár vizuálnych nápadov pri pozeraní fotografií z Peterovho albumu OVO, ktoré som rozvinul do šiestich animovaných sekvencií," napísal Marshall na jeho webstránku. Ešte prezradil, že video je metaforou zobrazujúcou večný kolobeh života a smrti a zavesil tam aj niekoľko pracovných verzií klipu.
O čom to video je, teda vieme, ešte zaujímavejšia otázka však je, ako vlastne bolo urobené. Pomocou programu s názvom Processing. Je pomerne náročný (sám Marshall priznáva, že s ním dlho zápasil), ale stojí za to skrotiť ho. Kto dáva prednosť okamžitej tvorbe pred súbojmi s počítačovým kódom, na tvorbu pohyblivých vizuálov môže vyskúšať Modul8 alebo niektorý iný z množstvo programov. Stačí zadať do googla heslo VJ software. Niektoré, ako napríklad spomínaný Processing, sú zadarmo.
Nový diel seriálu SME talenty nájdete na webe kultura.sme.sk (skoro) vždy v sobotu podvečer. Budeme tu písať o veciach/úkazoch, ktoré nás niečím pobavili alebo nadchli. Uvidíme, čo z toho časom bude (možno napríklad anketa s hlasovaním a finále))