SME

Miroslav S. Dobrovodský: Za hlasom Ameriky

Na vyrozprávanie svojich osudov čakajú desiatky novinárov, ktorí doma či v zahraničí formovali našu žurnalistiku. Patrí medzi nich aj Miro Dobrovodský a jeho známe Dopočutia v Hlase Ameriky. Z vlasti ho vyhnali sovietske tanky a nechuť byť pri tom.

Na vyrozprávanie svojich osudov čakajú desiatky novinárov, ktorí doma či v zahraničí formovali slovenskú žurnalistiku. Patrí medzi nich aj Miro Dobrovodský a jeho známe Dopočutia v rešpektovanom Hlase Ameriky. Z vlasti ho vyhnali sovietske tanky a nechuť byť pri tom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď 12. októbra 1968 krstili v Bratislave Miriam Dobrovodskú, Miro už bol rozhodnutý. O dva dni, spolu s tromi deťmi, Barbarou, Alexom a štrnásťdňovou Miou, opustili Bratislavu plnú tankov. Onedlho boli v Kanade. Slovenská púť Mira Dobrovodského sa po 29 rokoch definitívne uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Rodák zo Žiliny vyštudoval novinárstvo v Bratislave. Pracoval v redakcii Svet socializmu, krátko v Smene a napokon v Živote. Písal veľa, spomeňme aspoň rozhovor s národným umelcom Jankom Alexym o obnove Bratislavského hradu. Písal aj texty k piesňam, pre Zuzku Lonskú a Zdenka Kratochvíla otextoval Zmes amerických ľudových piesní. Keď vlani dostal zabudnutú zmes na cédečku, odpísal „...brečím...“

Slovnaft pomohol

O začiatkoch života v Kanade vieme z Dobrovodského mailov. Keď dostal knihu Páni novinári, medzi ktorými je aj Martin Hric, napísal: Pozdravuj Martina, dočítal som sa, že pracoval 20 rokov v Slovnafte. Ja som v prihláške o zamestnanie v Gulf Oil Refinery, Missassaugua, predmestie Toronta, uviedol, že som pôvodne zo Slovnaftu.

Kým sa dostal do československej redakcie rozhlasovej stanice Radio Canada International v Montreale, odkrútil si ešte rôzne zamestnania. Už tam začal používať pseudonym Miroslav Oravec, ako ho poznáme z Hlasu Ameriky. Použil meno strýka, ktorý po vstupe vojsk v auguste 1968 zomrel na infarkt.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1975 odišiel do Hlasu Ameriky vo Washingtone a presťahoval sa do Spojených štátov. Postupoval od redaktora až po riaditeľa československej (1989) a po roku 1993 slovenskej redakcie. Pavel Pecháček, dlhoročný šéf v Hlase Ameriky i v Slobodnej Európe, spomína: „Miro bol môj nástupca vo funkcii riaditeľa československého vysielania Hlasu Ameriky. Jeden z mojich najbližších priateľov počas 35 rokov. Kamarát najlepší, najobetavejší. Miro bol chlap, o ktorom sa v Amerike hovorí, s ním by som šiel aj kone kradnúť."

Osobné návštevy boli sporadické, po revolúcii prichádzali politici i novinári. Jakešov prejav o „kole v plote" do Hlasu Ameriky poslal disident a neskorší český minister kultúry Pavel Tigrid z Paríža a odvysielali ho aktuálne. Ale aj rozhovory s Alexandrom Dubčekom či Milanom Šimečkom. Dobrovodský spomínal: „Dubčeka som medzitým chytil cez tajný telefón, a keď o rok prišiel, tak vraví, že by sa Jakeš mohol opakovať v silvestrovskom programe... So Šimečkom, Kusým, Čarnogurskými a ďalšími, som mal kontakty, ich čísla a spojenia."

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentské pochvaly

Po páde režimu navštívil Hlas Ameriky prezident Václav Havel, ktorý vo vysielaní 20. februára 1990 povedal: „Chcel by som sa poďakovať českému a slovenskému vysielaniu Hlasu Ameriky za jeho prácu. Dlhé roky to bola najpočúvanejšia rozhlasová stanica v Československu. Informovali ste pravdivo o situácii vo svete aj u nás doma a pomáhali ste k tomu, že prišla ona pokojná revolúcia..." Prezident Michal Kováč redakčnému kolektívu udelil štátne vyznamenanie. Na pôde redakcie sa takýto akt stal azda po prvý raz v histórii rádia.

Mnohé návštevy boli súkromné, exveľvyslanec Martin Bútora spomína: „Po seminári vo Washingtone pozval priateľov na kraby, ukazoval nám, ako ich treba roztĺcť, a bláznivo sme debatovali, čo je ťažšie - poraziť komunistickú mentalitu alebo dobiť sa ku krabiemu mäsu. On mal talent na oboje..."

SkryťVypnúť reklamu

Rozhlasová stanica Hlas Ameriky ukončila 27. februára 2004 po 62 rokoch vysielanie v slovenčine. Poslednú reláciu odvysielali redaktori Miroslav Dobrovodský a Jozef Šimkovič. Dobrovodský na záver vysielania povedal: „Mrzí nás, že toto je prvý večer, keď sa s vami poslucháčmi nemôžeme rozlúčiť tým jednoduchým a pritom čarovným slovom - dopočutia." Po 27 rokoch služby pre VOA odišiel do dôchodku. Jeho druhá manželka Jarmila potvrdila, že si prial, aby jeho popol rozsypali v zátoke Chesapeake Bay, pri ktorej tak rád žil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 343
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 473
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 268
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 310
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 925
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 457
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu