SME

Nové CD

Costello, Burlas a breakcore, ktorý sa nejakým nedopatrením dostal ku klasickej hudbe.

Elvis Costello: Secret, Profane and Sugarcane
Universal 2009



S novým albumom Elvisa Costella pokračuje jeho obrovská láska k americkému pesničkárstvu od country až po alternatívu. Svoj hold tejto hudbe vzdal albumom Almost Blue zo začiatku osemdesiatych rokov a k Americane sa neustále vracia. Secret, Profane and Sugarcane je kolekciou prevažne akusticky ladených vyrovnaných Costellových pesničiek, ktorú zastrešil Grammy nedávno ocenený producent T Bone Burnett. Tento album je určite jedným z najlepších Elvisových vecí za posledné roky, poctou veľkého amerického songbooku, s ktorým mu pomohli aj prvé dámy americkej country ako Loretta Lynn a Emmylou Harris.

Martin Burlas: Sottovoce
Azyl Music

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu



Jeden z pilierov slovenskej alternatívy opäť pripomína svoje tradičné skladateľské vzdelanie. Martin Burlas pripravil na nový profilový album výber svojich skladieb pre klasických hudobníkov, ktoré vznikali v rokoch 1982-2008. Atmosféra nepriamo nadväzuje na CD Koniec sezóny, pričom veľa napovedajú už názvy skladieb ako Panadol alebo Morendo Maestoso. Album však ponúka pestrý zvuk, od intimity tria až po symfonický orchester vo veľkej koncertnej sále. Burlasových partitúr sa zhostili Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Melos Ethos Ensemble, Zwiebel Quartet, Jozef Lupták, Nora Škutová a ďalší renomovaní intepreti.

Skuta / Piacek: Darmstadt Acoustic Breakcore
Hevhetia



Nemecký Darmstadt bol v polovici minulého storočia povestným miestom, kde sa stretávali najlepší avantgardní skladatelia. Klavirista Miki Škuta s flautistom Marekom Piačekom to veľmi dobre vedia, ale zároveň pozorne sledujú aj súčasnú scénu. Klasické tradície a nové trendy servírujú na svoj vlastný spôsob – z elektronického breakcoru si zobrali divoké nasadenie, od avantgardistov zase slobodné pohybovanie sa medzi tóninami. Výsledkom sú iskrivé akustické súboje a muzikálne dialógy, na aké skôr narazíte u renomovaných svetových improvizátorov než u tunajších hudobníkov.




SkryťVypnúť reklamu

Autor: peb, her

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu