Bruce Springsteen nezvykne koncerty skončiť skôr, než sa fanúšikom úplne nerozdá.
BRATISLAVA. Hovorí sa, že sú len dve možnosti. Buď už fanúšikom Brucea Springsteena ste, alebo ste ešte neboli na jeho koncerte. Druhá skupina môže tento výrok pochopiť v nedeľu, pretože vtedy bude jeho turné k albumu Working On A Dream pokračovať vo Viedni.
Pokojne zabudnite, že na ňom vystúpi šesťdesiatročný muž. Bruce sa so svojou gitarou naširoko rozkročí, bude energicky kráčať od jednej tribúny k druhej, niekoľkokrát sa rozbehne po pódiu, skĺzne na zem a bude spievať po ležiačky, a zopárkrát nechá dav, aby ho zbožne hladil (občas aj celkom eroticky) po nohách.
Springsteen vo Viedni
Koncert sa koná v nedeľu na Ernst Happel StadionZačiatok je o 19.00 hEšte sú dostupné vstupenky na sedenie, stoja od 86 do 98€K aktuálnemu turné vyšla nová výberovka Greatest Hits
Občas treba byť tichoTelesné i duševné stretnutie s fanúšikmi je pre Brucea veľmi dôležité. On sa snaží naladiť na ich vlnu nadšenia, a oni sa zas môžu vložiť do príbehu, ktorý im chce cez svoje pesničky vyrozprávať.
Správanie pritom treba prispôsobiť tomu, aká nálada prevláda na jeho poslednom albume. Keď vyšiel akustický The Ghost of Tom Joad, pred koncertom sa rozdávali letáky s prosbou, aby ľudia zostali počas hrania radšej v tichosti - až táto šnúra dostala prívlastok „shut up tour".
Samozrejme, koncerty s kapelou E Street Band bývajú mimoriadne živé. Pesničky ako Badlands alebo River zvyknú dospievať či dohmkať diváci, a optimistickú Waitin' On A Sunny Day spievajú prakticky sami. To sú tie drobné chvíľky, keď Bruceov hlas oddychuje. Medzi skladbami sa však zvykne poriadne rozhovoriť: pesničku Growin' Up raz uviedol desaťminútovou príhodou o tom, ako so svojím hraním rozčuľoval rodičov a ako sa ho preto otec snažil vyhnať z domu tým, že v kuchyni zapaľoval rúru a púšťal mu plyn rovno do izby.
Zahrá na želanieNa cestách po Európe sa dokonca naučí niekoľko viet v domácom jazyku. Napríklad v Paríži, počas minulého turné k albumu Magic, plynulou francúzštinou rozprával o tom, že v súčasnosti sa z klamstva stáva pravda, a naopak, z pravdy klamstvo. Pesničkami Radio Nowhere, Livin' In The Future alebo Magic vtedy navodzoval znepokojivú a politicky angažovanú atmosféru.
Nový album Working On A Dream má radostnejší odkaz a je možné, že na viedenskom koncerte sa Bruce ešte vráti k oslavám nového amerického prezidenta. Určite neskončí skôr ako za dve hodiny a pol - za ten čas by mohol pozbierať z davu aj niekoľko transparentov s názvami pesničiek. To by potom hral konkrétne skladby na želanie. Ak by mu teda zase raz niekto nenapísal: Bruce, zahraj, čo len chceš.
Bez kapely E Street Band to nejde
Bruce Springsteen je geniálny rockový pesničkár, ale bez jeho dlhoročnej sprievodnej skupiny E Street Band by mu čosi chýbalo.
Nie je to obyčajná kapela, skôr gang výborných hudobníkov. Šliapu ako rokenrolová lokomotíva. Vo Viedni určite uvidíte čierneho obra a saxofonistu Clarencea Clemonsa, šikovných gitaristov Nilsa Lofgrena a Stevena Van Zandta, bubeníka Maxa Weinberga, basáka Garryho Tallenta a klávesistu Roya Bittana. Do gangu patrí aj Springsteenova žena Patti Scialfa.
Bohužiaľ, minulý rok prišiel E Street Band o svojho prvého vojaka. Bol ním klávesista a akordeonista Danny Federici. Svojimi klávesovými motívmi (zoberte si napríklad Hungry Heart) pomáhal vytvoriť Springsteenov klasický sound. Kapela sa s ním dôstojne rozlúčila na poslednom albume Working On A Dream piesňou Last Carnival.
Hudobníci z New Jersey boli ostrieľaní baroví muzikanti a Spriengsteena už sprevádzajú od 70. rokov. Na vrchole Bossovej slávy v osemdesiatych rokoch bežne hrali aj štvorhodinové koncerty.
Boss si v posledných rokoch užíva renesanciu kariéry aj vďaka spolubojovníkom. Keď ich v polovici 80. rokov rozpustil, jeho pesničky, nech boli akokoľvek dobré, však nezneli úplne. Trvalo desať rokov, kým si kapitán a námorníci našli k sebe cestu. Začiatkom tretieho tisícročia mu pomohli nahrať comebackový album The Rising, neskôr Magic a svoje umenie ukázali aj na poslednom Working On A Dream, najpestrejšej platni Bossovej hudobnej kariéry.
Veteráni z E Street Band nič zo svojho umenia nestratili. Kapela je dôkazom, že rokenrol sa dá hrať aj na staré kolená a s pribúdajúcimi vráskami a rokmi dokonca lepšie. Koľko takýchto skupín dokáže vyvolať búrku?
Na aktuálnom európskom turné hrá v priemere 26 piesní za večer. Buďte pripravení na klasiky, nové piesne z posledných troch albumov, ale aj na rôzne prekvapenia. V Berne zahral Waitsovu Downtown Train, v Londýne London Calling od The Clash. Čo si prichystal pre Viedeň, uvidíme v nedeľu.
Peter Bálik