Aké umelecké ambície by už len mohol mať tvorca akčnej zábavy s rozprávajúcimi morčatami v úlohách záchrancov sveta?
Na festivale v Benátkach udeľovali cenu Persol 3-D najlepším celovečerným filmom vo formáte 3D. Do finále sa prebojovalo deväť snímok, prevažne animovaných, ale aj hraných a dokumentárnych. V najbližších týždňoch sa do slovenských kín chystá hneď päť takých filmov. Takže sa zdá, že stereoskopický formát uspel a po mnohých desaťročiach experimentov film nadobro získal tretí rozmer.
G-Force: Veľmi zvláštna jednotka je prvý 3D film z produkcie tvorcu komerčných hitov Jerryho Bruckheimera, v tomto prípade spolupracujúceho aj s Walt Disney Pictures. Je to však viac Bruckheimer a takmer nijaký Disney. Filmový magnát zjavne nepokladá stereoskopický formát za nič viac než za atrakciu. Žiadne vzletné frázy o novom filmovom jazyku, žiadne vyhlásenia o dobytí nových území. Len kupeckými počtami motivovaná snaha naskočiť na rozbiehajúci sa vlak 3D, sľubujúci vyššie tržby.
Blade Runner bol dávno
Scenár pôsobí ako horúcou ihlou zlátaný zlepenec všetkého, čo Bruckheimerov dom dal. Teda predovšetkým Chipmunkov, ale aj Transformerov a G. I. Joea, no pozorný divák hravo odhalí viac.
Keďže prvoradý je obraz, spájajúci akcie živých hercov s digitálnou animáciou, réžie sa ujal odborník na špeciálne efekty Hoyt Yeatman, ktorý svoju filmovú kariéru začal pri Spielbergových Blízkych stretnutiach tretieho druhu v roku 1977 a podieľal sa na takých míľnikoch ako Star Trek, E. T., Blade Runner, Mucha a Moonwalker. Triky mu skutočne idú - a v tomto druhu filmu to úplne stačí.
Napokon - aké umelecké ambície by už len mohol mať tvorca akčnej zábavy s rozprávajúcimi morčatami v úlohách záchrancov sveta?
Aby sa ľudia nesťažovali
So smútkom i úctou spomíname na Roberta Zemeckisa a jeho Who Framed Roger Rabbit, kombinovaný hrano-animovaný film s nápadmi, noblesou, poéziou, vtipom i napätím. Lenže v G-Force nie je príbeh nápaditý, prekvapivý, dôležitý. Mnohé časti rozprávkových televíznych seriálov sú originálnejšie. Hlavné sú digitálne morčatá a iné hlodavce ako živé, počítačmi vyčarované naháňačky, vražedné kávovary a monštrá. A sem-tam troška toho 3D, aby sa ľudia nesťažovali, že zaplatili zvýšené vstupné zbytočne.
Deti majú morčiatka rady, rovnako ako digitálne čáry-máry, triky a ilúzie. Hrdinovia sú milí, na plátne sa neustále niečo deje, malí diváci sa nudiť nebudú.
A, ktovie, možno po čase aj Bruckheimer pochopí, že nástup 3D je niečo viac ako nový kolotoč na dedinských hodoch.
Recenzia / film
GForce: Veľmi zvláštna jednotka
USA 2009, 88 minút
Scenár: Cormac Wibberley, Marianne Wibberley. Réžia: Hoyt Yeatman. Kamera: Bojan Bazelli. Hudba: Trevor Rabin.
V slovenskom znení: Peter Kočiš, Kristína Turjanová
Premiéra v SR: 24. septembra