Z Bratislavy je to bližšie ako do Trnavy, akurát pri tom prekročíte hranice s Rakúskom. V malej dedine Nickelsdorf sa už tridsať rokov schádzajú priaznivci špičkovej improvizovanej hudby. Na záhrade veľkého sedliackeho domu sa tam pravidelne uprostred júla koná festival Konfrontationen, za ktorým cestujú ľudia z Viedne, Budapešti, dokonca až z Nemecka.
Jubilejný 30. ročník sa začne už tento piatok a potrvá do nedele. Jeho podtitul znie "Nerozprávajte žiadne klamstvá, nenárokujte si žiadne ľahké víťazstvá", čo je dosť výstižné pre hudbu, ktorej základné princípy sú improvizácia, voľný pohyb medzi rôznymi žánrami a virtuózne (často tiež veľmi objavné aj veľmi zábavné) techniky hry na tradičných nástrojoch.
V programe opäť figurujú mnohé osobnosti scény, ktorá nie je masovo známa, ale priťahuje tvorcov aj poslucháčov obľubujúcich hudobné dobrodružstvá. Medzi nimi je napríklad Otomo Yoshihide, svojský gitarista a hráč na gramofóny, ktorý je podpísaný pod desiatkami originálnych projektov s visačkou Made in Japan. Do Nickelsdorfu v sobotu privezie svoj "all-stars" Sextet.
Ešte viac hudobníkov na pódium postaví violončelista Tristan Honsinger. Jeho Seven Seas Orchestra tvorí až jedenásť hráčov, ktorí používajú hlavne sláčikové nástroje. Živelnejší set sa dá čakať od dua amerického bubeníka Gerryho Hemingwaya s britským saxofonistom Johnom Butcherom.
Do Nickelsdorfu sa mnohí muzikanti často vracajú, niektorí už patria medzi inventár festivalu a hrajú v niekoľkých projektoch naraz. Medzi takých patria pianista Veryan Weston, bubeník Tony Buck či saxofonista Mats Gustafsson.
Podrobnejšie informácie o programe a cenách lístkoch nájdete na www.konfrontationen.at. Sympatickým bonusom je, že návštevníci z východnej Európy platia zľavnené vstupné.
Autor: her