STUPAVA. Už niekoľko dní sa novým kultúrnym priestorom môže pochváliť Stupava. A navyše nie hocijakým. Čiastočne zrekonštruovanú synagógu otvorila čítačka spisovateľov Dušana Dušeka a Olega Pastiera a koncert Mariána Vargu.
Atraktívne podujatie bolo beznádejne vypredané aj preto, že unikátny deväťklenbový strop má silnú atmosféru a množstvo sviečok ju len umocňuje. „Je to magický priestor, na takom mieste som ešte nevystupoval," komentoval Oleg Pastier.
Viac než dvestoročná synagóga bola vždy zaujímavým miestom, hoci o nej ani mnohí Stupavčania dodnes nevedia. V centre mesta, ale zasunutá kus od hlavnej cesty - za socializmu sa najprv používala ako sklad textilu, neskôr sa v nej skladovali sadenice. Pritom ide o druhú najstaršiu zachovanú synagogálnu stavbu u nás, ktorá sa však až v roku 1988 dostala na zoznam pamiatok.
O záchranu sa postarala nezisková organizácia Jewrope a najmä Tomáš Stern, ako koordinátor projektu. Za tri roky sa im podarilo zo zrúcaniny urobiť ožívajúcu pamiatku. Vymenili strechu, sanovali vážne narušenú statiku, elektroosmózou vysušili murivo, dali nové okná a dvere, urobili podlahy a schodisko na ženskú galériu.
Budova síce patrí neziskovke, pozemok pod ňou však stále nie je vysporiadaný. Napriek tomu, že mesto ponúklo majiteľovi výmenu za iný, ten nesúhlasil. Tým sa však zabrzdila ďalšia rekonštrukcia, pretože jednotlivé granty sú viazané na úplné vlastníctvo.
„Ako prví na Slovensku sme získali financie z World Monuments Found aj z Rotschildovej nadácie. Chceme ich využiť na opravu podkrovia, kde by mal v najbližších rokoch vzniknúť Centrálny židovský historický a genealogický archív, ale musíme počkať, pokým sa nevysporiada pozemok," hovorí Stern.
Stálu expozíciu histórie židovskej komunity v Stupave a okolí chcú nainštalovať v niekdajšej ženskej galérii.
„Zatiaľ plánujeme interiér zakonzervovať, pripravujeme aj menšiu stálu expozíciu, aby sme mohli synagógu sprístupniť už túto sezónu aspoň v určitých dňoch," dodáva Stern. Synagóga je totiž súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva a je o ňu veľký záujem.
Súčasťou stálej expozície má byť aj pripomienka na internačný tábor v neďalekej Marianke, odkiaľ deportovali židovských obyvateľov do vyhladzovacích táborov, kde takmer 90 percent z nich zahynulo.
Už na jeseň sa tu chystá výstava fotografií starej Stupavy, v pláne sú pravidelné koncerty či ďalšie výstavy. „Priestor ponúkame na rôzne nekomerčné využívanie, spolupracujeme aj so stupavským združením Pourart, ktoré pripravilo aj víkendovú čítačku," povedal Stern.