Čím teda bola veda?
Kolektív autorov Encyklopédie Britannika: 100 nejslavnějších vědců v historii. Preložila Libuša Čižmárová. JOTA, Brno 2009
Veda už nie je, čo bývala, píše v úvode John Gribbin. Čím teda bola? Odpovede dávajú portréty stovky najslávnejších mužov a žien vedy. K ich výberu možno mať pripomienky; napríklad je otázne, či k pokroku civilizácie prispel viac charizmatický zoológ a publicista Stephen J. Gould, alebo nesympatický chemik Fritz Haber, ktorého v knihe nenájdeme (prvý vylepšoval Darwina, druhý vyvinul bojový plyn a založil priemyselnú výrobu hnojív).
V každom prípade ide o pozoruhodnú knihu o geniálnych jedincoch, ktorí menili ľudské poznanie.
Michal Ač
Híkať v neurčitku
Ondreička po dvoch básnických zbierkach zmenil žáner. Vlastne vytvoril nový, keď akademické spory o to, či jeho texty sú epigramami alebo aforizmami, obozretne obišiel vymyslením názvu (e)pigra〜my. Výrazne tak zároveň rozšíril skromný šík slovenských majstrov najkratších humoristických textov. Ondreička ich ponúka asi stovku, každú ilustrovanú Ivanom Popovičom.
Keď knižku nemáte, môžete len tipovať, čo nakreslil napríklad k týmto veršom: „Nad krásami ženy /skúsený muž híka. /No pamäť je zradná. /Vykať jej? Či tykať? /Gentleman nezmení /radosť na výčitku. /Zo zásady híka /iba v neurčitku."
Erik Ondreička: (e)Pigramy. Elán, Bratislava 2009
Alexander Balogh