Na slávnostné premiéry filmov o Harry Potterovi chodí aj britská kráľovná. Hoci sú niekedy zdĺhavé.
BRATISLAVA. Okolo Brlohu sa uzatvára kruh z plameňov. Sú Vianoce a Harry Potter s priateľmi sedia u Weasleyovcov. Objavila sa však šialená Bellatrix Lestrangeová, smrťožrútka a vrahyňa. Potter sa za ňou rozbehne do obilného poľa a plamene preskočí aj jeho priateľka Ginny Weasleyová - do malého čarodejníka tajne zamilovaná.
Potter sa chce pomstiť za smrť svojho krstného otca, zrazu však stoja proti presile, ešteže na poslednú chvíľu prídu na pomoc aurori - bojovníci proti čiernej mágii.
Takúto scénu však v šiestej knihe o dobrodružstvách Harryho Pottera nenájdete. Pozriete si ju iba v kine, vo filme, ktorý má dnes svoju slovenskú premiéru.
Kniha lepšia ako filmŠiesty filmový Potter je celkom zdĺhavý film, no zmestiť skoro 550 knižných strán na filmové plátno asi nie je jednoduché. Napokon, každý Jacksonov Pán prsteňov trval okolo troch hodín.
Napriek tomu sa však mnohé veci z knihy do filmu nedostali. Napríklad, niektoré vedľajšie postavy či záverečná magická bitka medzi dobrom a zlom na chodbách čarodejníckej školy v Rokforte.
Filmoví tvorcovia kládli väčší dôraz aj na flirtovanie a vzťahy medzi Harrym a jeho priateľmi. A dopovedali to, čo v knihe povedané nie je. Aj tak je však film plný drobností a odkazov, ktoré divák nepotterovec asi nepochopí. Zrazu zistí, že netuší, prečo Harry vyťahuje akúsi čudnú mapu s pohybujúcimi sa krokmi.
Šiesty film o Potterovi jednoducho predpokladá, že ste čítali Rowlingovej knihy alebo videl aspoň niektoré - najlepšie úplne všetky - z predchádzajúcich filmov.
Temná rozprávka?Mladý čarodejník, ktorý bojuje s Veď-viete-s-kým, je fenomén. Knihy J. K. Rowlingovej sa predávajú rekordne rýchlo a v miliónových nákladoch. Na slávnostné premiéry filmov chodí britská kráľovská rodina, dokonca aj Vatikán hovorí o jasnom posolstve, keď dobro musí zvíťaziť nad zlom - i keď s istými obeťami.
Nový Harry Potter je pritom asi najtemnejšou časťou zo všetkých dosiaľ nakrútených filmov. Nie preto, že vo filme sa objaví smrť dôležitej osoby či zrada, ale aj preto, že prevažujú potterovské temné sily, teda priaznivci lorda Voldemorta.
New York Magazine dokonca tvrdí, že šiesty potterovský film nie je ani tak filmom pre deti, ako skôr anglickým hororom. Medzičasom totiž dospeli nielen herci, ale aj diváci či čitatelia Rowlingovej kníh. Daniel Radcliffe hrá v divadle nahý, z Emmy Watson alias Hermiony vyrástla sexy hviezda a sezónnym hitom je tínedžerská sága o upíroch.
V čomsi sa to odráža aj vo filme či knihách - Rowlingová akoby rátala s dospievaním svojich čitateľov. Temné sily sú miestami sympatickejšie než žiarivé dobro, Potter a jeho priatelia podvádzajú. Objavuje sa erotika - i keď iba v náznakoch, protimuklovský rasizmus, pokrytectvo učiteľov a ich snaha privyrobiť si.
Príbeh Harryho Pottera síce nikdy nebol úplne čierno-biely, no v Polovičnom princovi začína byť sivý. A preto zaujímavejší.
Recenzia / film
Smerovanie filmov o Harry Potterovi určil Chris Columbus roku 2001 snímkami Harry Potter a kameň mudrcov, Harry Potter a Tajomná komnata. Po ňom sa réžie ujali Alfonso Cuarón a Mike Newell. Ani jeden nemohol ignorovať a či negovať predchádzajúce filmy.
Celý filmový cyklus je poňatý ako pestrofarebná, pohyblivá ilustrácia populárnych kníh. Tvorcovia môžu svoje videnie realizovať len v obmedzenej miere. Väčšina atrakcií – pohyblivých schodísk, živých obrazov, fantastických tvorov a kúziel – sa objavila už v minulých filmoch, takže teraz ich treba používať premyslene a účelne.
Pri Polovičnom princovi to mal nový režisér David Yates o to ťažšie, že samotná románová predloha patrí k menej výrazným, bez klasicky vystavaného a zakončeného príbehu. Považuje sa len za môstik, predohru k veľkému finále. Dej je menej podstatný, všetko treba zhrnúť, vysvetliť, dopovedať, ale bez straty napätia, atmosféry.
Scenárista Steve Kloves sa do sveta J. K. Rowlingovej ponoril tak hlboko, až si občas možno ani neuvedomuje, že nezorientovaný divák, ktorý knihu buď vôbec nečítal, alebo už na ňu zabudol, môže mať problém s chápaním motívov a súvislostí. Ak za týchto podmienok vznikol pútavý, bez remeselných chýb nakrútený film, ktorý má hlavu, pätu, výrazné herecké výkony i atmosféru, je to teda prejavom filmárskeho kumštu.
Najzreteľnejší je pokrok v „dospievaní“ celého filmového fenoménu. Polovičný princ je pochmúrny, smutný, chvíľami priam pompézny mysteriózny fantasy thriller, ktorý má blízko k psychologickému hororu. To, že ho sem-tam odľahčuje typický britský humor, mu dodáva osobitú príchuť. Hoci humoru je tu pomenej. Prestáva byť rodinnou zábavou, prístupnou pre menšie deti. Ba dokonca to už nie je len ilustrácia, ale samostatná interpretácia!
Niekdajší detskí aktéri dozrievajú a skutočne hrajú autentické charaktery. Škoda, že slovenský dabing im v tom veľmi nepomáha. Najmä mladší dabingoví herci majú problém podať dialógy prirodzene, v preklade často šuštia papierovými frázami.
Vo filme Harry Potter a Polovičný princ sú vizuálne atrakcie i dej v úzadí. Do popredia vystúpili postavy a vzťahy. Tento film nestojí na trikoch a efektoch. Slúži rozprávaniu o ľuďoch. Vlastne – o čarodejníkoch, ktorí vyznievajú nanajvýš ľudsky. Zdá sa vám to málo?
Miloš Ščepka