SME

Cudzie chceme, svoje si nehráme

Byť sám sebou je asi najotrepanejšie klišé reklám a pesničkových textov. Svojský pohľad a originalita je jednou z podstatných esencií popmusic. Je tu však jedna obľúbená oblasť populárnej hudby, kde nič z tohto neplatí - revival.

Nie, toto nie sú Beatles, ale slovenskí Backwards.Nie, toto nie sú Beatles, ale slovenskí Backwards.

Byť sám sebou je asi najotrepanejšie klišé reklám a pesničkových textov. Svojský pohľad a originalita sa ráta a je jednou z podstatných esencií popmusic. Nové sa musí odlišovať od staršieho. Je tu však jedna obľúbená oblasť populárnej hudby, kde nič z tohto neplatí. Netreba mať vlastný hudobný názor, vymýšľať alternatívy. Stačí veľmi dobre napodobniť populárne hudobné veličiny a párty sa môže začať.

Kapely, ktoré hrajú prevzatý repertoár, nájdete v hocijakom pube alebo v nočnom podniku. Ale fenomén revivalových skupín je niečo iné. To sú hudobníci, ktorí exkluzívne prijímajú repertoár jednej jedinej skupiny a projektujú sa do nej od imidžu až po presný model hudobného nástroja v prípade, že je charakteristický.

Sú atrakciami firemných akcií, nočných klubov, ale aj veľkých pódií. Žiaden ich poslucháč a ani oni sami netvrdia, že je to je nejaký zvláštny kultúrny počin. Ide čisto o zábavu, kryštalickú nostalgiu, pripomenutie si čias, ktoré označujeme ako staré a dobré.

Pražský spevák Pavel Turza hrá s kapelou Other Voices, čo je revival The Doors. „Predtým som hral v kapele, ktorá z The Doors dosť vychádzala," hovorí. „Bohužiaľ sa rozpadla a zrazu sa zrodil nápad postaviť poriadny revival, ktorý by sa pokúsil vrátiť aspoň na chvíľu to, čo zažívali diváci pri koncertoch The Doors. Nehráme sa na nich, nie sme nimi. The Doors boli len jediní a je nemožné ich nahradiť."

Ako originál

Dá sa predpokladať že žiadna revivalová skupina si nemyslí, že je svojím originálom, to by potom patrila do psychiatrického ústavu a nie na pódiá. Niektoré skupiny však ako keby svojim vzorom z oka aj z reproduktorov vypadli.

Napríklad známi košickí Backwards, ktorí už majú za sebou celý rad úspechov u nás aj v zahraničí, medziiným dvojité víťazstvo na New York Beatlefeste v konkurencii desiatok kapiel imitujúcich Beatles. Vznikli v roku 1995. „Už od začiatku sme sa snažili interpretovať hudobnú tvorbu skupiny The Beatles čo najvernejšie. Nebolo to len lacné imitovanie, ale kompletné naštudovanie od A po Z," hovorí František Suchanský - „George". „Hudba Beatles nás všetkých očarila už ako tínedžerov. Myslíme si, že na správnu interpretáciu ich skladieb je potrebná riadna dávka talentu na zachytenie výrazu, zvuku a ducha hudby."

Podľa Suchanského dotvára dojem aj ľavoruký basový gitarista, imidž, pódiový výzor, súhra, produkcia a autentické modely hudobných nástrojov a aparatúr. Účinkovanie v skupine podľa neho nijako neobmedzuje vlastnú tvorbu - dôkazom je, že zakladajúci člen skupiny Miro Džunko vydal sólový album.

Slovenskí Pink Floyd

Podľa Miroslava Merčiaka, zakladateľa prešovských 1. Slovak Pink Floyd Revival, netreba otrocky kopírovať všetko z originálu. Aj ich skupina vystupuje ako unplugged, teda bez elektrických nástrojov - pôvodné verzie sú teda štylizované. „Robíme to preto, lebo sa nám táto hudba páči a chceme tú radosť a posolstvo v nej ukryté odovzdať aj publiku," hovorí Merčiak o motiváciách.

„Ale nemusíme si nič nahovárať, má to aj istý finančný aspekt." Ale môže hranie repertoáru jednej skupiny muzikanta úplne napĺňať? „Áno, napĺňa nás to. Väčšina z nás má za sebou obdobia, keď sme viac či menej úspešne hrali vlastnú tvorbu. Teraz sa venujeme Pink Floyd Revivalu. Prirovnám to k tomu, keď orchester dohrá Verdiho operu a poslucháči aplaudujú postojačky. Opýta sa niekto hudobníkov, či ich to napĺňa?"

U nás a u susedov

Nedávno prebehla médiami správa, že členovia českej revivalovej skupiny si zahrali v Berlíne na koncerte so svojimi vzormi - U2.

