SME

Počuť Woodstock - alebo radšej dospieť

V kinách je film o legendárnom hudobnom festivale. Podľa knižky priameho neúčastníka ho nakrútil oscarový režisér Ang Lee.

Bola to masová hudobná akcia, ale režisér Ang Lee v nej dokázal nájsť aj pekný intímny príbeh.

Keby sa Elliotov otec začal smiať alebo rozprávať s inými ľuďmi, pre istotu by bolo treba volať doktora. Ani jeho mama nie je príliš spoločenská, ľudí podozrieva, sotva ich videla, ešte dvadsať rokov po vojne stále hromží na fašistov a okolie citovo vydiera svojou vynútenou emigráciou z Ruska. Dúfa, že neprosperujúci hotel jej pomôže splatiť Elliot - a Elliot, ten sa cíti dvadsať rokov za opicami, keď s týmito rodičmi ešte vôbec raňajkuje. Vie, že poriadny život je kdesi v San Franciscu, nie v malom Betheli. Ale aspoň sa snaží a má nápady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zavolá na okolité lúky organizátorov festivalu Woodstock, keď sa dozvie, že im povolenie na koncert zrušili v pôvodne plánovanom meste Wallkill. A hipisáci naozaj prídu. Všetko sa im tam páči. Hotelové izby, za ktoré by sa Elliotova mama mala od hanby prepadnúť, tiež.

Symboly alebo vesmírne hesláAng Lee nakrútil film Zažiť Woodstock podľa Elliotovej autobiografickej knižky. V šesťdesiatom deviatom už Elliot Tiber nebol dieťaťom kvetov, mal vyše tridsať. V tom slávnom, mýtickom príbehu - ktorý rozpráva on, je teda aj nadhľad, aj trocha irónie.

Na samotné koncertné pódium sa zrejme nedostal, hoci ho mal niekoľko metrov od domu. Ang Lee to rešpektoval. Elliot zažil niekoľko augustových dní organizovaním a on to sfilmoval veľmi priamočiaro. Hľadaním skrytých symbolov, v záberoch či mimo nich by sme asi strácali čas, no aj tak sa na to pekne pozerá.

SkryťVypnúť reklamu

Hipisáci boli celkom vtipní a občas prekvapili, až zaskočili, akí boli aj dobrí obchodníci. Vraveli pritom záhadné, takmer vesmírne heslá o láske a slobode, takže bolo asi normálne, že z toho zneisteli policajti, inšpektori i výpalníci.

Neprenositeľnú traumu Vietnamu sa Ang Lee pokúsil vyjadriť postavou Elliotovho kamaráta Billyho. Žiaľ, dosť nešťastne, pretože Emile Hirsch ho zahral veľmi zle. Samotné kvetinové nadšenie si však Lee predstaviť vedel, a dobre. Aj keď vraví, že ho vtedy sledoval z Taiwanu, pri televízii.

Nebyť a byť tamV lete 1969 mohol byť z Elliota Tibera celkom vyrovnaný človek. Ang Lee ho vo svojom filme omladil a ten odkaz je celkom jasný. Zažiť Woodstock znamenalo využiť príležitosť. Dospieť, prijať seba i toho druhého, oslobodiť sa, vedieť o svojich hraniciach a zároveň tým neobmedzovať svoje sny. Alebo pochopiť, že rodičia a deti nie sú dva rôzne živočíšne druhy, ale tým istým, ktorý akurát starne.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnú úlohu v tomto nakoniec intímnom príbehu dostal Demetri Martin, nijaká žiarivá hviezda. Rozumného chlapca v citovom zmätku zahral veľmi inteligentne, s jemným odtieňom karikatúry.

Možno, že nič iné by sa ku krehkému filmu nehodilo. Nie je to strhujúce dielo, je v tom dobrom zmysle slova nevýrazné. Jeho dotyk s neulapiteľným obdobím nádeje je rovnako letmý ako bojazlivé objatie otca so synom. Woodstock bol predsa už pred štyridsiatimi rokmi.

Viac než len akcia roka 1969

Hlavný hrdina filmu Anga Leeho nakoniec Woodstock osobne nezažije, no vlastne ani nemusí. Tomu, čo sa na festivale všetkých festivalov odohrávalo, sa totiž venuje oscarový dokument Woodstock. Pri príležitosti štyridsiateho výročia sa na trhu objavila jeho rozšírená verzia.

SkryťVypnúť reklamu

Film režiséra Michaela Wadleigha mal premiéru v roku 1970, rok po legendárnom festivale. Dodnes je najlepším svedectvom o akcii, ktorá definovala generáciu hippies. Zaujímavosťou je, že jedným z kameramanov bol vtedy začínajúci Martin Scorsese.

Nová nezostrihaná verzia má až 225 minút. Na filme je výnimočné i to, že sa nevenuje len najväčším hviezdam, ale aj celkovej atmosfére. Detailne opisuje momenty, ktoré Woodstock takmer zrušili, no vďaka úsiliu organizátorov a pozitívnej energii divákov sa festival zmenil na veľkú oslavu hudby.

Samozrejme, hlavným magnetom sú záznamy koncertov Jimiho Hendrixa, CSN&Y, Santanu, Richeyho Hawensa, Janis Joplinovej alebo skupiny The Who. No súčasťou novej rozšírenej edície filmu, ktorý vyšiel až na štyroch DVD, sú dve hodiny dosiaľ nezverejnených vystúpení Grateful Dead, Joan Baez či Creedence Clearwater Revival.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem DVD ešte vyšiel box šiestich CD s takmer kompletným záznamom z celého Woodstocku.

(peb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu