SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Cudzie chceme, svoje si nehráme

Byť sám sebou je asi najotrepanejšie klišé reklám a pesničkových textov. Svojský pohľad a originalita je jednou z podstatných esencií popmusic. Je tu však jedna obľúbená oblasť populárnej hudby, kde nič z tohto neplatí - revival.

Nie, toto nie sú Beatles, ale slovenskí Backwards.Nie, toto nie sú Beatles, ale slovenskí Backwards.

Byť sám sebou je asi najotrepanejšie klišé reklám a pesničkových textov. Svojský pohľad a originalita sa ráta a je jednou z podstatných esencií popmusic. Nové sa musí odlišovať od staršieho. Je tu však jedna obľúbená oblasť populárnej hudby, kde nič z tohto neplatí. Netreba mať vlastný hudobný názor, vymýšľať alternatívy. Stačí veľmi dobre napodobniť populárne hudobné veličiny a párty sa môže začať.

Kapely, ktoré hrajú prevzatý repertoár, nájdete v hocijakom pube alebo v nočnom podniku. Ale fenomén revivalových skupín je niečo iné. To sú hudobníci, ktorí exkluzívne prijímajú repertoár jednej jedinej skupiny a projektujú sa do nej od imidžu až po presný model hudobného nástroja v prípade, že je charakteristický.

Sú atrakciami firemných akcií, nočných klubov, ale aj veľkých pódií. Žiaden ich poslucháč a ani oni sami netvrdia, že je to je nejaký zvláštny kultúrny počin. Ide čisto o zábavu, kryštalickú nostalgiu, pripomenutie si čias, ktoré označujeme ako staré a dobré.

Pražský spevák Pavel Turza hrá s kapelou Other Voices, čo je revival The Doors. „Predtým som hral v kapele, ktorá z The Doors dosť vychádzala," hovorí. „Bohužiaľ sa rozpadla a zrazu sa zrodil nápad postaviť poriadny revival, ktorý by sa pokúsil vrátiť aspoň na chvíľu to, čo zažívali diváci pri koncertoch The Doors. Nehráme sa na nich, nie sme nimi. The Doors boli len jediní a je nemožné ich nahradiť."

Ako originál

Dá sa predpokladať že žiadna revivalová skupina si nemyslí, že je svojím originálom, to by potom patrila do psychiatrického ústavu a nie na pódiá. Niektoré skupiny však ako keby svojim vzorom z oka aj z reproduktorov vypadli.

Napríklad známi košickí Backwards, ktorí už majú za sebou celý rad úspechov u nás aj v zahraničí, medziiným dvojité víťazstvo na New York Beatlefeste v konkurencii desiatok kapiel imitujúcich Beatles. Vznikli v roku 1995. „Už od začiatku sme sa snažili interpretovať hudobnú tvorbu skupiny The Beatles čo najvernejšie. Nebolo to len lacné imitovanie, ale kompletné naštudovanie od A po Z," hovorí František Suchanský - „George". „Hudba Beatles nás všetkých očarila už ako tínedžerov. Myslíme si, že na správnu interpretáciu ich skladieb je potrebná riadna dávka talentu na zachytenie výrazu, zvuku a ducha hudby."

Podľa Suchanského dotvára dojem aj ľavoruký basový gitarista, imidž, pódiový výzor, súhra, produkcia a autentické modely hudobných nástrojov a aparatúr. Účinkovanie v skupine podľa neho nijako neobmedzuje vlastnú tvorbu - dôkazom je, že zakladajúci člen skupiny Miro Džunko vydal sólový album.

Slovenskí Pink Floyd

Podľa Miroslava Merčiaka, zakladateľa prešovských 1. Slovak Pink Floyd Revival, netreba otrocky kopírovať všetko z originálu. Aj ich skupina vystupuje ako unplugged, teda bez elektrických nástrojov - pôvodné verzie sú teda štylizované. „Robíme to preto, lebo sa nám táto hudba páči a chceme tú radosť a posolstvo v nej ukryté odovzdať aj publiku," hovorí Merčiak o motiváciách.

„Ale nemusíme si nič nahovárať, má to aj istý finančný aspekt." Ale môže hranie repertoáru jednej skupiny muzikanta úplne napĺňať? „Áno, napĺňa nás to. Väčšina z nás má za sebou obdobia, keď sme viac či menej úspešne hrali vlastnú tvorbu. Teraz sa venujeme Pink Floyd Revivalu. Prirovnám to k tomu, keď orchester dohrá Verdiho operu a poslucháči aplaudujú postojačky. Opýta sa niekto hudobníkov, či ich to napĺňa?"

U nás a u susedov

Nedávno prebehla médiami správa, že členovia českej revivalovej skupiny si zahrali v Berlíne na koncerte so svojimi vzormi - U2.

V Česku pôsobí viac ako tridsať takýchto skupín, u nás ich pravdepodobne nie je ani desať. Českou zvláštnosťou sú revivalové skupiny českých a slovenských skupín. Nájdeme tu formácie, ktoré hrajú repertoár Elánu, Michala Davida a aj Team Revival, ktorý si pamätáme zo súťaže Slovensko má talent.

Speváka a gitaristu Martina Zruna na vytvorenie skupiny inšpirovala podobnosť s Haberom. Keď s kapelou vystupovali na akciách s vlastnými pesničkami, často sa ozývali hlasy: „Pozrite sa, on vyzerá ako Habera!" „To ma až tak zaujalo, že sme začali skúšať pesničky Teamu. Dnes už vystupujeme na veľkých akciách a zistili sme, že mnoho ľudí nevie, čo je revival a sú presvedčení, že pred nimi stojí naozajstný Paľo." Team Revival má asi päťdesiat koncertov ročne a hrali aj pre Slovákov žijúcich v Taliansku.

S Haberom sa stretli prvý- a poslednýkrát práve na súťaži, ale niekdajší Haberovi známi Martina za Haberu považujú. „Hlásia sa ku mne Paľovi spolužiaci, kamaráti z vojny a chcú, aby som spomínal na spoločné zážitky. Na koncerte Teamu vždy rozdám pár autogramov. Niežeby som sa nesnažil vysvetliť, že nie som Habera, ale oni ma zaňho považujú o to viac, myslia si, že sa maskujem. Musím priznať, že sa tým dosť zabávam."

V base

Spevák a gitarista Robert Šimek šíri doma i v zahraničí hudbu Johnnyho Casha a jeho skupina zase kráča v stopách Johnnyho skupiny Tennessee Three. Podľa vzoru svojho vzoru sa dokonca rozhodol, že nebude hrať iba v kluboch a na koncertných pódiách, ale aj vo väzniciach - hral v Želiezovciach a Leopoldove. Na Casha sa Šimek podobá aj imidžom muža v čiernom a držaním gitary, ale jednu vec nemohol odkopírovať úplne - slávny pozdrav „Hello, I'm Johnny Cash" (Ahoj, som Johnny Cash). Vyriešil to jednoducho - hovorí „Hello, I'm not Johnny Cash".

Klávesistka Andrea Almaši hrá v nitrianskej skupine Gary Moore Band a berie to ako zaujímavú muzikantskú skúsenosť a zábavu - o peniaze až tak nejde, lebo skupina je osemčlenná. „Od prvej skúšky bolo cítiť energiu, najmä vďaka výborne zohratej rytmike a tancujúcej dychovej sekcii - spravili party aj do skladieb, kde pôvodne dychy Gary Moore nemá, a myslím, že veľmi dobre."

Aj v revival bande si muzikant užije povznášajúcu výmenu energií medzi hudobníkmi a publikom. Veď tieto formácie sú väčšinou "odsúdené iba na živé vystúpenia". "Ich potenciál je hlavne koncertný," myslí si zástupca riaditeľa vydavateľstva Forza Juraj Čurný. "Pamätám sa iba na jednu takúto skupinu, ktorá slušne predávala aj CD albumy - Děda Mládek Illegal Band. A to tiež len preto, lebo skladby boli v iných verziách, nekopírovali originál. V prípade skupín ako Backwards, ktoré imitujú originály, sú CD a DVD nosiče skôr pamiatkovým predmetom, ktorý sa predáva na koncertoch."

Vo svete

Robiť sumár svetových revivalových kapiel by bolo nemožné a aj zbytočné, ale o jednej sa hovorí ako o najlepšej revivalovej skupine na svete. Skupina The Australian Pink Floyd Show vznikla v roku 1988 a zahrali si s ňou aj členovia originálnych Pink Floyd.

Ich svetelná šou je hodná vzorov a zlé jazyky tvrdia, že muzikantsky sú na tom oveľa lepšie ako „Floydi". Kapelu sme mohli vidieť minulý rok v septembri v Košiciach.

Tento rok sa v januári konal koncert skupiny Glen Miller Orchestra, ktorá nemá s pôvodným slávnym orchestrom swingovej éry nič spoločné. Je len nositeľom značky a je jedným z dvoch big bandov na svete, ktoré smú na základe povolenia dedičov používať toto meno. Jeden operuje na európskom teritóriu, ten druhý v USA.
Revivalové skupiny môžu prinášať hudobníkom nefalšovanú radosť, a v prípade tých veľkých ide o vážny šoubiznis (teda šou aj biznis).

V podstate aj niektoré známe kapely sa rokmi niekedy stávajú svojimi vlastnými revivalovými skupinami, ale nebuďme zlí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Super zábava, super deň
  7. Špecialisti na úspory sa zastavili v Košiciach
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 674
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 865
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 752
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 810
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 152
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 753
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 340
  8. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 152
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa už pozviechala z následkov požiaru a naplno sa otvorila verejnosti aj s novými výstavami.

Kam za kultúrou od 9. do 16. júna?


3 h
Rammstein má povesť kontroverznej kapely.

Aké opatrenia chystajú organizátori slovenského koncertu.


20 h
Michaela Čobejová vo filme Smolu nosíš ty, láska.

V ohrození života sa človek cíti byť živý, hovorí pre magazín TV SVET.


15 h
Vi Keeland, americká autorka bestsellerových romancí.

Americká autorka romancí Vi Keeland o láske, happyandoch a ich pravidlách v literatúre.


8. jún

Blogy SME

  1. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  2. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  3. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  4. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  5. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  6. Peter Krivda Soliwarski: Michal Studený v Galérii Čin Čin
  7. Milan Buno: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska | 7 knižných tipov
  8. Peter Krivda Soliwarski: Fero Hauskrecht v Stredoeurópskom dome fotografie
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 776
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 857
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 529
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 892
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 640
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 351
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 810
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 446
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu