SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Radačovský: Pomohlo mi Bailando

Šéf Baletu SND o mediálnej pozornosti, Facebooku, aj o riaditeľských kauzách v divadle.

Mário Radačovský (37) sa narodil v Partizánskom. Vyštudoval tanečné konzervatórium. Neskôr tancoval na našej prvej scéne, odkiaľ odišiel účinkovať do prestížneho holandského súboru NDT. Spolupracoval so svetoznámym choreografom Jiřím Kyliánom, pôsobil ajMário Radačovský (37) sa narodil v Partizánskom. Vyštudoval tanečné konzervatórium. Neskôr tancoval na našej prvej scéne, odkiaľ odišiel účinkovať do prestížneho holandského súboru NDT. Spolupracoval so svetoznámym choreografom Jiřím Kyliánom, pôsobil aj (Zdroj: MARTIN ČREP)

Svetový choreograf Nacho Duato bude hviezdou štvrtkového projektu Balet Gala. SND ním otvára baletnú sezónu v znamení noviniek. Tanečníkom sa vrátili dôchodky, po dlhšej odmlke sa pripravuje tanečná cena, súbor čakajú hosťovania, zájazdy a premiéry. Tou prvou bude Everest, ktorý pripravuje MÁRIO RADAČOVSKÝ. Nakoniec sme sa s ním však rozprávali o rôznych témach.

Vstupujete do sezóny s mottom Nebojte sa baletu. Prečo máte dojem, že sa ho ľudia boja?
„Vidím, že sme urobili za tri roky veľký pokrok, ale stále o nás ľudia málo vedia. Predstavenia ako KY-Time by mohli mať oveľa vyššiu návštevnosť. Balet už oproti činohre a opere nie je v úzadí, v niečom sme ich dokonca možno predbehli, ale v povedomí bratislavských divákov to stále nie je dosť. Kedysi bola návštevnosť 35-tisíc ročne. Vďaka väčšej kapacite nového divadla sa pomaly doťahujeme na 70 tisíc Bratislava má však pol milióna obyvateľov, takže by to pokojne mohlo byť viac."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím si vysvetľujete nižšiu návštevnosť?
„Ľudia tanečníkov nepoznajú. Mne pomohlo Bailando. Je to hrozné, ale keby nebolo Bailanda, tak nikto nevie, že som riaditeľ baletu, že som šestnásť rokov tancoval vo svete. Skvelé je, že vďaka seriálom ľudia poznajú divadelných hercov. Potom sa na nich chcú prísť pozrieť naživo, a tým seriály napĺňajú divadlo. Balet toto nemá. S našimi osobnosťami sa ľudia nemajú kde stotožniť."

Čo s tým?
„Rozhodol som sa, že budem našich sólistov brávať do médií. To bude tiež súčasťou hesla Nebojte sa baletu. Veď na Slovensku z tanečného sveta ľudia poznajú Modrovského a Ďurovčíka z Let's dance a mňa z Bailanda."

SND má oddelenie marketingu. Nie je chyba tam, ak sa nevypredá balet od Kyliána a tanečníkov nepoznajú?
„Chyba je niekde v strede. Bolo by veľmi ľahké povedať, že za to môže marketing. Chyby sú z minulosti, aj z dávnej minulosti. Máme víziu a marketing nám teraz vychádza v ústrety, lebo nám ju pomáha propagovať. Skôr vidím problém v tom, že o balete stále vládnu predsudky."

SkryťVypnúť reklamu

Aké?
„Veľa ľudí si myslí, že baletu neporozumie. Nechcú sa dostať do pozície, že nie sú dostatočne inteligentní. Takisto vládne predstava, že balet je o chlapcoch v obtiahnutých trikotoch a špičkách. V Montreale i v Holandsku som bol zvyknutý, že ľudia si kupovali lístok na balet, lebo chceli vidieť konkrétneho človeka, osobnosť. Je to prirodzené. Keby sa Milka Vášáryová iba ticho prešla po javisku, tak to ľudia chcú vidieť, lebo to meno je záruka kvality. Toto chcem dosiahnuť aj pre balet."

Balet SND má svoj profil aj na Facebooku. Usilujete sa o mladého diváka?
„Čakal som, že na Warhola pritiahneme viac mladých. Nič to, bol to prvý krok. Teraz vstupujeme do ich sveta cez facebook. Je to skvelá vec. Moja nevlastná dcéra Sandrine stále četuje. Ak je toto komunikácia mladých, tak sa im prispôsobíme."

SkryťVypnúť reklamu

Máte aj svoj súkromný profil na Facebooku?
„Mám, vytvorila mi ho Sandrine. Tieto veci som predtým nenávidel, ale pochopil som, že inak to nejde. Dokonca sa ma na to pýtali v brnianskom divadle. Ty už si na Facebooku? Aj my si to musíme spraviť."

Prešli ste na nový systém hrania v blokoch. V zahraničí bežné, ale čo ak si náš divák nezvykne?
„Obavy určite mám. Je to možnosť, ako pozdvihnúť kvalitu. Divák dostane za svoje peniaze ešte lepší produkt. Skúšať za mesiac deväť rozličných štýlov je akurát tak geniálne zliepanie. Teraz budú za mesiac len tri rôzne predstavenia, tanečníci sa budú koncentrovať na menej štýlov. Získame čas na cibrenie tých najmenších pohybových detailov. Áno, bude to bolieť, budú to menej zaujímavé tréningy a viac driny. Ale ak chceme byť medzi dvadsiatkou najlepších európskych súborov, medzi nimi je rozdiel v tých najmenších veciach."

SkryťVypnúť reklamu

Sezónu otvárate benefičným Balet Gala. Je ťažké prilákať svetových umelcov na Slovensko?
„Nie. Spolupracujeme so Štátnou operou v Budapešti, ďalších poznám osobne a v neposlednom rade mnohí nikdy neboli na Slovensku, takže sa do Bratislavy tešia. Ak nejakí umelci idú do Prahy, Viedne alebo do Budapešti, snažíme sa ich pritiahnuť aj sem. Bratislava sa tým postupne stáva zaujímavou destináciou pre tanečníkov. Tohtoročné Gala je zase na vyššej úrovni ako vlani. Budeme v tom pokračovať. A kým tu ja budem sedieť, vždy ním otvoríme sezónu. Je to významná spoločenská udalosť v balete."

Dotklo sa vás delenie historickej budovy s filharmóniou?
„Áno, ale nie dramaticky. Vypadla z repertoáru Bajadéra a Sylfida, ale o rok sa objavia. Výpadok sme nahradili tým, že hráme aj dve predstavenia denne v novej budove. Prišli sme teda možno o nejakých šesť predstavení."

SkryťVypnúť reklamu

Na nedávnej tlačovej konferencii ste sa označili za pozorovateľa napätej situácie v SND. Ešte stále ním ste?
„Veľa vecí sa mi ujasňuje. Situácia, ktorá tu nastala, bola komplikovanejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Bolo to nečakané. Hľadať pravdu je veľmi ťažké. Nechcem sa do toho zapliesť, aby som niekomu neuškodil. Na druhej strane nechcem byť ani alibista. Stále nesúhlasím so spôsobom, akým sa to udialo. To nedokážem rozdýchať. Takéto správanie nepatrí do Slovenského národného divadla, nemá tu čo hľadať. A tieto vnemy sa dostávajú aj do mojej tvorby predstavenia Everest."

Ako?
„Ten balet dostal pre mňa iný vnútorný podtext. Everest je metafora výstupu a pre mňa je to ťažký výstup. Najmä s ohľadom na to, čo sa udialo."

V balete alebo v divadle?
„V divadle. Tvrdím, že čokoľvek sa udeje, ľudia nesmú stratiť svoju tvár. Keď sa Everest pretaví do tejto inštitúcie, pýtam sa, kde to sme? Najradšej by som všetkých zamestnancov posadil do veľkej sály a spýtal sa ich, čo pre nich ešte znamená značka SND. Oslavujeme deväťdesiatku, ale ja sa cítim sám. Chýba mi Silvia. Hlavou mi víria neistota, klamstvo, zrada."

SkryťVypnúť reklamu

V čom vám chýba bývalá generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová?
„Nechcem to veľmi rozpitvávať. So Silviou som bol od jej nástupu až doteraz. Jednoducho sme si rozumeli. Intrigy ma nezaujímajú, najdôležitejší je výsledok. Nemusím s nadriadeným vždy súhlasiť, o tom je predsa tvorba, ale nadriadený je v konečnom dôsledku zodpovedný za všetko. Musím ho presvedčiť o svojej vízii a potom ma nechá slobodne pracovať."

Ako vychádzate s pánmi Smolíkom a Bučkom?
„Dokážeme spolu komunikovať, ale je to iné."

V čom?
„Nikdy nepochopím, ako môže niekto abdikovať z funkcie a na druhý deň opäť nastúpiť. Čo by tu bolo, keby sa každý politik vzdal miesta a vrátil sa? Kam dospejeme takýmito rozhodnutiami? Keď raz odchádzam, tak odchádzam."

Uvažovali ste niekedy o odchode?
„Raz. Išlo o nejaké interné veci v súbore, ale vyriešilo sa to a náš vzťah to len posilnilo."

SkryťVypnúť reklamu

Máte strach?
„O stoličku nie. Moja zákerná choroba ma naučila žiť dneškom. Máme v balete víziu. Teraz príde niekto nový. Čo ak s nami nebude súhlasiť? Chcel by som dokončiť začaté a nie odísť na pol ceste. Teraz to už nebude závisieť iba odo mňa."

Akého riaditeľa by ste priali Slovenskému národnému divadlu?
„Musí to byť vizionár a jasne formulovať svoju koncepciu. Vágne pokračovanie tu nemá miesto."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 568
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 872
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 323
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 526
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 904
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 690
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 565
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajná eskorta privádza obvineného advokáta Adama Puškára na súd.

Študenta Daniela Tupého zavraždili na Tyršovom nábreží v Bratislave takmer pred 18 rokmi.


1 h
Mnohí mieria za zimnou dovolenkou alebo víkendom stráveným mimo domova práve na Liptov, ktorý je pre turistov atraktívny nielen v lete, ale i v chladnejších mesiacoch

Vybrala aj desať najkrajších miest na Liptove, ktoré stojí za to navštíviť.


22. mar
Herec Michal Kubovčík.

Človeku dávajú tvar neúspechy, vraví herec.


24. mar
Ilustračná fotografia.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


11 h

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Michal Studený v Galérii Čin Čin
  2. Milan Buno: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska | 7 knižných tipov
  3. Peter Krivda Soliwarski: Fero Hauskrecht v Stredoeurópskom dome fotografie
  4. Alexander Hričko: Bláznivá feministka, alebo svetoznáma umelkyňa?
  5. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
  6. Katarína Chudá: Floriografia: tajné symboly a odkazy v maľbách
  7. Ľuboš Vodička: O Ivančiciach na Morave a (nielen) o ich slávnych rodákoch
  8. Ľuboš Vodička: Kam v Budapešti, keď prší? Koller Art Gallery
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 10 527
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 080
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 8 263
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 739
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 580
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 225
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 282
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 155
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu