Keď nájdete kamienok a poriadne sa naň zahľadíte, môžete vidieť Zem starú stovky miliónov rokov. Keď kamienok nájde Tobiáš Lolness, vylezie naň a poriadne sa zahľadí, možno uvidí do ďalšieho „údolia“. Tobiáš totiž žije vo svete, ktorého koreňmi sú korene a životom živica prúdiaca len kúsok pod kôrou stromu. Malý Lolness má milimeter a pol.
Bývalý francúzsky profesor literatúry Timothée de Fombelle napísal prvú časť príbehu Tobiáša Lolnessa v roku 2006. Za knihu získal prestížne ceny a druhá časť nasledoval o rok neskôr. Uzavrel tak príbeh, ktorý niekedy prirovnávajú k Pánovi prsteňov či Legerlöfovej Nilsovi Holgerssonovi. Trochu neprávom. V porovnaní s Holgerssonom je Lolness komplikovanejší a čitateľný vo viacerých rovinách, stále však oveľa jednoduchší, než Tolkien a jeho neprehľadné siete vzťahov a histórie.
Dve lolnessovské knihy sa pritom dosť líšia. Kým úvodná kniha bola skôr obžalobou sociálnej nespravodlivosti, prospechárstva a vykorisťovania najslabších spoločenských vrstiev – systému, ktorý trochu pripomínal stalinský teror - kde ako prvých musíte odpratať intelektuálov, a potom zvyšku národa zapchať ústa hľadaním vonkajšieho nepriateľa, druhý diel už hovorí viac o spôsobe, ako tento systém zmeniť.
A hovorí tiež o schopnosti riskovať pre priateľov i ceste za milovanou, ktorú Tobiášovi väzní jeho bývalý priateľ. Lenže ten Elíšu miluje rovnako úprimne a chce pre ňu, ale aj pre seba, to najlepšie.
Kniha totiž ukazuje nielen to, akou vie byť človek sviňou, ale aj to, ako sa touto sviňou stáva. Predovšetkým vtedy, keď charaktery ľudí láme a kriví ich vlastná minulosť.
Diptych o malých človiečikoch, ktorých ani tak neohrozujú vtáky či hmyz, ale skôr ľudská ziskuchtivosť a túžba po sadistickej moci, je vlastne najmä príbehom o hľadaní lásky.
Lásky, ktorá vydrží väzenie, intrigy a dobrodružstvá, ale pritom nie je banálna ani gýčovitá. No aj keď príhody Tobiáš Lolnessa sú rozprávkou pre deti, žáner detskej literatúry prerastajú nielen úžasnou autorskou fantáziou, ale aj ekologickým a humanistickým posolstvom.
Fombellov svet maličkých krpčekov je podobenstvom o našom svete. Nemusíte veľmi hľadať ani sa vyznať, aby ste tendencie a motivácie lolnessovských miniľudí našli aj medzi ľuďmi tisíckrát väčšími. Len strom nahradíte planétou, chrobáky buldozérmi a listy loďami. Hlupáci a sebci však stále ostávajú rovnakými hlupákmi a sebcami.
V rozprávkových knihách dobro nakoniec vyhráva. Všetci žijú šťastne, až kým nepomrú alebo ich nezožerie drozd. Lolness je takáto rozprávka. Dôležité však je, že nielen.
Recenzia/kniha
Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness. II. Elíšiny oči.
Baobab, preklad Drahoslava Janderová.