Vyrovnať sa s inakosťou sa musíme aj v rodine, hovorí režisér Francois Ozon. A potom by sa s ňou mal vyrovnať aj filmový premysel.
Tvár má Francois Ozon v podstate ako anjelik, radšej v ňom však hľadajte čerta. Nespratná osobnosť francúzskeho filmu vždy nájde spôsob, ako svoje okolie potrápiť, a nezáleží na tom, či je to zámerne, alebo nie.
Piešťanský festival Cinematik práve premieta niekoľko jeho filmov. V programe síce chýba manželská dráma 5 x 2 i príbeh starnúcej manželky Pod pieskom, zato sa však dá vidieť Sitcom z roku 1998. Snímka otvára tému homosexuality mladého muža a jej prijatia v rodine i neskoršie drámy o osobných vzťahoch, napríklad Čas, ktorý zostáva a Bazén. A dva mesiace pred distribučnou premiérou si možno pozrieť jeho najnovší film Ricky.
V rodine západného typuTo je pekný príklad Ozonovho miešania žánrov. Keď mal vo februári premiéru na festivale v Berlíne, francúzsky denník Le Figaro ho hrdo prirovnával ku klasikovi Luisovi Buňuelovi, pretože on raz povedal: „Sny treba nakrúcať tak, akoby boli realitou a realitu zas tak, ako keby bola snom."
Okrem toho v tomto filme vystopoval nepokojné momenty hodné Davida Cronenberga či Davida Lyncha. To preto, že Ozon rozpráva príbeh o štvorčlennej rodine, do ktorej sa ten najmladší člen akosi nehodí - pretože má nadpozemské schopnosti.
„Rodina západného typu dnes prechádza ťažkým obdobím. Patriarchát odumiera, vo Francúzsku je napríklad veľa žien, ktoré vychovávajú svoje dieťa samy. Otcovia a muži si musia hľadať svoje miesto," vravel Ozon pre televíziu Russia Today. „Pre mňa je rodina veľkou témou. Ako sa zachová, keď sa zrazu stretne s niečím, čo je iné?"
Všetko tu už boloPridanie zázračných prvkov do inak celkom bežného a realistického príbehu je pre Ozona úplne prirodzené. Vraví, že je to prirodzená cesta, ako film obzvláštniť, „pretože všetky príbehy už vyrozprávané boli". Tento spôsob mu priniesol rešpekt i popularitu, ešte to však neznamená, že už vo filmovom umení, či skôr priemysle, nemá starosti.
V ruskej televízii hovoril, že ho zasiahla kríza: „Zasiahla najmä môj typ filmárov. Peniaze zoženiete, keď robíte veľký film s veľkou hviezdou, zoženiete ich aj na maličký film. Ja mám, bohužiaľ, ambície niekde na pomedzí. Chcem nakrúcať umelecké filmy, a chcem aj, aby sa na ne dalo pozerať. To je vždy riskantná cesta."
Víkendové tipy SME na festivale Cinematik
Nie som tvoj kamarát
(dnes o 17.00 h, Fontána)
György Pálfi, režisér slávnej Taxidermie príde svoju novinku uviesť osobne.
Desivá noc vlkolakov
(dnes o 23.00 h, Fontána)
Premieta sa až do rána.
Noví Rusi (zajtra o 14.00 h, Fontána)
Netreba sa nechať oklamať politikou. Ruská kinematografia prekvapuje, no chýba v kinách.
Slávne filmy internetu (zajtra o 14.00 h, Kursalon)
Filmový vedec Peter Konečný prednáša o krátkych dielkach - niektoré vznikli kdesi v garáži, ale stali sa slávne ako celovečerné filmy. Na YouTube ich videli milióny divákov.
(kul)