
V Divadle Bolka Polívku v Brne na Jakubovom námestí 5 bude zajtra o 17.00 h vernisáž výstavy Svet fantázie Ivana Kováčika, na ktorej slovenský výtvarník predstaví 26 ručne kolorovaných litografií a kombinovaných techník. Odborný príhovor bude mať Ľuboslav Moza, výstavu uvedie Bolek Polívka a divadelné vystúpenie na motívy Kováčikovej tvorby predvedie člen Divadla Bolka Polívku Zdeněk Korčián. Aj prostredníctvom grafík Ivana Kováčika (1959) presakuje humor, ktorý poznáme z jeho kresieb. Slovami Kornela Földváriho, nápadov sa zmocňuje ľahkou rukou. „Žongluje s nimi dovtedy, kým voľným pádom neuvoľnia prúd asociácií. Spája ich do nových tvarov a tvorbe takýchto mutantov neraz dáva prednosť pred možným príbehom. Hra na stvoriteľa nových pevnín a morí je svojským holdom dobe, keď sa pre objavy nebolo treba utiekať do vlastnej fantázie.“
LONDÝN – Román Williama Styrona Sofiina voľba sa dočká operného spracovania. Svetovú premiéru nového diela zaradila do svojej budúcej sezóny Kráľovská opera Covent Garden.
Príbeh Poľky, ktorá prežila holokaust, už existuje vo filmovej verzii s Meryl Streepovou v hlavnej úlohe. Tá za ňu dostala v roku 1982 Oscara. Do opernej podoby ho prepracuje skladateľ Nicholas Maw, dirigent sir Simon Rattle a režisér Trevor Nunn, ktorý má na konte muzikálové hity Cats a Starlight Express. Postavu Sofie stvárni rakúska sopranistka Angelika Kirchschlagerová.
Prvú z piatich premiér odohrajú 7. decembra a bude aj novinkou, ktorá sa po siedmich rokoch objaví na javisku Covent Garden. Tá mala doteraz skôr konzervatívnu povesť.
Hudobný riaditeľ Antonio Pappano vysvetlil, že nová produkcia by mala očistiť meno opery, ktorú teatrológovia aj verejnosť kritizujú za prílišné elitárstvo a nafúkanosť. „Práve týmto spôsobom chceme osloviť aj iné vrstvy, než tradičné operné publikum. Chceme ponúknuť oveľa väčšiu možnosť voľby. Nová mladá generácia je pre nás veľmi dôležitá.“
Tony Hall, výkonný riaditeľ opery v Covent Garden, tvrdí, že mladším návštevníkom budú prispôsobené aj ceny lístkov, ktoré neprekročia sumu 50 libier (asi 70 euro). „Dúfame, že prilákame aj iné obecenstvo, ako len aristokraciu a dobre situovanú smotánku.“
Naopak, najdrahšie vstupenky pre snobov na obľúbené repertoárové kusy, ako je Falstaff či Madame Butterfly, budú ešte drahšie a vyšplhajú sa až na 160 liber. „O milovníkoch opery kolujú mýty,“ hovorí Hall.
Okrem spomínaných opier sľubuje nadchádzajúca sezóna aj tituly Ariadne auf Naxos Richarda Straussa, Mozartovu Čarovnú flautu a Verdiho Luisu Miller.
(reuters, ap)