Chýbaš nám, hovorili v utorok celebrity i obyčajní ľudia v Staples Centre i mimo nej.
LOS ANGELES, BRATISLAVA. „Aleluja, aleluja, uvidíme kráľa.“ Týmito veršami piesne Soon And Very Soon privítal zbor spevákov zlatú truhlu s červenými kvetmi. Na tvárach publika sa odrážalo svetlo z projekcie, ktoré zobrazuje Michaela Jacksona tak, ako by sme si ho chceli či mali pamätať. Na vrchole síl a nie zlomeného päťdesiatnika.
Ako sme naživo komentovali rozlúčku s kráľom popu - KLIKNITE
Takto sa svet lúčil v losangeleskom Staples Center so spevákom a hudobníkom Michaelom Jacksonom. Speváčka Mariah Carey to následne povedala za všetkých Jacksonových fanúšikov. „Chýbaš nám,“ zneli jej slová, keď dospievala skladbu I'll Be There. Stála pred Jacksonovou rakvou, ktorá sa nachádzala na bielom vysvietenom podstavci medzi účinkujúcimi a publikom.
VIDEO: Mariah Carey na rozlúčke s Michaelom Jacksonom
Mesto plné napätiaV Los Angeles sa zastavil čas. Počnúc Amerikou a Slovenskom končiac vysielali všetky dôležité televízie naživo poslednú rozlúčku s umelcom, ktorý odštartoval čas hudobných videoklipov. Spevákov striedali príhovory, no hold Jacksonovi vzdali nielen Nelson Mandela či Diana Ross, ale napríklad aj Lionel Richie skladbou Jesus is Love.
VIDEO: Jennifer Hudson spieva Will You Be There
Američanka Denise Smithová cestovala 18 hodín zo Seatlu do LA. „Nič ma nemohlo odradiť od toho, aby som bola v jeho blízkosti. Aj keď nič neuvidím,“ povedala pre agentúru AP. Jediné, čo si želala, bolo, aby auto s jeho pozostatkami aspoň na chvíľu videla. Na miesto poslednej rozlúčky sa nakoniec nedostala.
Polícia prakticky uzavrela okolie multifunkčnej haly, uzavrela diaľnicu, po ktorej sa Jacksonova rodina presúvala zo súkromnej rozlúčky na verejnú. Verejnosť hltala každú drobnú informáciu, čo sa okolo tela hudobníka deje. Médiá ťažili z tohto napätia: pýtali sa, kedy bude pohreb, kam Jacksona nakoniec pochovajú. „Thriller“ do konca.
VIDEO: Stevie Wonder
Ťažký život ikonyReportéri, ktorí sa nachádzali v okolí Staples Center, vraveli, že atmosféra okolo ceremónie sa premenila na cirkus, no bola plná emócií, úcty a spomínania. S cirkusom to chvíľu platilo aj doslova, len niekoľko hodín pred poslednou rozlúčkou sa v okolí arény pohybovalo jedenásť slonov z cirkusu.
Športovú halu Staples, kde sa hráva basketbal, sa v utorok podarilo premeniť na relatívne intímne miesto. „Keď mal desať, mal vášeň, chcel byť najlepším zabávačom sveta. Kráľom popu,“ povedal Berry Gordy, šéf vydavateľstva Motown. „A stal sa ním, najväčším umelcom, aký kedy žil.“
Dvaapolhodinovú rozlúčku ukončila emotívne najbližšia rodina. „Bol to najlepší otec, akého si viete predstaviť,“ plakala do mikrofónu jeho dcéra Paris.
VIDEO: Vyznanie Michaelovej dcéry
VIDEO: We Are the World
VIDEO: Heal the World
Za lístky na Jacka sa platili tisíce
Dostať sa do arény, kde sa osobnosti lúčili so zosnulým spevákom, vyžadovalo kus šťastia.
LOS ANGELES. Aký bol v utorok najžiadanejší tovar v Hollywoode? Predpisy na anestetiká? Injekcie botoxu? Najväčšiu cenu tu mali lístky a vstupné pásky na verejnú rozlúčku s Michaelom Jacksonom.
Do arény Staples Center, kde sa obrad konal, nepustili ani väčšinu médií. Keď v sobotu otváram e-mail so správou, že sme novinársku akreditáciu získali, hovorím si, že je to malý zázrak.
„Čo vlastne uvidíme?“ pýtam sa, keď nám produkčný dáva na baseballovom štadióne tímu Dodgers modré pásky. „Aby som bol úprimný, nič,“ povedal. „Ale dostanete sa za policajné zátarasy,“ vysvetľuje.
Modrá nie je dobrá. Treba získať zlatú pásku, akú má CNN.
Je pol dvanástej v nedeľu v noci losangeleského času. Ostáva posledná polhodina, kedy môže vyše 8750 fanúšikov z celého sveta, ktorých vylosoval počítač z 1,6 milióna záujemcov, potvrdiť e-mail s registračným kódom. Až ten im dá právo vyzdvihnúť si dva lístky.
Fotografka Isabella Vošímková lístky nevyhrala, a tak po nich pátra rovnako ako my na internete. „Pozerala som sa na e-Bay a bola to hrôza,“ opisuje kšeftovanie, ktoré sa na sieti napriek prosbám rodiny Jacksonových rozbehlo.
Po pátraní po sociálnej sieti na Twitteri narazila na dievča s registračným kódom na dva lístky. Tá ich už však medzitým dala kamarátke. „Nakoniec som však našla Lillu,“ hovorí Vošímková. Dvadsaťročná Lila je z Tennessee a na štadión v Los Angeles by sa nestihla dostať. I keď sa nikdy predtým nevideli, rýchlo sa dohovorili. Lilla lístky nechcela speňažiť.
Vošímková nás berie so sebou. Nie je to lacný darček. Na e-Bay sa predával aj za 7tisíc dolárov.
Honza Vedral, MF Dnes