SME

Smrť neznamená koniec festivalu

Veľké open–air festivaly pokračovali po tragédiách ďalej.

Počas jedného z koncertov na festivale Roskilde v roku 2000 zomrelo v dave deväť návštevníkov. Tragická udalosť spustila zmeny v bezpečnostných opatreniach takmer všetkých veľkých európskych festivalov.Počas jedného z koncertov na festivale Roskilde v roku 2000 zomrelo v dave deväť návštevníkov. Tragická udalosť spustila zmeny v bezpečnostných opatreniach takmer všetkých veľkých európskych festivalov. (Zdroj: ROSKILDE-FESTIVAL.DK)

Takmer všetky hudobné festivaly už majú skúsenosti s tragickými situáciami. Od legendárneho Woodstocku až po dánsky Roskilde či Glastonbury.

BRATISLAVA. „Be prepared," povedal jeden zo zahraničných hudobných promotérov, keď mu Michal Kaščák povedal, že na jeho festivale sa zatiaľ nikomu z návštevníkov nič vážne nestalo. Myslel tým zvýšenú pravdepodobnosť tragických udalostí na miestach, kde sa naraz stretne veľký počet ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pohoda v čiernom

Pohoda jeho slová prvýkrát pocítila predvlani, keď sa smrteľne zranil jeden z technikov. To však bolo až po festivale, pri skladaní vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy na trenčianskom letisku vystúpila aj skupina Blind Boys of Alabama, ktorá tento rok prišla opäť. Práve pred jej piatkovým koncertom na pódium vyšiel Michal Kaščák a venoval ho práve technikovi, ktorý zahynul v roku 2007.

O deň neskôr na Pohode zomrel prvý návštevník. Stalo sa to po trinástich rokoch existencie tejto akcie, ktorá je najväčšou svojho druhu u nás, čo hovorí o úrovni jej bezpečnosti.

Glastonbury 1994 a Roskilde 2000

Smrť sa nevyhýba ani iným. Na legendárnom Woodstocku návštevníka spiaceho v poli prešiel traktor, počas minulého víkendu zase britský mladík na srbskom Exite spadol z múrov pevnosti, v ktorej areáli sa tento festival koná. Organizátori jubilejný desiaty ročník akcie, na ktorej bola jednou z hviezd aj Patti Smith, však neprerušili.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1994 najväčší európsky open-air festival v Glastonbury existoval 24 rokov. Prvýkrát sa do jeho histórie zapísalo úmrtie - pri nočnej streľbe v areáli zdrogovaný mladík zasiahol niekoľko ľudí, z ktorých jeden zraneniam podľahol a ďalší muž zomrel na predávkovanie sa drogami . Aj šéf festivalu, ktorý navštevuje vyše 200-tisíc fanúšikov, sa rozhodol pokračovať v programe.

Rovnako dlho ako Glastonbury funguje aj ďalší z najväčších festivalov, dánsky Roskilde. V roku 2000 tam v rozvášnenom dave počas koncertu skupiny Pearl Jam spadlo niekoľko fanúšikov a deviatich ušliapali na smrť.
Organizátori prijali prísne bezpečnostné opatrenia a pri pódiu odvtedy stojí kameň s nápisom „Akí krehkí sme", okolo ktorého je deväť stromov. Pearl Jam o tragédii urobili pesničku Love Boat Captain, kde spievajú „stratili sme deviatich priateľov, ktorých už nikdy nespoznáme".

Poučenie z tejto udalosti si zobrali po celej Európe. Festival Glastonbury si v roku 2001 dal radšej pauzu, ktorú jeho vedenie využilo na maximálne zlepšenie bezpečnostných opatrení. Najalo firmu, ktorá okolo areálu postavila masívny plot a začala prísne kontroly divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sa vtedy sťažovali, že festival stratil atmosféru slobody, no s nižšou návštevnosťou sa podľa britskej polície zároveň výrazne znížil aj počet jej zásahov na akcii.

O budúcnosti bezpečnostných opatrení na Bažant Pohode je predčasné hovoriť, momentálne sa hľadajú príčiny sobotňajšieho nešťastia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 336
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 355
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 099
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 470
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 316
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 057
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 948
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 480
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu