SME

Novembrom 89 sa mnohé vízie nenaplnili

Čo majú spoločné U.F.O.-naut, politik, muzikológ a politicky prenasledovaná manželka? Uvidíte v najnovšom Hore bez.

V Slovenskej národnej galérii sa 23. až 26. apríla konala 1. medzinárodná konferencia o celoživotnom diele Júliusa Kollera (1939-2007) s názvom „Július Koller - U.F.O.-naut?". Jej cieľom bolo nájsť nové možnosti interpretácie diela jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov druhej polovice 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konferencii, ktorú spolu so SNG pripravila Spoločnosť Júliusa Kollera, vystúpili s príspevkami a panelových diskusií sa zúčastnili významní domáci aj zahraniční teoretici umenia, kunsthistorici, kurátori a výtvarníci. Kollerovo dielo však potrebuje do budúcnosti ešte hlbšiu analýzu a jednoznačnejšie zadefinovanie v rámci domáceho, ale aj medzinárodného kontextu.

SkryťVypnúť reklamu

Július Koller patrí so svojimi anti-happeningmi, anti-obrazmi a Univerzálno-kultúrnymi Futurologickými Operáciami (U.F.O.) medzi priekopníkov konceptuálneho umenia na Slovensku. Napriek tomu je pre slovenskú kunsthistóriu nejednoznačným fenoménom, na jednej strane glorifikovaným, na strane druhej zaznávaným.

Pri príležitosti konferencie bol v bratislavskom Tranzite na jeden večer sprístupnený rozsiahly Kollerov referenčný archív s celými ročníkmi časopisov, novinovými výstrižkami a poznámkami. Návštevníci mohli vidieť aj jeho menej známe diela, texty a rôzne predmety a utvoriť si tak komplexnejší obraz o tomto výtvarníkovi.

Komu patrí verejný priestor? V časoch normalizovaného Československa bol verejný priestor vyprázdneným pojmom, keďže nepatril verejnosti, ale štátu. Ján Budaj, známy skôr svojou politickou činnosťou, organizoval na prelome 70tych a 80tych rokov s Dočasnou spoločnosťou intenzívneho prežívania akcie v mestskom verejnom prostredí, v ktorých sa snažil upozorniť na túto problematiku.

SkryťVypnúť reklamu

V jedno slnečné májové popoludnie mali obyvatelia a návštevníci centra Bratislavy možnosť zhliadnuť nezvyčajné posedenie Jána Budaja a jeho priateľov. Za prestretým stolom debatovali o Budajovej akčnej tvorbe a dobe, kedy vznikala. Posedenie malo vizuálne pripomínať akcie „Obedy" z roku 1978. V nich premiestnil všednú realitu nedeľného obeda zo súkromia bytov do verejného priestoru.

Dokumentácia z posedenia bola súčasťou výstavy „Pracovná pamäť", ktorú v Tranzite kurátorsky pripravila Mira Keratová. Výstava pozostávala z troch nezávislých celkov, ktoré sú voľne rozpracovanými výskumnými platformami. Prvý celok bol zameraný na prezentáciu interaktívneho webového projektu s dokumentáciou a kontextualizáciou Budajových akcií.

Druhú časť s názvom „Ďaleko od Teba" pripravili výtvarníčky Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová. Spracovali tragický životný príbeh Lídy Clementisovej, manželky v 50. rokoch politicky prenasledovaného a zavraždeného Vladimíra Clementisa. Vystavené tu boli napríklad ľúbostné listy manželov Clementisových, či návody pre návštevníkov na vytvorenie monumentov ako prchavých pamätníkov Líde.

SkryťVypnúť reklamu

„Sviatok stretnutia", tretiu časť výstavy „Pracovná pamäť", kurátorsky pripravila Lucia Gavulová. Predstavené tu bolo dielo hudobníka, muzikológa a intermediálneho umelca Milana Adamčiaka. Súčasťou bola aj projekcia dokumentu o jeho osobe a tvorbe. Jeho výnimočná tvorba, pozostávajúca z grafických partitúr, vizuálnej poézie, typografických a strojopisných básní atď., je na Slovensku stále nedocenená a kunsthistoricky len okrajovo spracovaná.

Tvorbu Milana Adamčiaka si môžete aktuálne až do konca augusta pozrieť na výstave „Otvorené diela alebo Genug", ktorú v bratislavskej galérii Linea kurátorsky pripravil Michal Murin.

Hore bez je pravidelná relácia TV SME. Nový diel nájdete na SME.sk od soboty rána. Všetky diely nájdete tu - kliknite. Sú krásne.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Omar Mirza, Jana Kapelová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu