Martin Veliký, Martin Matejka, Magdaléna Zimová, Peter Varga prišli do Prahy študovať alternatívne divadlo koncom 80. rokov a na českej scéne potom aj ostali. Niektorí spoluzakladali s režisérom a pedagógom Janom Bornom Dejvické divadlo.
V Divadle v Dlouhé uvádzajú už niekoľko rokov pod hlavičkou scénických čítaní aj slovenské diela. Po Švantnerových Piargách uviedli v originálnom scénickom spracovaní napríklad vlaňajšiu víťaznú hru festivalu Nová dráma - Solitaire.sk v réžii Karla Krála.
Najnovšie herci v kolektívnej réžii spracovali knihu Ja Malkáč od Ľuba Dobrovodu. Naturálny, jednoduchý, miestami tvrdý jazyk autora sa sústreďuje na život rodiny českej mamy, slovenského otca, záhoráckej babky a malého syna.
Inscenácia s mininálnymi scénickými prvkami je sondou do rodiny, v ktorej každý každého nenávidí. Stačí jedna posteľ, aby mohol bežať bláznivý, a pritom taký zásadný príbeh z obdobia 60. rokov minulého storočia, videný očami dieťaťa.
Štyria protagonisti, výborne odhadnuté typy, zmysel pre vtip, citlivé tempo. Herci neskĺzli do karikovania národných symbolov, nezneužívajú nacionálne motívy. Predlohu neprecenili ani nepodcenili, obraz typickej slovenskej exotiky, ako ju radi prijímajú českí diváci, ponúkajú v podobe sviežej metafory. Výsledkom pokusu je chytľavý, divácky vďačný kúsok, ktorý má na reprízy aj bez papiera.