OVIEDO. Albánsky spisovateľ Ismail Kadare (73), ktorého diela Spiritus či Aischylos, ten veľký smoliar vyšli v uplynulých rokoch aj v prekladoch do slovenčiny, sa stal tohtoročným laureátom prestížnej Ceny Princa Astúrskeho za literatúru.
Porota, ktorá zverejnila meno laureáta ocenenia v stredu v severošpanielskom Oviede, v zdôvodnení vyzdvihla fakt, že Kadare sa ako jeden z najlepších albánskych literátov stal univerzálnym hlasom v boji proti totalitarizmu. Laureát sa pri rozhodovaní presadil v konkurencii Antonia Tabucchiho, Cessa Nootebooma i Milana Kunderu.
Diela albánskeho autora, ktorý sa v 60. rokoch stal populárnym ako lyrik, ale čoskoro sa presadil aj ako románopisec, preložili celkovo do viac ako 40 jazykov.
Rodák z Gjirokasteru, ktorý žije striedavo v Tirane a v Paríži, patrí už niekoľko rokov medzi kandidátov na Nobelovu cenu za literatúru a je laureátom početných ocenení, vrátane Prix mondial Cino Del Duca (1992). Pred štyrmi rokmi sa stal vôbec prvým nositeľom ocenenia Man Booker International Prize.
Rovnaké literárne ocenenie udelili v uplynulom desaťročí postupne Güntherovi Grassovi (Nemecko), Augustovi Monterrosovi (Guatemala), Doris Lessingovej (Británia), Arthurovi Millerovi (USA), Fatime Mernissi (Maroko) a Susan Sontagovej (USA), Claudiovi Magrisovi (Taliansko), Nélide Pinónovej (Brazília), Paulovi Austerovi (USA), Amosovi Ozovi (Izrael) a vlani Kanaďanke Margaret Attwoodovej.
Ceny Princa Astúrskeho, označované aj za španielske Nobelove ceny, udeľujú každoročne v ôsmich kategóriách. Ocenenia, dotované sumou po 50.000 eur, si spolu so soškou Joana Miróa laureáti tradične preberajú na jeseň v Oviede z rúk korunného princa Felipeho.
Prvým tohtoročným laureátom ocenenia v kategórii umenie sa stal svetoznámy britský architekt Norman Foster.
Cenu Princa Astúrskeho v kategórii medzinárodná spolupráca udelili v tomto roku Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) za jej príspevok v boji proti ochoreniam ako sú AIDS, detská obrna a tuberkulóza.
Známy je už aj tohtoročný laureát ocenenia v kategórii sociálne vedy, ktorým je britský prírodovedec a filmár-dokumentarista David Attenborough. Dostal ho za príspevok v oblasti ochrany života a starostlivosti o zachovanie planéty.
V kategórii komunikácia a spoločenské vedy udelili rovnaké ocenenie mexickej Štátnej nezávislej univerzite (Universidad Nacional Autonoma de Mexico).
Americkí vynálezcovia elektronickej pošty a mobilného telefónu, Raymond Samuel Tomlinson a Martin Cooper rozšírili rady tohtoročných laureátov pred týždňom, keď sa rozhodlo o ich ocenení v kategórii vedecký a technický výskum.
Zdroj: DPA