Bolo to ako vždy, keď počúvate Cohena. Pohoda.
BRATISLAVA. V piatok večer pricestoval kanadský pesničkár Leonard Cohen prvýkrát na Slovensko a v rámci svojho svetového turné odohral koncert, po ktorom bola spokojná asi väčšina z viac než 3500 divákov.
Leonard Cohen
Albumy
Songs Of Leonard Cohen 1967/1968Songs From A Room 1969Songs Of Love And Hate 1971Live Songs 1973New Skin For The Old Ceremony 1974Death Of A Ladies' Man 1977Recent Songs 1979Various Positions 1984I'm Your Man 1988The Future 1992Cohen Live 1994Field Commander Cohen - Tour of 1979 2001Ten New Songs - 2001Dear Heather - 2004Live in London (2CD and DVD) - 2009Live at The Isle of Wight 1970 (CD/DVD, 2LP, BluRay) - 2009
Knihy
Kvety pre Hitlera 1964Obľúbená hra 1963Nádherní porazení 1966Korenička plná hliny 1965
Počas celého koncertu z neho vyžarovala pokora nielen voči svojim kolegom na javisku, ale aj voči divákom.
Svoj koncert začal presne o 20.00 h tak, ako bolo naplánované, čo zaskočilo viacerých oneskorencov.
Koncert odštartoval piesňou Dance Me To The End of Love a keďže v prípade Cohena takmer doslova platí, čo pieseň, to hit, bola to parádna prehliadka. Takmer trojhodinový koncert čoskoro 75-ročný spevák, skladateľ, básnik a spisovateľ odspieval so šarmom a noblesou.
V čiernom obleku a klobúku, prikrčený, s privretými očami a mikrofónom vyzeral miestami krehko a zraniteľne. Keď však chytil do ruky gitaru, vyrovnal sa a zase to bol ten Cohen v mladšom vydaní.
Hoci Everybody knows neodspieval svojím klasickým drivom a nástojčivo, ale skôr v komornom štýle, Suzanne, So long Marianne a najmä I´m your man rozcitliveli - aj keď ste sedeli až vzadu a bez vzduchu. Čistá poézia.
Video: Leonard Cohen: I´m your man - Bratislava 28. 8. 2009
Video: Leonard Cohen a Everybody knows v Nimes 20. 8. 2009
Na kolenáchČasť vystúpenia odspieval aj na oboch kolenách. Nechýbali ani ďalšie hity ako First We Take Manhattan, Hallelujah, Bird on the wire, Famous blue raincoat.
Pokoru a najmä úctu k svojim kolegom na pódiu bolo z Cohena cítiť počas celého koncertu. Za celé tri hodiny neodišiel z pódia ani raz. Ani vtedy, keď nechal vyniknúť sprievodnú kapelu a vokalistky v sólových strihoch. Celý čas stál na pódiu, klobúk držal v ruke a počúval.
FOTO - SITA
Veľký priestor ponechal španielskemu hudobníkovi Javierovi Masovi a jeho dvanásťstrunovej gitare či Kalifornčanovi Dinovi Soldovi, ktorý hral na saxofóne. Obom pri predstavovaní nezabudol dodať k menu maestro.
Priestor dostala na Boogie street aj Cohenova dlhoročná spolupracovníčka - speváčka Sharon Robinson, ale aj sestry Webbové.
Cohen sa nenechal núkať na prídavky, keď sa už vrátil, odspieval vždy aspoň dve až tri pesničky. A urobil tak trikrát. Na záver si spevák nechal I Tried To Leave You s dodatkom, že už má 75 rokov, čo mu však nebránilo zakaždým veselo odskákať dole z javiska.
Cohenov koncert v Bratislave je súčasťou celosvetového turné, ktoré odštartoval minulý rok v máji v kanade a ukončí ho v novembri v USA. Z londýnskych koncertov vznikol album Live in London.
So Long, Leonard
„Dúfam, že bol dobrý a že ešte žije,“ prišla mi sms po koncerte Leonarda Cohena. Áno, žije. V ére kultu mladosti si dovoľuje aj spievať, hoci jeho telo nesie známky únavy.
Vo svojom vnútornom rytme ešte síce odtancuje z javiska, ale netvári sa, že nie je starý muž. Pochybuje, či sa ešte vráti do všetkých tých miest jeho obdivuhodnej šnúry, preto chce dať divákom všetko. Tu a teraz. Fráza? Opakuje ju zrejme rovnako na všetkých koncertoch, a potom s rovnakým maximálnym sústredením venuje svojim fanúšikom viac ako tri hodiny svojej modlitby. Jeho hudba dostáva návštevníkov do stavu akéhosi tichého súznenia, z ktorého sa ťažko preberá.
Po niekoľkých neúspešných pokusoch o odchod zo scény pobavil Cohen divákov pesničkou - I Tried To Leave You. Predpokladám, že publikum sa v tomto momente zasmialo všade na svete. Cohenov koncert bol vypočítaný na každé slovo i gesto.
Človek, ktorý od mladosti píše básne a v deväťdesiatych rokoch strávil dokonca päť rokov v zenbudhistickom kláštore, zrejme vie všeličo o duši. Koncertom akoby slúžil privátnu omšu za život a lásku, na konci ktorej rozdával požehnanie. Jednoduché. Aby sme boli šťastní. Tí, čo sú s rodinou a priateľmi, ale aj tí, ktorých jeho priania zastihnú v ich samote.
Sme osamelí a romantickí, spieva v pesničke Closing Time, ktorej nostalgická nálada dominovala záveru koncertu. „Nestarám sa o to, čo príde, vyzerá to ako sloboda, ale cítim to ako smrť, niečo medzi tým.“
Azda najdojímavejšie zazneli z jeho úst verše If It Be Your Will, spev tejto balady prenechal sestrám Webbovým. „Ak to bude tvoja vôľa, stíchnem,“ hovorí. Zatiaľ však spieva, a zostáva pravdivým. Tak teda So Long, Leonard.
Zuzana Uličianska