SME

Hra na architektov Slovákov stále baví

Prechádzka po nových štvrtiach s rodinnými domami je cestou okolo sveta za dvadsať minút - tu rozpoznáme domček z podhoria Álp, inde sa pred nami vynorí vila z talianskej Riviéry či pravý stredoamerický ranč. Architektúra našich rodinných domov si našla s

voj vlastný štýl - typicky slovenský architektonický mix.

Kedysi to bolo všetko jednoduchšie. Klasický dedinský dom v tvare slíža mával uprostred kuchyňu, vpredu „parádnu chyžu" a na konci končil stodolou. V dvadsiatych rokoch sa začali objavovať kocky - najprv so sedlovými strechami, neskôr v rámci socialistických úspor a estetiky s plochými.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé poschodia „štokovcov" zostávali roky neobývané a nevykurované. Revolúcia doniesla renesanciu šikmých striech, no dopyt po domčekoch s balkónikmi a manzardami už klesá. V poslednom čase sa populárnymi stavajú prízemné bungalovy, najmä na väčších pozemkoch, kde si majitelia môžu dovoliť odvážnejší pôdorys. Úplne však neodzvonilo ani viacpodlažným domom.

SkryťVypnúť reklamu

Skončila ale už éra podnikateľského baroka a domčekov s balustrádami? Nestaviame opäť domy bez primeranej vybavenosti štvrtí - prakticky paneláky, len tentoraz naležato?

Cena Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR, ktorej víťazi budú známi 9. októbra, má ambíciou pomenovať to lepšie, čo sa u nás v poslednom roku postavilo v kategórii rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, rekonštrukcie a interiéry.

Kto si chce postaviť dom, vie, že bude potrebovať murára, vodára či elektrikára. Úlohu architekta na začiatku procesu už za takú samozrejmú všetci nepovažujú. Architektúra je jedna z tých vecí - hneď po futbale a politike - ktorej sa rozumieme všetci.

Objednať si architekta alebo vybrať si dom z katalógu? Pred podobnou dilemou stojí asi každý, kto chce stavať.
„Podobne ako iné profesie majú svoj raison d´être, tak aj architekt je pri stavbe rodinného domu nezastupiteľný," bráni svoju profesiu architekt Iľja Skoček. Za návrh rodinného domu Na stráni 12 v Bratislave je nominovaný na cenu CE.ZA.AR.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sám robí „domy na mieru", nie je apriori ani proti katalógovým projektom, kde sa podľa neho dá vybrať z množstva štýlov. „Myslím si, že malebný katalógový domček v konkrétnej situácii nemusí byť zákonite architektonickým hriechom a naopak, nie každý supermoderne a fukcionalisticky vyzerajúci dom je zárukou dobrej architektúry," pripomína.

„Typový projekt je preskúšaný praxou, z niektorých boli už postavené desiatky," obhajuje domy z katalógu architekt Stanislav Pšeník z firmy Prodom, ktorá začala predávať katalógové projekty medzi prvými. Dnes už majú konkurenciu takmer desiatich ďalších podobných firiem.

Architekt Maroš Fečík, tiež nominovaný za rodinný dom v Rusovciach, ale nechápe, ako môžu ľudia investovať milióny do stavby podľa typového projektu, ktorý musí aj tak prispôsobiť daným podmienkam.

SkryťVypnúť reklamu

ja0y5932.jpg

Je to celé o peniazoch?

„Množstvo prostriedkov síce podstatným spôsobom ovplyvňuje stavbu, ale ani neobmedzený rozpočet nie je zárukou kvalitnej architektúry," oponuje Skoček.

Ľubomír Závodný, 1. podpredseda Slovenskej komory architektov a ďalší z finalistov ceny CE.ZA.AR vníma značný posun v myslení zákazníkov, ktorí dnes očakávajú vyššiu kvalitu. Podľa neho je práve komunikácia s rôznymi klientmi pri vzniku rodinného domu najzaujímavejšia. „Niekedy viac ako samotný výsledok," dodáva Závodný.

Ako pripomína Skoček, vďaka množstvu odborných aj lifestylových časopisov majú niektorí klienti dnes až neuveriteľné vedomosti o stavebných materiáloch, výrobkoch a nových technológiách, ba niekedy aj o architektúre samotnej.

Kocka is back

Časy, keď celá rodina žila v prízemnej kuchyni, a v izbách na poschodí sa kúrilo len raz v roku - na hody, sú preč. Firmy, ktoré ponúkajú domy z katalógov, svorne hlásia, že trendom sú prízemné bungalovy. „Väčšinou je každému pohodlnejšie mať všetko na prízemí," komentuje Pšenčík.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci by možno viacerí neprotestovali ani proti domu s verandičkami či vežičkami, faktom je, že čím zložitejšia je strecha, tým je aj drahšia. Mnohí sa teda dnes nehanbia zvoliť si najjednoduchšiu pultovú strechu, ktorá je akýmsi cenovo výhodným kompromisom medzi plochou a šikmou strechou. Azda aj pre momentálnu hospodársku krízu slávia úspech jednoduché domčeky len s niekoľkými izbami.

V štýle domov nevníma Pšenčík regionálne rozdiely, necíti ani rozdiel medzi vidiekom a mestom. „Prímestské oblasti sú dnes skoro ako dedinky," hovorí.

Kocky za socializmu vyrastali všade - pomaly aj na oravských lazoch.

Kedysi sa šetrilo drevom na krovy, kto chcel mať sedlovú strechu, musel si vybaviť protekciu, a tak kockové domy zohyzdili celé Slovensko. Niektoré z nich dnes dostávajú „čapice" podobne ako paneláky.

SkryťVypnúť reklamu

„Kocky" sa však vracajú, hoci v trochu rafinovanejšej a estetickejšej podobe. Podľa Veroniky Sýkorovej z firmy Euroline, ktorá ponúka katalógové projekty, sa totiž už trh nasýtil sedlovými strechami. „Začína dopyt po modernej architektúre, ľudia sú dnes odvážnejší a naklonení sú aj modernejším vilám," myslí si.

Súkromné ranče?

Ak túžime mať zo svojho domu multifunkčné rodinné sídlo, s katalógom si zrejme nevystačíme. Nejeden nový dom je vlastne komplexom, ktorého súčasťou je bazén, tenisový kurt či fitnes. No je „zdravé" mať doma súkromné športové centrum?

Povedie tento trend k vlastnému obchodu a škôlke? Nebolo by výhodnejšie - individuálne aj celospoločensky - doplniť nové štvrte primeranou občianskou vybavenosťou? „Všetko treba vnímať s mierou, požiadavky klientov bývajú naozaj rôzne. Ja sa im snažím racionálne vysvetľovať, aké sú výhody či nevýhody, napríklad umiestnenia bazéna v rodinnom dome, aké to má prevádzkové dôsledky. Pri každej takejto požiadavke sa snažím ponúknuť im kvalitu, ktorá nahradí utkvelú predstavu klienta a ktorá je preňho v konečnom dôsledku výhodnejšia nielen z prevádzkového, ale aj užívateľského hľadiska," komentuje Závodný.

SkryťVypnúť reklamu

Radovky a bytovky?

Radová zástavba je zaujímavá pre developerov, ktorí chcú vyťažiť maximum z obmedzeného pozemku. Pre obyvateľov však môžu prinášať problémy, napríklad ak nie je vyriešený prístup na pozemok aj zozadu či aspoň cez garáž v dome.

Miera súkromia je navyše v radovej zástavbe obmedzená. „Je to vhodné do zastavaných častí, kde sú malé pozemky," hovorí Sýkorová.

Inou možnosťou sú bytové domy. Medzi súčasné top bratislavské realizácie v segmente bytových domov patrí Rozadol, Tri Veže, Karloveské rameno či Obydick. Viaceré boli už v minulých rokoch nominované na architektonické ceny.

Tento rok boli odbornou porotou za najlepšie označené domy na Mudroňovej ulici v Bratislave, bytový dom Kačica v Banskej Bystrici a apartmánový dom na Banskobystrickej ulici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosť Pavla Pokorného, autora posledne menovaného bytového komplexu, je skôr pozitívna. „Na začiatku bol jeden starý opustený polorozpadnutý dom - Klub spojárov a dôvera medzi klientom a architektom. Na konci stavba, ktorej funkcia a veľkosť a teda aj finančná náročnosť je výsledkom stoviek diskusií ´pre a proti´," hovorí.

Podľa neho sa jeho klient usiloval nemať pri svojom biznis pláne „veľké oči", čo sa mu v konečnom dôsledku vyplatilo. „Pre svoju tvorbu považujem za najdôležitejšie presné definovanie potrieb klienta a určenie priestorových, architektonických i finančných limitov," hovorí. Práve to podľa neho drží prácu architekta pri zemi a garantuje, že stavba bude slúžiť svojmu účelu vrátane generovania očakávaného zisku.

SkryťVypnúť reklamu

Do akej miery sa však bytový segment v súčasnosti realizuje podľa tohto vzorca? Nepostavili sme v poslednom období priveľa luxusných bytov, ktoré sú nepredajné, lebo aj bohatšia vrstva chce mať v byte priestor pre šatník, nielen extravagantné obývačky?

Podarí sa vyvážiť súčasný nesúlad medzi ponukou a dopytom? „Na trhu bytov a domov je prebytok ponuky, v ktorej sa klienta nikto nepýtal, čo vlastne chce," tvrdí architekt Pokorný.

Ako dodáva, ešte nedávno dostával zákazník ultimátum „ber alebo máš smolu". Dnes, prirodzene, nasleduje fáza, keď má zákazník čas a priestor premýšľať, ako si zariadiť bývanie čo najoptimálnejšie.
„A to je výzva pre developerov, ako aj pre architektov."

Satelity

Pri tvorbe satelitných mestečiek má architekt možnosť riešiť komplexne celý urbanizmus zóny, ale využíva sa táto šanca? Architekt Pavol Pokorný spomína, ako sa raz jeho ateliér uchádzal o návrh prímestského bývania pre asi sto rodinných domov: „Investora sme upozorňovali na negatíva plošného bombardovania územia ďalším panelákovým sídliskom naležato a ponúkali sme alternatívy v komunitnom bývaní, v potrebe polyfunkcie," spomína.

SkryťVypnúť reklamu

To by však znamenalo zredukovať výnos z predaja v prospech kvality bývania. Nečudo, že jeho ateliér s podobnými radikálnymi názormi v tejto súťaži neuspel.

Dobrým príkladom je podľa neho každý realizovaný dom, ktorý zapadne do organizmu mesta a miesta prirodzeným a nenásilným spôsobom. „Som skôr za evolučný ako revolučný vývoj, niekoľkonásobné dvíhanie podlažností a objemov domov či ´zuby´ v siluete mesta považujem za extrém, ktorý sa bumerangovým spôsobom vracia, napríklad vo forme súčasného spomalenia stavebnej výroby," dodáva.

Aby boli všetci spokojní

Dom, dvojdom, radová zástavba, bytovka? Bolo by spoločensky výhodnejšie orientovať sa viac na bytové domy, ktoré by menej zaťažovali dopravu? Má každý človek právo na vlastný dom so záhradkou?

SkryťVypnúť reklamu

„Rozhodnutie je vždy na konkrétnom človeku," hovorí Závodný a pridáva vlastnú skúsenosť. „Ako architekt som vždy túžil mať vlastný rodinný dom, samozrejme, aj si ho sám navrhnúť, ale moje požiadavky boli a sú vždy upriamené na prostredie, miesto, orientáciu a množstvo iných faktorov. Taký pozemok som síce našiel, ale je pre mňa zo zrejmých dôvodov nedostupný. Preto bývam v bytovom dome v tichom prostredí, ktoré mi vyhovuje, s krásnym výhľadom a blízko mesta."

Stavba domu je pre mnohých celoživotným projektom, žiaľ, niekedy aj s celoživotnou traumou. Ako pripomína Závodný, pre architekta je náročné dať dokopy hoci len dva názory, napríklad navrhnúť pre manželov dom, s ktorým by boli obaja spokojní.

