piráciách.
No len málokomu z nich sa podarilo vytvoriť autobiografickú postavu, ktorá sa dožila takej nevídanej slávy u čitateľov a takej dlhodobej pozornosti literárnych vedcov, akou je Danny Smiřický. A hoci sa zjavuje vo viacerých Škvoreckého dielach, zostane spätý predovšetkým s románom Zbabělci.
Autor svoj debut napísal krátko po februárovom komunistickom puči v roku 1948, no drsný pohľad inak sentimentálneho saxofonistu Dannyho na osem rušných dní v závere vojny sa mohol dostať na verejnosť až o desať rokov neskôr. Román znamenal zásadnú udalosť v a československej literatúre, na ktorú potom nadviazali rovnako prelomové diela ako Vaculíkova Sekyra či Kunderov Žert.
Ani desaťročné čakanie však neodvrátilo politický škandál a stiahnutie knihy z predaja. Nepatetický pohľad Dannyho Smiřického alias Josefa Škvoreckého na udalosti konca vojny sa líšil od oficiálnej komunistickej verzie.
Tento „cynický fotograf, ktorému nie sú sväté ani veci, z ktorých sa zrodila sloboda ľudu", sa vzápätí stal na niekoľko rokov zakázaným autorom. Navyše sa proti nemu postavili aj príslušníci zámožnejších vrstiev, ktorí boli v románe vďačným terčom posmechu, no ktorí sa stihli zorientovať v novom režime a už netúžili oživovať svoju minulosť.
Keď sa Dannyho v knihe pýtajú na dátum narodenia, odpovie: „Dvadsiateho siedmeho septembra 1924." Ako inak, v ten deň sa predsa narodil Josef Škvorecký. Včera mal 85 rokov.