Že animované filmy nemusia byť len pre deti, vie každý, kto videl aspoň jedno dielo zo štúdia Pixar. Festival animovaných filmov zase nemusí byť iba pre tých, ktorí tieto filmy tvoria. Už druhý raz to chce dokázať akcia s rázovitým názvom Fest Anča.
BRATISLAVA. Zábavné, melancholické, mierne švihnuté či cynické, krátke i dlhé. Také sú animované filmy, ktoré vznikajú po celom svete. Vyše dvesto z tých najnovších môžete vidieť na prehliadke Fest Anča, ktorá sa od piatka do nedele koná v Žiline.
Tento medzinárodný festival vznikol len vlani, no stihol si vybudovať slušné renomé a prilákať niekoľko stoviek návštevníkov. Tvorcovia tu môžu súťažiť v troch kategóriách, diváci si popri vysedávaní v kinosálach sami na workshopoch môžu odskúšať rôzne techniky, ako sa rodia animované filmy a v rámci sprievodného programu ich čakajú aj koncerty.
Pre súťaživé typyV hlavnej súťaži sa o prvú cenu s prémiou 777 eur pobije dvadsaťpäť filmov. Medzi nimi je napríklad aj klasik súčasnej animácie Bill Plympton. Američan a milovník poetiky Jana Švankmajera so svojím typickým čiernym humorom fabuluje utajenú temnú minulosť Santa Clausa.
Naopak, jediný slovenský zástupca so šancou na hlavnú Anča Award Boris Šima ponúka hravý príbeh o školskom výlete v múzeu.
Predsedom poroty je Phil Mulloy, prečo tento Angličan patrí medzi klasikov animovanej tvorby, bude každému jasné z veľkej retrospektívy a pestrosti jeho filmov. Pri rozhodovaní o víťazoch mu budú pomáhať štyria kolegovia, medzi nimi aj Ivana Zajacová.
Výlučne domáci autori to roztočia v súťaži Maya Award. Organizátori im pripravili jednoduché zadanie - na ploche minimálne desiatich sekúnd akoukoľvek technikou vymyslieť a naanimovať postavičku s vtipnou pointou.
Ilustračné obrázky jednotlivých príspevkov, ktoré sa dajú vidieť na www.festanca.sk, naznačujú, že keby aj iní naši autori mali toľko nápadov, náš film by sa určite nemusel spoliehať len na animátorov a dokumentaristov.
Svojskou súťažou bude Animation Karaoke Battle. Šancu získať finančnú prémiu alebo módny prehrávač iPod má ten, kto dokáže najzaujímavejším spôsobom naživo „ozvučiť" náhodne vybraný animovaný film. Medzi prihlásenými sú známe mená ako Peťo Tázok či Vlado Janček, no zúčastniť sa môže ktokoľvek.
Tri dni mi premietaliFestival trvá tri dni, kinosály sú tiež tri a nachádzajú sa v príjemnom prostredí kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, no záverečná projekcia bude na Mariánskom námestí v centre mesta.
Širšie publikum Anča láka s celovečernými filmami, ktoré tu nebudú súťažiť, ale prichádzajú so zvučnými úspechmi. Napríklad film Sita spieva blues vyhral prestížny festival v Annecy, Valčík s Bašírom bol nominovaný na Oscara.
Tým, čo dávajú prednosť experimentom, je určená špeciálna sekcia venovaná takzvanej demoscéne. Fest Anča tak nadväzuje na prehliadku Demobit, kde sa objavovali diela mladých nadšencov schopných vyžmýkať maximum z 8-bitovej grafiky typickej pre prvú generáciu počítačov.
Okrem kinosál, ktoré budú v plnom prúde popoludní a podvečer, vo festivalovom areáli vyrastie aj stanové mestečko a jedno open-air pódium. Na ňom sa bude odohrávať sprievodný večerný program, ktorého hlavnou zložkou sú koncerty.
Do Žiliny sa napríklad chystá obnovená kultová skupina 90. rokov Ali Ibn Rachid alebo vrbovský Abusus alias Braňo Jobus. Hudba zaznie aj v samostatnej programovej sekcii - v pásme videoklipov budete môcť vidieť/počuť videá z nezávislej scény, ale napríklad aj speváčky ako sú Björk alebo Emiliana Torrini.