Nominácie na Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ∙ ZA ∙ AR 2009

Rodinné domy

klzava.jpg1. Dom Kĺzavá, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ľubomír Závodný Spolupráca: Dalibor Michalák, Stanislav Meliš, Michal Lang Fotografie: Ľubo Stacho

rusovce2.jpg2. Rodinný dom m2 Rusovce

Autor: Maroš Fečík Fotografie: Paťo Safko

nastrani.jpg3. Rodinný dom Na stráni 12, Bratislava-Staré Mesto

Autori: Igor Čierny, Iľja Skoček Fotografie: Paťo Safko


Bytové domy

bb2.jpg1. Apartmánový dom, Banskobystrická ul., Bratislava

Autor: Pavol Pokorný Fotografie: archív architekta

mudronova007.jpg2. Bytový dom A + B, Mudroňova 25, Bratislava

Autor: Ľubomír Závodný Spolupráca: Juraj Benetin, Michal Lang, Juraj Sumbal Fotografie: Ľubo Stacho

kacica.jpg3. KAČICA - bytový dom, Komenského 18/A, B, C, D, Banská Bystrica

Autori: Ladislav Bradiak, Roman Jariabka, Marian Sotník Fotografie: Martin Sotník


Občianske a priemyselné budovy

rontgen.jpg1. Administratívne centrum, Röntgenová ul., Bratislava-Petržalka

SkryťVypnúť reklamu

Autori: Simona Candráková, Pavol Citovický Fotografie: Ľubo Stacho

arvay.jpg2. Árvai Passage - dostavba nádvoria, Námestie SNP, Zvolen

Autori: Peter Pagáč, Martin Rezník, Matúš Polák Foto: archív architektov

cheeshouse.jpg3. Cheese House, polyfunkčný dom, Nitra

Autori: Viktor Šabík, Marek Šumichrast Foto: archív architektov





Rekonštrukcia a obnova stavieb

kniznica11.jpg1. Univerzitná knižnica a pastoračné centrum UKF Nitra - I. etapa

Autori: Ľubomír Holejšovský, Juraj Polyák Fotografie: Pavol Meluš

2apponi.jpg2. Rekonštrukcia Apponyiho paláca, Bratislava

Autori: Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár, Ondrej Strýček Fotografie: Ctibor Bachratý

anasoft.jpg3. Sídlo spoločnosti Anasoft, Bratislava

Autor: Pavol Pokorný Foto: Ľubo Stacho


Interiér

heineken.jpg1. Divadlo Heineken Tower Stage, Bratislava

Autori: Juraj Hermann, Patrik Pavlásek, Anton Havlíček, Jana Valachovičová, Daniel Růžička, Danel Mikunda, Janka Kramáriková, Martin Medlen Foto: Lukáš Mackovjak

SkryťVypnúť reklamu

blunout.jpg2. Blue Note, jazz & music restaurant, J. Hrašku 18, Nové Mesto nad Váhom

Autori: Pavol Senecký, Jana Styková Foto: Pavol Senecký

albert11.jpg3. Rekonštrukcia objektu Albrecht, Mudroňova, Bratislava

Autori: Igor Čierny, Iľja Skoček, Peter Kožuško, Martin Skoček Fotografie: Jakub Dvořák


Exteriér

apollo.jpg1. Apollo Business Center II, Prievozská, Bratislava

Autori: Juraj Jančina, Igor Mazúch Foto: Robert Vrlák

cintorin.jpg2. Úprava územia vojenského cintorína, Kopčianska ulica, Bratislava

Autori: Katarína Serbinová, Imrich Puškár, Mária Baníková Foto: Jaro Baran

Slovenská komora architektov udeľuje Cenu každoročne od roku 2002 za vynikajúci profesionálny výkon - zrealizované dielo architektonického umenia, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku.

O udelení CE∙ZA∙AR 2009 rozhoduje odborná porota v zložení: Ing. arch. Pavol Paňák - predseda, Ing. arch. Elena Alexy, PhD., Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus (ČR), Mgr. Miloš Pietor, Arch. Dipl. Ing. Peter Riepl (Rakúsko), Ing. arch. Ján Štempel (ČR) a Ing. arch. Tibor Zelenický.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 166
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 260
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 700
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 079
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 252
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


42
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

Emigroval z Prešova do Bratislavy.


1
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 390
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 814
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 61 625
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 177
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 476
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 674
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 897
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 670
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťZatvoriť reklamu