SME

Za nudným svetom je ešte jeden

V kinách je Koralína a svet za tajomnými dverami, animovaná rozprávka nielen pre dospelých.

Ktorý svet je ten pravý?Ktorý svet je ten pravý? (Zdroj: OUTNOW)

BRATISLAVA. Sandman, Koralína, Nikdykde, Americkí bohovia. To sú len niektoré z fantastických kníh Neila Gaimana - kníh prečudesných svetov, ktoré obývajú obyčajné i neobyčajné karikatúry a postavičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Recenziu filmu Koralína a svet za tajnými dverami nájdete na konci článku.

Gaimanovský príbeh je vlastne značka. Kombinácia legiend a mýtov, hororu a detskej rozprávky, mystiky a triezveho realizmu, gotického románu, komiksu i commedie dell'arte. Tento prestížnymi cenami ovešaný britský autor je vlastne Edgar Allan Poe dneška. A spolu s Terrym Pratchettom je ikonou súčasnej fantastiky, pričom jeho Sandman je skoro komiksovou bibliou.

SkryťVypnúť reklamu

Priťahujú ho legendyKým však pratchettovská žánrová groteska na hranici filozofie - zažili sme niekoľko serióznych filozofických štúdií rozoberajúcich Pratchettovo dielo - a Lietajúceho cirkusu je skôr na pobavenie čitateľa, Gaiman píše príbehy vyvolávajúce zimomriavky. Môžete sa však báť alebo držať jeho hrdinom palce s akýmsi vnútorným uspokojením.

Koralína je rozprávka. Alebo aspoň na prvý pohľad tak vyzerá. Lenže Gaiman nepíše priamočiaro. Do príbehu vmieša burtonovský cirkus „druhého“ sveta za zrkadlom, kde ľudia majú namiesto očí gombíky, urečneným a otravným detiskám zašívajú ústa a bonboniéra je hnusná chrobač s mávajúcimi krídelkami.

Svet Gaimanových Amerických bohov je zase svetom nevideného: bohov a viery v nich, ktoré sa skrývajú pod povrchom našej každodennej reality. A svet Nikdykde je pod povrchom doslova. Skrýva sa pod Londýn rovnako hlboko či ešte hlbšie ako metro a žijú v ňom ľudia, čo sú zmesou bezdomovcov a viktoriánskych aristokratov.

SkryťVypnúť reklamu

Taký je vlastne Gaiman, viktorián v 21. storočí, ktorého priťahujú legendami opradené staré domy na samote kdesi v Škótsku. Také sú aj jeho príbehy.

Stopy vedú do ČeskaZvedavé dievča, akým je Koralína, Gaimanov román prerástlo. Rozpráva o nej už aj muzikál, komiks, počítačová hra a najnovšie film. A hoci je to ďalšia variácia na tému Alenky v ríši divov, rovnaká schéma na divákov zaberá. Za nudným svetom každodennosti je ešte jeden svet, povedomý a predsa neznámy.

Je lákavý, dobrodružný, ale aj nebezpečný. Alenka, alebo Koralína, ktorá priechod medzi nimi objaví, je mladá slečna v začínajúcej puberte.

Aby sme v príbehu videli kadečo, stačí trochu psychoanalýzy: zrkadlový svet je zrazu obrazom nevedomia, čudesná logika príbehu zase sleduje zmätok v duši toho, kto už dospieva, ale ešte stále je dieťaťom. Možno aj preto Alenka Lewisa Carolla zaujala Jana Švankmajera, českého filmára a surrealistu.

SkryťVypnúť reklamu

Animovaný film Něco z Alenky, ktorý nakrútil v roku 1988, obehol svet - a jedným z tých, kto ho videli v Kalifornii počas štúdií, bol aj Henry Selick. Vplyv, aký naňho mala česká škola Jana Švankmajera a Jiřího Trnku, popredný animátor bábok dodnes pripomína. .

Staromódne, ale trvácnePoctivá ručná práca, od šitia postáv až po ich oživenie pred kamerou, okienko po okienku, tomuto Američanovi učarovali. Je to postup zdĺhavý a namáhavý, ale má svoje výhody.

Kým iní sa pretekajú v počte rozpohybovaných chlpov digitálnych postavičiek, ktoré starnú s každou novou sezónou, Selickovým bábkam niečo také nehrozí. Staromódne síce sú, ale zato aj trvácne.

Dôkazom je Predvianočná mora, film, ktorý Selick spolu s Timom Burtonom nakrútil v roku 1993. Ponuro hýrivá rozprávka ukazovala, čo sa stane, ak Vianoce, sviatky pokoja a mieru, prevalcuje morbídny Halloween.Kombinácia hororu, komédie a muzikálu, to je to, čo divákov očarilo a očarúva dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Film ako zadosťučinenieSelicka trochu mrzelo, že si autorov filmu diváci dodnes pletú, keď tvrdia, že ho nakrútil Tim Burton. Jeho Koralína, ktorá prichádza o pätnásť rokov neskôr, je teda zadosťučinením. Snímku o tvrdohlavom modrovlasom dievčati už novinári vychválili. Čo Selicka prekvapilo, bolo zaradenie medzi filmy, ktoré tí najmenší môžu vidieť len v v sprievode rodičov.

Čudovať sa však netreba: „Jednu-dve nočné mory si najmenšie deti z filmu odnesú,“ napísali v Miami Herald.

Recenzia / film

Ešte nie je žena, ale už pozná Shakespeara

Henry Selick už spolupracoval s Timom Burtonom i Terrym Pratchettom a inšpiráciu čerpal u Lewisa Carolla i Monty Pythons. Vo filme Koralína však zostal sám sebou. Je to majstrovské dielo o dospievaní.

Keď roku 2002 vyšla kniha Neila Gaimana Coraline, mal bábkový muzikál Predvianočná nočná mora Tima Burtona desať rokov. Ktovie, možno i z neho čerpal Gaiman, potomok predvojnových židovských emigrantov z Poľska, kus inšpirácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ale určite čerpal i odinakiaľ. Najmä z Alice Lewisa Carrolla, z diel priateľa Terryho Pratchetta, s ktorým napísali humorný fantasy thriller Dobré znamenia, z poetiky komediálnej skupiny Monty Python, z kníh Douglasa Adamsa, o ktorom vytvoril knihu Nepodliehajte panike!

Predovšetkým však zostal i v Coraline sám sebou, dôvtipne prepájal poéziu, čierny humor, napätie, fantáziu i pochmúrne hororové tóny, neistotu, beznádej a osudovosť do harmonického zábavného celku.

Imaginácia v AmerikeNa Predvianočnej nočnej more solupracoval Burton s Henrym Selickom. Po nej viac spolu nerobili. Selick nakrútil bábkový film Jakub a obrovská broskyňa, Burton spolurežíroval Mŕtvu nevestu. Ani jeden nezopakoval úspech Nočnej mory.

Až v roku 2005 prenikli na verejnosť správy, že Selick pripravuje film podľa Gaimanovej Coraliny - a gurmáni literárnej i filmovej hrôzy zbystrili pozornosť. Po dvoch rokoch príprav a osemnástich mesiacoch filmovania vznikol najdlhší bábkový film, vyrobený technikou stop-motion a prvý svojho druhu, nakrúcaný vo formáte 3D.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Selick preniesol dej do Ameriky a pridal malej Koralíne tajomnú bábiku i partnera - chlapca Huba (v originále mnohoznačný Wybie), nezmenil zásadne príbeh a vďaka hravej imaginácii skvele vystihol atmosféru.

Oproti predlohe výrazne vystupuje motív dieťaťa zanedbávaného neustále pracujúcimi rodičmi. Posunom je i hudba Bruna Coulaisa, snové dievčenské zbory pripomínajú jeho soundtrack k Putovaniu vtákov.

Môže to byť hit?Koralína nie je a nemôže byť novou Predvianočnou nočnou morou. Hrá sa so zasväteným divákom. Cituje Shakespeara i Keatesa. Zobrazuje život a svet jedenásťročného dievčaťa. Dieťaťa, ktoré sa začína meniť na ženu, jeho emócie, myšlienky, názory. Rodičia prestávajú byť zbožňovanými idolmi, svet dospelosti je lákavý, ale i plný sklamaní. Coraline má k Lewisovej Alici rovnako blízko ako k Červenej čiapočke.

SkryťVypnúť reklamu

Suverénne a majstrovsky zvládnuté dielo neláka divácke masy menami tvorcov, žánrom ani svojou subtílnosťou. Nie je vhodné pre najmenšie deti ani pre nenáročné publikum komerčnej zábavy.

Hoci si vo svete našlo vďačných divákov, u nás ho sotva čaká osud hitu. Napriek tomu sa k nám dostáva 3D verzia v citlivom, kvalitnom českom dabingu.

Miloš Ščepka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 67 864
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 098
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 642
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 998
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 454
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 980
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu