Komplikovaný konflikt v Severnom Írsku je vďačný námet. Scenáristka a režisérka Kari Skoglandová sa nebráni angažovanosti, je však dôsledne nepolitická.
Originálny názov filmovej drámy kanadskej scenáristky a režisérky Kari Skoglandovej Fifty Dead Men Walking nie náhodou pripomína oscarový film Tima Robbinsa Dead Man Walking (Mŕtvy muž prichádza).
Je jeho vtipnou parafrázou, pretože rozpráva o človeku, ktorý sa slobodne rozhodol stať udavačom a zachraňovať tak ľudské životy. Čím sa, prirodzene, vystavil neustálemu ohrozeniu vlastného života.
Schopnosť prežiťŠkoda, že slovenský distributér zvolil názov Štvanec IRA. Je povrchný a nepresný - snímka predsa neopisuje život Martina McGartlanda ako štvanca, ale ako príslušníka Írskej republikánskej armády.
Nekonečný komplikovaný konflikt v Severnom Írsku sa stal vďačným námetom desiatok drám, opisujúcich alebo interpretujúcich skutočné udalosti a osudy. Hoci pre nezainteresovaných nejde o atraktívnu filmovú zábavu, mnohé z nich sme mohli vidieť aj u nás.
Väčšinu, tak ako v ostatnom prípade Dvíha sa vietor Kena Loacha, predstavujú vášnivé obhajoby niektorej zo zainteresovaných strán.
Ani Skoglandová sa nebráni angažovanosti, ale je dôsledne nepolitická. Nebojuje za Írov ani za Angličanov, nepreferuje katolíkov ani protestantov. Vášnivo a zo všetkých síl vystupuje proti zlobe, násiliu a zabíjaniu. Hrdinstvo podľa nej neväzí v ochote obetovať vlastné či cudzie životy za vznešené idey - ale v schopnosti prežiť.
Čo je dobré a čo zlé?Za námet si vybrala autentický osud, ale pracovala s ním voľne, aby na pozadí politickej a spoločenskej reality sklonku 80. rokov vystavala drámu priam antických rozmerov. Nie boj politických názorov či princípov, ale základný vnútorný rozpor: čo je vo svete zmietanom násilím dobré a čo zlé? Veď hlavnou postavou, ba dokonca skutočným hrdinom je tu spolupracovník britskej tajnej polície, teda udavač, zradca.
Autorka (pretože tu skutočne ide o film výsostne autorský) dáva týmto pojmom, tradične spájaným s negatívnym obsahom, nový význam.
Ťažiskom sú motívy, pohnútky i prosté mechanizmy všedného pôsobenia konfidenta, ktorý na jednej strane stúpa po rebríčku Írskej republikánskej armády a na druhej strane čoraz užšie spolupracuje s britským agentom Fergusom, ku ktorému si vypestuje priam synovský vzťah.
Nielen politická drámaSkoglandová sa neobmedzila len na chladný rozum, do hry zapája aj nevyspytateľné emócie a spletité vzťahy, hrdinu vôbec neidealizuje, čo celé dielo vzďaľuje od politickej drámy, robí ho univerzálnejším a pútavejším.
Zachováva si však svoju zaujímavosť, tempo i napätie aj ako psychologický triler.
Snímky s témou írskeho konfliktu sa vyznačujú skvelým charakterovým herectvom a ani Štvanec IRA nie je výnimkou. Prirodzene, dominuje pokojný, rozvážny, osudový Ben Kingsley v role agenta Fergusa, ale ani nervný Jim Sturges v ústrednej úlohe nie je o nič horší.
Zaujímavú a dojímavú kreáciu McGartlandovej partnerky vytvorila výrazná Natalie Press. Celkový dojem autentickosti a bezprostrednosti posilňujú drsná, realistická kamera i hudba.
Štvanec IRA je napriek slovenskému názvu i nevábnej téme výnimočný film, a hoci rozhodne nepredstavuje typickú letnú zábavu, 117 minút strávených v kine nie je premárnený čas.
Recenzia / film
Štvanec IRA (Fifty Dead Men Walking)
Veľká Británia – Kanada 2008
117 minút
Scenár a réžia: Kari Skogland
Hrajú: Jim Sturgess, Rose McGowan, Ben Kingsley, Kevin Zegers, Nathalie Press, Conor MacNeill a ďalší
Premiéra v SR: 30. 7. 2009