SME

Herec s uhrančivým pohľadom

Somr, Abrhám, Hrzán, Pucholt či Landovský patrili na konci 60. rokov k umelcom, ktorých do prvej ligy českého herectva katapultovalo pôsobenie v legendárnom Činohernom klube. V tomto súbore sa však pohyboval ešte jeden herec. 20. septembra uplynulo pätnás

Petr Čepek v snímke Skřivánčí ticho.Petr Čepek v snímke Skřivánčí ticho. (Zdroj: CFN.CZ, DOVADLO.CZ)

ť rokov od smrti Petra Čepka.

Petr Čepek

Narodil sa 16. septembra 1940 v Prahe.

V roku 1965 prijal angažmán do pražského Činoherného klubu.

Počas normalizačného obdobia trpel nedostatkom príležitostí.

Zomrel 20. septembra 1994 vo Vrchlabí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uhrančivé oči plné hrôzy spojené s akousi vnútornou zraniteľnosťou. Aj taký bol Petr Čepek. Jeho vnútro zrkadlil výbušný, no zdanlivo nezúčastnený prejav. Pre jeho fyziognómiu si ho mnohí režiséri zaškatuľkovali ako zlého, no v skutočnosti túžil po inteligentných úlohách, ktoré by sa v súlade s jeho introvertnosťou vyhýbali sólovému úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikdy som nemal vysnené roly, vždy som túžil byť dobrý v dobrom divadle,“ povedal raz. Mal svojráznu povahu, nepredvádzal sa, nešokoval a v zásade robil len to, čo musel.

Najskôr v sebe objavil mímaPetr Čepek sa narodil v Prahe, no po smrti otca sa s matkou a bratom presťahoval do Hrabůvek na Ostravsku, kde sa prácou na statku pokúšal nahradiť chýbajúceho otca. Umelecky cítiaca mama zamestnaná ako riaditeľka hudobnej školy však vybadala v synovi isté nadanie a tak mu v jednom hereckom súbore dohovorila menšiu úlohu.

Petr však zhorel. Mal šestnásť a pri staršej partnerke, ktorá mu sedela na nohách, sa v ňom pri bozkávaní čosi zablokovalo. Okrem toho, nešla mu dobre čeština. Svoju neistotu však prekonal a aj napriek maturitnej päťke z ruštiny ho prijali na herectvo na pražskú DAMU. A tam, v ročníku dlhoročného pedagóga Miloša Nedbala, v sebe objavil skrytý talent míma.

SkryťVypnúť reklamu

Počas študentského majálesu v roku 1962 zatkla štátna bezpečnosť pri mladíckych výtržnostiach Čepkovho spolužiaka Ladislava Mrkvičku. Celá škola musela uprostred záverečných diplomových prác podpísať vyhlásenie, že zatknutý je rušivý element a provokatér. Solidárny Petr Čepek však ako jediný z celej školy nepodpísal, čo ho napokon stálo diplom.

Poctivec s tvárou AvaraPo škole sa na tri roky opäť vrátil do Ostravy, už ako člen hereckej skupiny režiséra Jana Kačera. V roku 1965 sa jadro tohto súboru natrvalo presunulo do pražského Činoheráku, ktorý svojím uvoľneným herectvom predstavoval v druhej polovici 60. rokov českú divadelnú špičku. Čepek sa tam okamžite uplatnil a neskôr, počas normalizácie, v dobách personálnych zmien a okliešteného repertoáru, nepoddajne dodával ľuďom odvahu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1966 vstúpil aj do sveta filmu. Triumfoval v balade Údolí včel, a to aj napriek tomu, že režisér Vláčil spočiatku hľadal pre Ondřeje z Vlkova úplne iný výzor. „Čo je to za šeredného Avara! Ja som tam chcel Slovana,“ vykrikoval vraj. Filmová kritika si Čepka najviac cenila v úlohe syfilisom infikovaného dôstojníka Pavla v adaptácii Petrolejové lampy. Skvelý bol aj v klasických komédiách ako Tři veteráni, Postřižiny, Jára Cimrman ležíci, spíci alebo Vesničko má středisková. Obzvlášť vo Vesničke brilantne vystihol dedinského zadubenca Turka.

Filmových míľnikov mohlo byť aj viac, no Čepek bol pri výbere úloh mimoriadne opatrný, ba až vyberavý. V súlade so svojou morálkou odmietol úlohu básnika Daneša v kontroverznom seriáli o majorovi Zemanovi, za čo sa na Barrandove dostal do nemilosti. Nemálo príležitostí mu však poskytlo bratislavské televízne štúdio, ktorému sa odmenil postavou Jána Jesénia v seriáli Lekár umierajúceho času.

SkryťVypnúť reklamu

Faust a rakovinaČepek túžil celý život po slobodných časoch, a tak neprekvapilo, keď v júli 1989 podpísal vyhlásenie Několik vět. Počas Nežnej revolúcie rečnil na balkóne Melantrichu, stál pri zrode Občianskeho fóra, hovoril k ľuďom, pustil sa do vyučovania na DAMU a s novou chuťou sa postavil na divadelné dosky. Na jar 1993 sa však začal zmietať v bolestiach rakoviny.

Paradoxne sa jeho poslednou úlohou stala postava, s ktorou sa herci neradi zahrávajú, pretože podľa legendy nosí problémy, choroby a smrť. Faust v Škvankmajerovom filme Lekce Faust však flegmatického Čepka neodradil. Poctivo ju naštudoval, precítil a napokon za ňu získal Českého lva. Odovzdávania cien sa však už nedožil, pretože pár dní po svojich 54. narodeninách zomrel. Ako mnoho velikánov pred ním, predčasne. V čase skonu vraj nevážil viac ako tridsať kilogramov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu