SME

Tulák, ktorého všetci milovali

Rodina speváka Waldemara Matušku oznámila, že známy spevák podľahol zápalu pľúc a zlyhaniu srdca.

(Zdroj: ČT)

PRAHA, BRATISLAVA. „Som tulák, pesničkár, komediant, a tí nikdy nekončia,“ hovorieval skvelý český spevák Waldemar Matuška. Mal pravdu, aj keď sa Waldovo srdce zastavilo v sobotu na Floride, jeho hlas, zaznamenaný na starých platniach, nás bude sprevádzať ďalej.

Text je aktualizovaný o rozhovor so šéfom divadla Semafor, Jiřím Suchým. Nájdete ho DOLE.

Svojím talentom si tento muž so skvelým hlbokým hlasom, ktorého piesne Tereza, Mám malý stan alebo Slavíci z Madridu doslova zľudoveli, vyslúžil medzi Čechmi a Slovákmi nesmrteľnosť.

Zdroj: Česká televize.

Protipól Karla Gotta

Príčinou smrti bol podľa jeho syna Waldemara akútny zápal pľúc a zlyhanie srdca. Spevák trpel dlhé roky vážnymi zdravotnými problémami, trápila ho silná astma a neskôr aj črevné problémy, no do roku 2007 pravidelne vystupoval.

Agentúra ČTK o ňom napísala, že v 60. rokoch minulého storočia pôsobil ako zjavenie – mal chuligánsky sexepíl, bradu, uhrančivé oči a sršal energiou, pôsobil ako protiklad kolegu zo šoubiznisu Karla Gotta.
„Karel má obecenstvo, ktoré je jemnejšie a ladené viac lyricky. Ja som typ vagabunda, tuláka a pesničkára, ktorý má bližšie k ľuďom hrubšieho zrna,“ povedal dávnejšie pre MF Dnes.

Waldemar Matuška sa narodil 2. júla 1932 v Košiciach. Talent zdedil po svojej matke, interpretke operetných árií, no v detstve mal zo spievania na vysvedčení paradoxne štvorku. Vyučil sa za sklára, ale jeho životnou láskou sa nakoniec stala hudba. V roku 1960 mal za sebou prvý hit Suvenír, po ktorom nadviazal spoluprácu s pražskými divadlami Semafor a Rokoko.

Láska ku country

V roku 1962 dostal prvého Zlatého slávika za duet s Evou Pilarovou Ach, tá láska nebeská. Ďalšie prvenstvo v tejto súťaži získal v roku 1967. Okrem tohto veľkého hitu naspieval množstvo ďalších skvelých duetov – s Helenou Vondráčkovou, Karlom Gottom, Martou Kubišovou alebo Hanou Hegerovou. Matuška však nezostal len pri pope, jeho celoživotnou láskou sa neskôr stala americká country, čoho výsledkom boli napríklad hity Růže z Texasu a Jó, třešně zrály.

Charizmatický spevák sa cítil prirodzene nielen na pódiu, ale aj vo filme. Zahral si napríklad v nezabudnuteľnom westerne Limonádový Joe, ale aj v ďalších populárnych snímkach Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejne alebo Všichni dobří rodáci. Naposledy hral úlohu hájnika v komédii Trhák z roku 1980.

Odchod na Floridu

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch jeho hudobná dráha začala postupne upadať, no fanúšikom sa pripomínal populárnou znelkou zo seriálu Chalupári. Keď v roku 1986 emigroval a usídlil sa na svojej „chate pri Mexickom zálive“ na Floride, komunistický režim sa ho snažil vymazať z médií. Jeho album Jsem svým pánem odložili do šuplíka, dokonca z chalupárskej znelky odstránili jeho hlas. Boľševická tlač vtedy písala o „páde jedného človeka“.

Posledný pražský koncert

Ľudia však na populárneho Waldu nikdy nezabudli. Po revolúcii sa domov vracal takmer každý rok a vystupoval so sprievodnou kapelou KTO (Kamaráti táborových ohňov) a treťou manželkou Olgou Blechovou.

Jeho posledným vystúpením bol koncert v divadle Ta Fantastika v roku 2007, kde koncertoval v deň svojich 75. narodenín. Matuška, ktorého ľudia milovali aj pre jeho komediálny talent, bol vtipkárom až do konca. Jeho žena Olga pre ČTK povedala: „Hovoril zo žartu, že nechce byť pochovaný na Floride, pretože je tam v zemi voda.“ Posledná rozlúčka so spevákom sa uskutoční v Prahe.

Kdyby tisíc klarinetů

Suchý: Walda bol báječný, hoci raz som ho podmienečne vyhodil

Harry Bedrna bol chuligán. Aspoň v hre Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Taková ztráta krve, ktorá bola v poradí treťou inscenáciou vtedy najpopulárnejšieho českého divadla Semafor. O tom, že táto úloha pripadla Waldemarovi Matuškovi, autori príliš dlho rozmýšľať nemuseli, bradatému búrlivákovi ju vlastne písali priamo na telo.

„S Matuškom sme sa poznali ešte z pražskej vinárne Reduta, kde sme takmer všetci začínali svoje kariéry,“ zaspomínal si včera pre SME zakladateľ a dodnes šéf Semaforu Jiří Suchý. „Neskôr jazdil po Česku so zájazdovým programom, ktorý sa volal Poplach v hoteli A. Raz sme sa stretli na Václaváku a ja som mu povedal, že máme nové divadlo a či by to nechcel u nás skúsiť. Chvíľu váhal, a tak som ho ohromil sľubom, že mu garantujem vydávanie platní. Vedel, že nekecám, lebo už vtedy nám takmer všetko, čo sme so Šlitrom zložili, vydali.“

Matuška svoj krok neoľutoval, hoci jeho prvá rola v hre Člověk z půdy nebola bohvieaká, bol súčasťou speváckeho kvarteta. „Naskočil totiž už do rozbeh?nutej inscenácie, ale potrebovali sme ho podchytiť a zaradiť do súboru. A vlastne zamestnať.“

Už v ďalšom titule Zuzana je sama doma však zažiaril naplno. Duo Š & S pre neho zložilo pár pesničiek, ktoré sa rýchlo stali hitmi. Napríklad To všechno vodnés čas, ktorá pamätníkom napadne pri správe o Matuškovej smrti asi ako prvá.

„Waldemar bol výborný kolega, aj keď tak trochu bohém, takže raz som mu musel dokonca pohroziť podmienečným vyhodením z divadla,“ hovorí Suchý. „Ale nikdy nešlo o nejaké hlbšie rozpory, ani keď odišiel do konkurenčného divadla Rokoko. Koniec koncov, už o dva roky po jeho odchode sme pripravovali film Kdyby tisíc klarinetů, a tam sme ho bez váhania pozvali.“

Samozrejme, okolo známych spevákov sa aj vtedy šírili „zaručené“ kompromitujúce správy. Tie sa navyše hodili oficiálnym strážcom umenia, ktorí si nemysleli, že by idolom mladých mal byť práve Matuška. Ako spoločníčka jeho „škandálov“ istý čas figurovala Eva Pilarová. „Boli nesmierne populárni, a tak sa o nich rozprávalo čokoľvek. Nič konkrétne som o tom nevedel, no myslím, že to boli výmysly.“

Matuškov repertoár sa po odchode z divadiel Semafor a Rokoko výrazne zmenil. „Bol veľmi univerzálny, bez problémov zvládal kantilénové piesne, rokenrol či country, kam ho to ťahalo asi najviac,“ myslí si Suchý.

Alexander Balogh
Waldemar Matuška

Legenda českej hudobnej scény Waldemar Matuška naspieval nezabudnuteľné hity, napríklad Tereza, Sbohem lásko, Do věží, Slavíci z Madridu, A tak dál nosíš po kapsách sny mládí, Co všechno odnes čas, alebo duety, Láska neběská, To se nikdo nedoví, pozná asi každý zo staršej a strednej generácie. Narodil sa 2. júla 1932. Rodák z Košíc detstvo a väčšinu života strávil v Prahe. Spolu s Karlom Gottom ho radia medzi najpopulárnejších spevákov 60., 70. a 80. rokov. Vyučil sa za sklára a súčasne vystupoval s rôznymi kapelami, spieval a hral na rôzne hudobné nástroje.

V roku 1960 nahral svoju prvú pieseň Suvenýr a potom začal spievať a hrať v divadle Semafor a Rokoko. Spieval sám, i duety s mnohými českými spevákmi - Karlem Štědrým, Jiřím Suchým, Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou, Hanou Hegerovou, Karlom Gottom. Najväčší úspech zožínal v duetách s Evou Pilarovou. Dvakrát vyhral Zlatého slávika (1962 a 1967), niekoľkokrát bol druhý.

Z jeho filmových rolí sú najznámejšie Keby tisíc klarinetov, Tá naša pesnička česká, Fantom Morrisvillu a Noc na Karlštejne. Nahral množstvo gramofónových platní a albumov a koncertoval v mnohých krajinách sveta. Spomenúť treba aj jeho piesne v seriáloch - Rozpaky kuchaře Svatopluka, Chalupáři (pieseň Když máš v chalupě orchestrion sa sama stala hitom), Doktor z Vejminku, najznámejšia z nich je pieseň Když jdou na mužskýho léta, alebo Všichni dobří rodáci.

V roku 1986 spolu s manželkou Olgou Blechovou a synom Waldemarom emigroval do Ameriky. Tesne pred odchodom do USA natočil platňu Jsem svým pánem.

V USA koncertoval pre krajanov a vyšlo mu tam viacero albumov, kazety s ľudovými nahrávkami, vianočná platňa Merry Christmas, album trampských pesničiek Niagara. V posledných rokoch žije s rodinou striedavo v Prahe a USA. Po roku 1990 niekoľkokrát koncertoval v Prahe.

V roku 1999 ho uviedli do Siene slávy. Jeho životné a profesionálne jubileum ocenil aj prezident ČR Václav Klaus a 26. júna 2007 mu udelil Čestnú plaketu prezidenta republiky. Zdôraznil jeho zásluhy o šírenie dobrého mena jeho vlasti.

(tasr)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu