POPRAD. K hradu Spiš, Spišskej Kapitule, Kostolu Ducha Svätého v Žehre a prírodným rezerváciám Dreveník a Sivá Brada pribudlo do zoznamu svetového dedičstva historické jadro Levoče s dielom Majstra Pavla.
Rozhodol o tom v sobotu Výbor svetového kultúrneho dedičstva OSN pre výchovu, vzdelávanie a kultúru na zasadnutí v španielskej Seville.
Levoča a pravdivý obraz Slovenska. Komentár Mikuláša Hubu.
Komplexný celok
„O Levoči sa rozhodovalo ako o predposlednej z 37 nominovaných pamiatok. Návrh prešiel jednomyseľne bez pripomienok," povedal primátor Levoče Miroslav Vilkovský, ktorý sa dozvedel výsledok telefonicky.
Zoznam UNESCO obsahuje dovedna už približne 880 lokalít v 146 krajinách.
V prípade Levoče nejde o samostatný zápis do zoznamu, ale o rozšírenie záznamu Spišského hradu a okolia, informovala riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.
Levoča je jedno z mála miest na Slovensku, ktoré má zachované stredoveké jadro a z dvoch tretín zachovaný stredoveký obranný systém.
Výnimočnosť chráneného územia je podľa Novotnej v tom, že tu môžu návštevníci sledovať vývoj stredovekého územia od hradu - Spišský hrad cez cirkevné sídlo - Spišská Kapitula až po slobodné kráľovské mesto Levoča.
Spišský hrad s okolím je na zozname UNESCO od roku 1993. O zápis do zoznamu sa Levoča snažila od roku 2006.
Väčší dohľad
Nová situácia bude podľa primátora Vilkovského znamenať aj väčší dohľad nielen zo strany UNESCO, ale aj pamiatkového úradu a ministerstva kultúry.
Na dokončenie rekonštrukcie Chrámu sv. Jakuba bude mesto potrebovať približne 2,5 mil. eur. Primátor predpokladá, že časť prostriedkov získa aj z UNESCO.
Niektoré novo pridané pamiatky na zozname UNESCO
Pontcysylltský akvadukt a kanál (Veľká Británia) - 18-kilometrový akvadukt postavený vo Walese v čase priemyselnej revolúcie. Najdlhší a najvyšší v Británii
Herkulova veža v La Coruni (Španielsko) - postavená ešte v čase Rímskej ríše, už takmer 1900 rokov sa využíva ako maják pri vstupe do prístavu
La Chaux-de-Fonds, Le Locle (Švajčiarsko) - dve mestá, v ktorých sa od 17. storočia vyrábajú hodinky. Výnimočné sú svoju výlučnou orientáciou na tento priemysel.
Posvätné mesto Caral-Supe (Peru) - najstaršie centrum civilizácie v Južnej a Severnej Amerike staré približne 5 tisíc rokov.
Stocletov palác v Bruseli (Belgicko) - bývalé sídlo bankára Adolpha Stocleta postavené v secesnom štýle začiatkom 20. storočia.
Dolomity (Taliansko) - pohorie na severe krajiny
Mount Wutai (Čína) - posvätná budhistická hora s 53 kláštormi
Šuštar (Irán) - vodný systém z 5. storočia pred Kristom, jeden z jeho kanálov sa stále využíva
Kráľovské hrobky (Južná Kórea) - komplex 40 hrobiek na 18 miestach, stavali ho 500 rokov do roku 1966.
Vizitka mesta Levoča
Zhruba pätnásťtisícové starobylé mesto v Prešovskom kraji sa pýši historickým jadrom s mnohými pamiatkami, ktoré na približne 2,5 kilometroch lemuje takmer kompletne zachovaný systém stredovekých hradieb.
K najvzácnejším levočským klenotom patrí Kostol sv. Jakuba s jedenástimi gotickými a renesančnými oltármi vrátane najvyššieho dreveného neskorogotického oltára na svete, ktorého autorom (sochárskej časti) je rezbár Majster Pavol z Levoče.
Ďalšími vzácnymi pamiatkami sú radnica so zvonicou a gotický kostol minoritov s kláštorom. Mesto má údajne najväčšie obdĺžnikové stredoveké námestie na svete, ktoré obklopuje mnoho vzácnych renesančných domov, ako napríklad Thurzov dom.
čtk
Prehľad slovenských kultúrnych a prírodných pamiatok zapísaných v Zozname UNESCO
Banská Štiavnica - kráľovské mesto so starobylými banskými šachtami, do zoznamu UNESCO bolo spolu s technickými pamiatkami v okolí zaradené v roku 1993.
Spišský hrad a okolie - zrúcanina hradu, ktorý patrí k najväčším hradným komplexom v Európe, v zozname UNESCO je zapísané aj okolie - cirkevné sídlo Spišská Kapitula, Spišské Podhradie s renesančnými i barokovými domami a ranogotický kostol v obci Žehra; zapísané v roku 1993; dnes rozšírené o Levoču s dielom Majstra Pavla z Levoče na Spiši.
Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, ukážka typického stredovekého sídla, v zozname od roku 1993.
Bardejov - historické jadro mesta, najrozsiahlejší pamiatkový komplex na Slovensku, do zoznamu zapísaný v roku 2000.
Kostolíky v Karpatoch a na východnom Slovensku - drevené kostolíky zo 16. až 18. storočia (rímskokatolícke v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické v Kežmarku, Leštinách a Hronseku a gréckokatolícke v obciach Bodružal, Ladomírová a Ruská Bystrá) dokumentujú kontakt západnej a východnej kultúry, v zozname od roku 2008.
Jaskyne Slovenského krasu - komplex jaskýň Slovenského krasu a susediacich maďarských jaskýň Aggtelekského krasu bol do zoznamu zapísaný v roku 1995, v roku 2000 bol zápis rozšírený o unikátnu Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenskú jaskyňu.
Bukové pralesy - karpatské bukové pralesy spoločne nominovali Slovensko a Ukrajina, na slovenskom území sú štyri lokality, z toho tri v Národnom parku Poloniny (Havešová, Stužica a Rožok) a jedna v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat; do zoznamu zapísané v roku 2007.
čtk