SME

Sokolovi patrí rešpekt

Americká kurátorka, ktorá mapuje slovenskému výtvarnému umeniu pripravila pre Galériu mesta Bratislavy výstavu nedávno objavených malieb jedného z našich klasikov.

Lee Karpiscak, po dlhé roky zastupujúca riaditeľka arizonského Univerzitného múzea v Tucsone, doň zakúpila reprezentatívnu kolekciu diel slovenských umelcov, aká sa prakticky nenachádza v žiadnom inom americkom múzeu. Vlastnú zbierku má aj vo svojom dome.Lee Karpiscak, po dlhé roky zastupujúca riaditeľka arizonského Univerzitného múzea v Tucsone, doň zakúpila reprezentatívnu kolekciu diel slovenských umelcov, aká sa prakticky nenachádza v žiadnom inom americkom múzeu. Vlastnú zbierku má aj vo svojom dome. (Zdroj: SME - OLIVER FILAN)

V Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy má dnes o 17.00 h vernisáž výstava Koloman Sokol: Cuadros. Nedávno objavené maľby vynikajúceho slovenského maliara a grafika prichádza z Tucsonu na Slovensko predstaviť pani LEE KARPISCAK.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako, kedy a kde sa 25 malých malieb Kolomana Sokola našlo?
„Pred štyrmi rokmi ich našiel Sokolov syn. Skrývali sa na poličke na knihy, vedľa majstrovho pracovného stola. Bol už dva roky mŕtvy a jeho takmer päťdesiatročný syn George Sokol pripravoval dom svojich rodičov v Bryn Mawr v Pensylvánii na predaj. Maľby sa skrývali vo veľmi malej žltej škatuli s nápisom cuadros, čo v španielčine znamená maľby. Aj tento názov svedčí o veľkej Sokolovej láske k Mexiku, jeho kultúre a ľudu. Maľby sú štúdie zo 60. až 80. rokov, sú to veľmi osobné a intímne práce. Sokol ich určite nemal v úmysle vystaviť pre verejnosť. Je však dôležité vedieť, ako umelec pracuje a rozmýšľa."

SkryťVypnúť reklamu

Nespočíva ich hodnota najmä v tom, že diela boli intímne, ukryté len pre najbližších?
„Ako som povedala, vypovedajú o tom, ako Sokol tvoril. Tieto práce na papieri sa líšia od jeho hrubých skíc maľovaných na doskách. Často jedna druhú prekrývajú, pretínajú pôvodnú kompozíciu. A sú naozaj intímne. Zachytávajú napríklad jeho milovaného psa Samba, pohľady z jeho osobného Kaburaba vesmíru, rôzne osoby. Niektoré z nich venoval svojej žene Lýdii, iné synovi alebo vnučke."

Dve z objavených malieb Kolomana Sokola

REPROFOTO - SME

Ktorý z cuadros si ceníte najviac?
„Ak by som si musela vybrať len jednu maľbu, bol by to asi portrét Samba, ktorého George zachránil z medicínskeho laboratória. Keď v roku 1976 Sambo zomrel, na jeho pamiatku začal Sokol podpisovať obrazy pseudonymom Sambo. Umelca som poznala až neskôr, už mal ďalších psov, ale viem, aké dôležité boli v jeho a Lýdiinom živote."

SkryťVypnúť reklamu

Sokol má pre slovenské umenie veľký význam, no dlho žil v zahraničí. Je jeho umenie vôbec ešte čímsi slovenské?
„Koloman Sokol väčšinu svojho života prežil v Amerike a zbožňoval obdobie, ktoré prežil v Mexiku. Stále sa považoval za Slováka, no jeho práce, ako práce iných veľkých maliarov 20. storočia vrátane Picassa, nepatria len jednej krajine. Patrí mu rešpekt na medzinárodnej úrovni - bol známy, nadobudol medzinárodný štýl. Bol majstrom v grafickej tlači, ako aj viacerí slovenskí umelci. Navyše bol veľmi humánny, mal ľudskú dušu, a to sa tiež odráža v jeho prácach. Keď bol v Mexiku, venoval sa socio-politickej scéne a jeho rané diela reflektovali útrapy, ktorými trpel ľud."

Slovenské výtvarné umenie bolo doteraz systematickejšie mapované zahraničnými kurátormi len ojedinele. Kedy ste sa o naše umenie začali zaujímať vy?
„Keď som prvýkrát prišla na Slovensko v roku 1990, niekoľko mesiacov po zamatovej revolúcii. Zistila som, že sa do tejto krajiny chcem vracať. Odvtedy som tu takmer každý rok. Špecializujem sa na grafiku a kresbu a Slovensko je jedným z prvých centier týchto žánrov. Takto som spoznala Ivana Jančára, ktorý ako kurátor a neskôr riaditeľ GMB viedol moje vzdelávanie. Veľmi dôležité, samozrejme, bolo aj to, že môj manžel Martin má slovenský pôvod."

SkryťVypnúť reklamu

Je slovenská výtvarná scéna porovnateľná a americkou?
„Ťažko porovnávať. Hlavne s krajinou, ktorá je taká veľká ako Amerika, kde existuje toľko súčasne prebiehajúcich umeleckých scén. Napríklad na severozápade pracujú umelci úplne inak ako tí z Los Angeles a New Yorku. Ale dovolím si tvrdiť, že to, čo som v minulých rokoch videla na Slovensku, je rozhodne na rovnakej úrovni ako v iných vynikajúcich umeleckých centrách."

Do zbierok arizonského Univerzitného múzea v Tucsone ste kúpili kolekciu diel slovenských umelcov. Podľa čoho ste vyberali a koho?
„Hľadali sme predovšetkým práce dôležité pre študentov a vyučujúcich, ale aj pre samotné múzeum a verejnosť, ktorá náš areál navštevuje. V slovenskom umení sú pozoruhodné hlavne práce na papieri, preto predstavujú takmer 75 percent zbierky. Kúpila som rytiny, litografie, práce na hodvábe a mezzotinty od Albína Brunovského, Dušana Kállaya, Roberta Jančoviča, Roberta Bruna, Vladimíra Gažoviča, Kamily Štanclovej, Juraja Meliša. Čo sa týka maľby, sú to diela Jozefa Jankoviča, Mateja Kréna, Daniela Fischera, Karola Barona, Sveťa Ilavského, Milana Paštéku, Doroty Sadovskej, Agnesy Sigetovej a ďalších."

SkryťVypnúť reklamu

Aký ohlas má naša zbierka popri iných dielach svetového umenia? Všimnú si ju vôbec?
„Máte pravdu, väčšina zbierky je vystavená popri iných dielach. Neupútavame myšlienky návštevníkov k jednotlivým prácam, ale musím povedať, že slovenské sú výnimočnými príkladmi a sú silné, v niečom dokonca silnejšie ako iné. Preto múzeum už urobilo viacero výstav zameraných len na slovenskú tvorbu."

Unikátny tichý odkaz

„Keďže kolekciu 25 malieb Kolomana Sokola na tejto výstave našiel jeho syn len náhodne, považujem ju za majstrov tichý odkaz svojej rodine,“ povedal pre SME riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár. Umelca, narodeného v roku 1902 v Liptovskom Mikuláši a od roku 1948 trvale žijúceho v Mexiku a neskôr v USA, poznal Jančár osobne.

„Bol ku mne vždy veľmi ústretový, aj vďaka tomu som mu mohol usporiadať niekoľko výstav a podieľať sa na knihe či filme o jeho živote,“ povedal Jančár, ktorý zakladateľovi slovenskej i mexickej grafiky v jednom rozhovore sľúbil, že za ním určite príde osláviť jeho storočnicu. „Svoj sľub som dodržal, bolo to 12. decembra 2002, a hoci bol už veľmi chorý, som šťastný, že som sa s ním stretol. O mesiac neskôr zomrel.“

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko rokov predtým umelec daroval okolo 50 obrazov Slovensku, ktoré sa stali základom Centra Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši. „Tie z tejto výstavy, ktorá potrvá do 25. októbra, majú v našej galérii svetovú premiéru,“ zdôraznil Jančár.

Alexander Balogh

Autor: Ada Jung

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


Elisabeth Moss ako June v záverečnej sérii seriálu Príbeh služobníčky.

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu