Vieceré hlášky z ich programu Lietajúci cirkus Montyho Pythona zľudoveli nielen v Británii. Včera uplynulo presne 40 rokov od chvíle, kedy pythoni odvysielali na BBC prvý diel svojej legendárnej šou.
Monty Pythons
5. októbra 1969 odvysielala BBC prvý diel programu Lietajúci cirkus Montyho Pythona
do roku 1983 nakrútila skupina 45 dielov a tri celovečerné filmy
Terry Gilliam sa stal uznávaným režisérom (Dvanásť opíc), Eric Idle stále píše pre Broadway
Rytierske brnenie, švihnutá chôdza a mŕtvy papagáj nevyzerajú ako recept na čistý zisk 100 miliónov dolárov, píše agentúra Bloomberg. Podnik menom Monty Pythons si na svoje konto pripísal presne toľko len od roku 1999, keď celá séria 45 dielov Lietajúceho cirkusu a celovečerných filmov vyšla na DVD nosičoch.
Rozmenené na drobné, každý zo šestice legendárnej komediálnej skupiny, ktorá sa rozpadla ešte v roku 1983, si ročne vopchá do vrecka takmer 800tisíc dolárov. Len za autorské práva, pre ktoré kedysi viedli pythoni s televíziou BBC zdĺhavé spory.
Pritom ich prvý film financovali rockové hviezdy. Tých 229tisíc libier, ktoré v roku 1975 potrebovali na výrobu snímky Svätý grál, im pomohli dať dokopy Pink Floyd, Jethro Tull či Led Zeppelin.
V tom čase už bola značka Monty Pythons symbolom inteligentného, uleteného, infantilného a najmä nič nešetriaceho humoru. Pythoni si brali na mušku najmä úradnícku byrokraciu v Británii či snobských Angličanov zo strednej triedy.
Šou trafených intelektuálovTraduje sa, že pythonov priviedla na svetlo sveta túžba Johna Cleesa spolupracovať s Michaelom Palinom. Obaja boli tak ako zvyšok skupiny univerzitne vzdelaní ľudia, mali však z celej šestice asi najvýraznejší kreatívny potenciál.
Cleese bol vyštudovaný právnik, Terry Jones zasa historik a Graham Chapman bol lekárom s praxou. Už na univerzitách však všetkým učarovalo aj divadlo a popri štúdiu vystupovali v skečoch, ktoré si sami písali.
Jonesom v známej Oxford Revue na oxfordskej univerzite. Cleese sa spoznal s Chapmanom na cambridgeskej univerzite, kde študoval aj Eric Idle, Palin vystupoval s
Jediný nebritský člen skupiny, americký výtvarník Terry Gilliam sa prvýkrát stretols Cleesom počas turné ich univerzitnej divadelnej skupiny v New Yorku.
Cleese s Chapmanom mali ponuku od BBC na vlastnú šou, ale podarilo sa im prehovoriť zvyšnú štvorku, aby sa vykašľala na zmluvu s televíziou ITV a skúsila to s nimi.
Už prvá séria programu Lietajúci cirkus Montyho Pythona bola obrovským úspechom. Skeče ako Španielska inkvizícia, Ministerstvo švihnutej chôdze či Mŕtvy papagáj poznali diváci takmer naspamäť.
Pythoni vytvorili svojský štýl humoru, v ktorom spájali nezlučiteľné veci, miešali realitu s absurditou a ich zásadou bolo vyrábať skeče, kde divák nielenže netušil, ako sa skončia, ale ani čo bude nasledovať za každou novou scénou.
Pythoni neváhali odísť z rozohranej scénky alebo sa uprostred nej obrátiť na diváka, či ju skrátka zrušiť vetou: A teraz niečo úplne iné.
Veľkého úspechu sa dočkali aj ich celovečerné filmy. Po debute Svätý grál, v ktorom sa pozreli na dobu rytierov kráľa Artuša, nakrútili ešte dve hitovky.
Život Briana (1979) bol satirickým pohľadom na súčasníka Ježiša Krista, ktorým pythoni zúčtovali s náboženským pokrytectvom. Ich najtemnejšia snímka Zmysel života bola zasa ich posledným spoločným projektom.
Jonesov film k výročiu Pythonov poslal do histórie ten, kto ich do nej aj voviedol. John Cleese. Ako prvý oznámil, že končí. Mal pocit, že sa vypísal. Keď v roku 1989 zomrel Chapman, bolo jasné, že veľký návrat sa už nikdy neuskutoční.
„Až vtedy, keď sa Graham Chapman vráti zo záhrobia. Už rokujeme s jeho agentom o podmienkach,“ žartoval v roku 1989 na túto tému Eric Idle.
Štyridsať rokov od vzniku legendy britského humoru pripravil Terry Jones film, ktorý zachytáva celú ich kariéru. Nazval ho Monty Pythons: Takmer pravda. A teraz niečo úplne iné. Britská filmová akadémia udelí 15. októbra pythonom špeciálnu cenu za celoživotné dielo.