SME

Nejde o slová, ale o to, čo hovoria

Po polstoročí od vydania Kerouacovho románu Na ceste vyšla prvýkrát necenzurovaná verzia.

Jack Kerouac (1922 - 1969), najvýznamnejší prozaik americkej beatnickej generácie. Je autorom vyše dvadsiatich kníh, debutoval románom Malomesto a veľkomesto, jeho druhá kniha Na ceste sa stala beatnickým manifestom. Z ďalších diel: Vízie Codyho, DharmoviJack Kerouac (1922 - 1969), najvýznamnejší prozaik americkej beatnickej generácie. Je autorom vyše dvadsiatich kníh, debutoval románom Malomesto a veľkomesto, jeho druhá kniha Na ceste sa stala beatnickým manifestom. Z ďalších diel: Vízie Codyho, Dharmovi (Zdroj: ČTK)

Zverejnenie rukopisného zvitku spolu so štyrmi esejami vznik kultového diela trochu demýtizuje. Čítanie pôvodnej necenzurovanej verzie je však fascinujúcim zážitkom a potvrdzuje nadčasovosť Kerouacovho textu.

BRATISLAVA. Ešte donedávna milióny čitateľov Kerouacovho kultového románu Na ceste žili v tom, že jeho prvá veta znie nasledujúco: „S Deanom som sa spoznal krátko na to, ako sa nám so ženou rozpadlo manželstvo."
Takto je to, samozrejme, aj v slovenskom vydaní, ktoré naposledy vyšlo v Slovenskom spisovateľovi v roku 2006. Lenže už o rok neskôr to, čo platilo polstoročie, nie je pravdou. Teda aspoň nie celou.

V New Yorku totiž vyšla prvýkrát necenzurovaná verzia tejto beatnickej biblie. Hneď spomínaná prvá veta je dosť iná, keď k zoznámeniu Kerouaca s Nealom (a nie s Deanom) došlo nie po rozpade autorovho manželstva, ale po smrti jeho otca. A čo tá zámena mien? V originálnej verzii totiž autor ponechal svojim kamarátom skutočné mená, a tak v Deanovi Moriartym spoznávame Neala Cassadyho, v Carlovi Marxovi Allena Ginsberga či v Old Bull Leem Williama S. Burroughsa. A, samozrejme, rozprávač Sal Paradise je sám Kerouac.

Nerobil som ani odstavce

Unikátna necenzurovaná verzia, ktorá vyšla nedávno v Argu v českom preklade Jiřího Popela a sprevádzaná štyrmi kvalitnými esejami, predstavuje vlastne text, ktorý je zaznamenaný na pôvodnom rukopisnom zvitku.
Ten, hoci skutočne existuje a bol úspešne vydražený, je opradený známou legendou, že Kerouac v priebehu troch aprílových týždňov v roku 1951 napísal román so 125 000 slovami na štyridsať metrov dlhý pás papiera.

„Posúval som ho písacím strojom a nerobil som ani odstavce," píše v liste Nealovi. „Keď som ho rozvinul na podlahu, pripomínal cestu."

Skutočnosť je však trochu zložitejšia. Román Na ceste, rozprávajúci o dvoch chlapíkoch, „ktorí idú stopom do Kalifornie, pátrajú po niečom, čo v skutočnosti nenájdu, stratia sa na ceste a vrátia sa zasa späť s nádejou na niečo iné", nespadol z neba.

Editor Howard Cunnell zdôrazňuje, že Kerouac pracoval na knihe minimálne od roku 1948 a tomu povestnému horúčkovitému trojtýždňovému autorskému vzopätiu predchádzala úmorná práca so zápiskami z ciest, rozhovory a bohatá korešpondencia s priateľmi.

Slobodný ako Joyce

S románom na zrolovanom papieri Kerouac u vydavateľov nepochodil, a tak po prepísaní na klasické jednotlivé listy sa začala šesťročná anabáza jeho nekonečného prerábania, škrtania a dopĺňania.

Keď román konečne v roku 1957 vyšiel, škála jeho hodnotenia sa pohybovala od uznaní, že ide o veľký román a historickú udalosť až po odsudzujúci názor, že kniha je otvoreným priznaním, ako sa autor roky bezcieľne flákal.

Sám Kerouac sa pri písaní tohto románu vzdal tradičnej techniky, aby mohol byť „slobodný ako Joyce". Nakoniec sa práve románom Na ceste, ktorý aj po polstoročí pôsobí ako avantgardný text, dôstojne zaradil po boku svojho veľkého vzoru a ďalších velikánov svetového románu, čo iste nie je nové konštatovanie.

Avšak práve zverejnenie necenzurovaného vydania pôvodného zvitku (podľa Cunnella prvej alebo jednej z prvých moderných próz v Amerike), umožňujúce novú interpretáciu diela (a súčasne čiastočnú demýtizáciu jeho vzniku), toto konštatovanie znásobuje.

A literárna kritička Penny Vlagopoulosová dodáva, že čítanie rukopisného zvitku je zaujímavé nielen pôvodnými menami, sexuálne otvoreným jazykom i niektorými neskôr vyškrtnutými scénami, ale najmä pocitom, ktorý Kerouac charakterizoval takto: „Nejde o samotné slová, ale o plynutie toho, čo je nimi povedané."

Pamätný večer beatnikov

Deň, ktorý definitívne zlegalizoval beatnické hnutie v Amerike.

Keď 7. októbra 1955 v Six Gallery v San Franciscu Allen Ginsberg (na snímke) priviedol publikum do vytrženia prednesom svojho Vytia, spisovateľ Jack Kerouac bol pri tom.

Dokonca mal byť jedným z aktérov večera „šiestich anjelov“, no nakoniec nenašiel odvahu vystúpiť na pódium a radšej vyberal dobrovoľné vstupné, za ktoré nakupoval prítomným víno. Pre Kerouaca, ktorý rovnako ako všetci v sále tušil, že sa v Six Gallery udialo pre americkú poéziu niečo úplne výnimočné, bol však ten večer aj veľkým povzbudením v dlhoročnom boji o uplatnenie svojho románu Na ceste.

Tento strhujúci zápis o jeho divokých cestách s Nealom Cassadym naprieč Amerikou nakoniec po nekonečných šesťročných naťahovačkách vyšiel vo vydavateľstve Viking Press v roku 1957 aj vďaka tomu, že krátko predtým Ginsberg spolu so svojím vydavateľom Lawrenceom Ferlinghettim vyhrali súdny spor o tom, že Vytie nie je pornografia. Nie náhodou píše Kerouac v jednom liste Ginsbergovi: „Naše najlepšie diela sú vždy tie najpodozrivejšie.“

A tak sa rok 1957 zapísal do histórie beatnického hnutia ako rok zlegalizovania jeho dvoch základných literárnych symbolov.

(ba)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu