Všetci vo vašom okolí sú na dovolenkách, len vy musíte trčať v práci? Vďaka Hore bez máte jedinečnú možnosť virtuálne vycestovať do troch vychytených turistických destinácií: Iránu, Košíc a Bratislavy.
V bratislavskej Open Gallery sa výstavou „Iranian Complex“, v kurátorskej koncepcii Lenky Kukurovej, predstavil mladý košický výtvarník Radovan Čerevka (1980). Autor tu reagoval na záplavu mediálnych informácií o iránskom jadrovom programe, ktoré spracoval sochársky - vytvoril z nich objekty. Zdroje informácií, z ktorých čerpal, sú buď oficiálne (internet, tlačové agentúry, spravodajské televízie) a tým pádom viac či menej tendenčné, alebo neoficiálne, čiže špekulatívne. Vo svojich objektoch a inštaláciách spracoval infografiky, nákresy a fotografie pochybnej kvality, ktoré sa nám však snažia nahovoriť, že poskytujú dôveryhodné údaje. Autor tieto informácie nevyhodnocoval, ale ich svojvoľne nahusťoval a akumuloval, podobne ako to robia médiá. Výstava bola teda aj reakciou na mediálnu realitu „Západu“, ktorého obyvatelia nemajú možnosť spoznať skutočnosť na vlastnej koži, ale sú odkázaní na neobjektívnu selekciu médií.
K výstave sa nám na kameru vyjadril teoretik umenia Richard Gregor. Reakciu Radovana Čerevku sme žiaľ už nestihli natočiť. Aby sme však neboli jednostranní, prinášame aspoň jeho písomné vyjadrenie:
Iranian Complex je hlavne o mediálnom boome a záplave vizuálneho spravodajstva, než o Iránskom jadrovom programe ako takom. Pol roka som zhromažďoval spravodajské vizuály z najrôznejších zdrojov a zostavil tak akýsi globálny mediálny obraz. Išlo mi o to zohnať čo najväčšie kvantum pohľadov na jeden jediný problém, čo v podstate ironizovalo márnu snahu nájsť objektívno.
Projekt skúma sprostredkovanosť a chladný odstup od problému, ktorý je nám tak vzdialený. Problém som si „ohmatal“ skrz médiá. Vonkajší pohľad na vec je tu úplne priznaný. Pri takto zvolenej stratégii považujem úvahy o potrebe mojej návštevy Iránu za bezpredmetné. Emotívnu fotoreportáž z Iránu prenechávam Andrejovi Bánovi.“
Radovan Čerevka
---
V Košiciach to v poslednej dobe kultúrne žije, najmä vďaka zisku titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Jeden z projektov, ktorý spadá pod aktivity v rámci EHMK 2013, je Citylight Gallery. Citylight Gallery využíva namiesto uzavretého priestoru galérií citylighty v centre mesta, na ktorých prezentuje súčasné umenie. Takýmto spôsobom sa umenie dostáva na ulicu, bližšie k ľuďom, ktorí inak nemajú k nemu vzťah. Pilotnou prehliadkou na reklamných plochách bola výstava „National Pills“ v kurátorskom výbere Tomáša Makaru a Radovana Čerevku, ktorá predstavila diela od KassaBoys, Mária Chromého, Svätopluka Mikytu, Radovana Čerevku, Tomáša Makaru, Matúša Lányiho, Martina Piačeka a Vlada Eliáša. Výstava ironicky a s humorom komentovala napäté slovensko-maďarské vzťahy, nacionalizmus a problémy národnej identity.
---
V Galérii mesta Bratislavy môžete do 23.7. navštíviť komornú „Štvorvýstavu“ kresieb Jana Steklíka (1938), Otisa Lauberta (1946), Monogramistu T.D. (1947) a Igora Kalného (1957 - 1987), ktorú kurátorsky pripravila Daniela Čarná. Hoci autori nepatria k tej istej generácii, spája ich hravý spôsob konceptuálneho uvažovania a poetickej reflexie sveta, ale aj spoločné priateľstvo. Ich kresby sa na prvý pohľad môžu zdať neuchopiteľné, banálne a v niektorých prípadoch takmer neviditeľné. Sú však premyslenou, ale aj spontánnou hrou s významami a ich posunmi. Majú charakter intímnych denníkových záznamov ich tvorcov, odzrkadľujúcich proces ich uvažovania a vnímania.
Autor: Jana Kapelová, Omar Mirza