V Česku pôsobí viac ako tridsať takýchto skupín, u nás ich pravdepodobne nie je ani desať. Českou zvláštnosťou sú revivalové skupiny českých a slovenských skupín. Nájdeme tu formácie, ktoré hrajú repertoár Elánu, Michala Davida a aj Team Revival, ktorý si pamätáme zo súťaže Slovensko má talent.

Speváka a gitaristu Martina Zruna na vytvorenie skupiny inšpirovala podobnosť s Haberom. Keď s kapelou vystupovali na akciách s vlastnými pesničkami, často sa ozývali hlasy: „Pozrite sa, on vyzerá ako Habera!" „To ma až tak zaujalo, že sme začali skúšať pesničky Teamu. Dnes už vystupujeme na veľkých akciách a zistili sme, že mnoho ľudí nevie, čo je revival a sú presvedčení, že pred nimi stojí naozajstný Paľo." Team Revival má asi päťdesiat koncertov ročne a hrali aj pre Slovákov žijúcich v Taliansku.

S Haberom sa stretli prvý- a poslednýkrát práve na súťaži, ale niekdajší Haberovi známi Martina za Haberu považujú. „Hlásia sa ku mne Paľovi spolužiaci, kamaráti z vojny a chcú, aby som spomínal na spoločné zážitky. Na koncerte Teamu vždy rozdám pár autogramov. Niežeby som sa nesnažil vysvetliť, že nie som Habera, ale oni ma zaňho považujú o to viac, myslia si, že sa maskujem. Musím priznať, že sa tým dosť zabávam."

V base

Spevák a gitarista Robert Šimek šíri doma i v zahraničí hudbu Johnnyho Casha a jeho skupina zase kráča v stopách Johnnyho skupiny Tennessee Three. Podľa vzoru svojho vzoru sa dokonca rozhodol, že nebude hrať iba v kluboch a na koncertných pódiách, ale aj vo väzniciach - hral v Želiezovciach a Leopoldove. Na Casha sa Šimek podobá aj imidžom muža v čiernom a držaním gitary, ale jednu vec nemohol odkopírovať úplne - slávny pozdrav „Hello, I'm Johnny Cash" (Ahoj, som Johnny Cash). Vyriešil to jednoducho - hovorí „Hello, I'm not Johnny Cash".

Klávesistka Andrea Almaši hrá v nitrianskej skupine Gary Moore Band a berie to ako zaujímavú muzikantskú skúsenosť a zábavu - o peniaze až tak nejde, lebo skupina je osemčlenná. „Od prvej skúšky bolo cítiť energiu, najmä vďaka výborne zohratej rytmike a tancujúcej dychovej sekcii - spravili party aj do skladieb, kde pôvodne dychy Gary Moore nemá, a myslím, že veľmi dobre."

Aj v revival bande si muzikant užije povznášajúcu výmenu energií medzi hudobníkmi a publikom. Veď tieto formácie sú väčšinou "odsúdené iba na živé vystúpenia". "Ich potenciál je hlavne koncertný," myslí si zástupca riaditeľa vydavateľstva Forza Juraj Čurný. "Pamätám sa iba na jednu takúto skupinu, ktorá slušne predávala aj CD albumy - Děda Mládek Illegal Band. A to tiež len preto, lebo skladby boli v iných verziách, nekopírovali originál. V prípade skupín ako Backwards, ktoré imitujú originály, sú CD a DVD nosiče skôr pamiatkovým predmetom, ktorý sa predáva na koncertoch."

Vo svete

Robiť sumár svetových revivalových kapiel by bolo nemožné a aj zbytočné, ale o jednej sa hovorí ako o najlepšej revivalovej skupine na svete. Skupina The Australian Pink Floyd Show vznikla v roku 1988 a zahrali si s ňou aj členovia originálnych Pink Floyd.

Ich svetelná šou je hodná vzorov a zlé jazyky tvrdia, že muzikantsky sú na tom oveľa lepšie ako „Floydi". Kapelu sme mohli vidieť minulý rok v septembri v Košiciach.

Tento rok sa v januári konal koncert skupiny Glen Miller Orchestra, ktorá nemá s pôvodným slávnym orchestrom swingovej éry nič spoločné. Je len nositeľom značky a je jedným z dvoch big bandov na svete, ktoré smú na základe povolenia dedičov používať toto meno. Jeden operuje na európskom teritóriu, ten druhý v USA.
Revivalové skupiny môžu prinášať hudobníkom nefalšovanú radosť, a v prípade tých veľkých ide o vážny šoubiznis (teda šou aj biznis).

V podstate aj niektoré známe kapely sa rokmi niekedy stávajú svojimi vlastnými revivalovými skupinami, ale nebuďme zlí.

Autor: Marián Jaslovský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu