Frankfurtský knižný veľtrh čelí kritike aktivistov za ľudské práva
Organizátori, ktorí museli ustúpiť v súvislosti s úsilím Pekingu zabrániť vystúpeniu disidentov na tomto fóre, čelia kritike aktivistov za rešpektovanie ľudských práv.
FRANKFURT NAD MOHANOM. Frankfurtský knižný veľtrh dnes v neskorých popoludňajších hodinách otvoria nemecká kancelárka Angela Merkelová a Si Ťin-pching, viceprezident Čínskej ľudovej republiky. Práve najľudnatejšia krajina sveta je pri 61. ročníku najväčšej knižnej prehliadky planéty jej čestným hosťom.
Ťažiskovou témou prehliadky, ktorej prvé tri dni sú už tradične venované výlučne odbornej verejnosti a záverečné víkendové dni potom aj širokej čitateľskej verejnosti, je tentoraz digitalizácia odvetvia.
Na veľtrhu budú svoje novinky prezentovať početné osobnosti domácej literárnej scény, vrátane čerstvej laureátky Nobelovej ceny za literatúru Herty Müllerovej, známeho autora bestsellerov Franka Schätzinga, či Kathrin Schmidtovej, ktorá sa v pondelok stala držiteľkou Nemeckej knižnej ceny.
Chýbať však nebudú ani viacerí prominentní návštevníci zo zahraničia, napríklad Claudio Magris, taliansky literát opakovane nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru, ktorý si v záverečný deň veľtrhu prevezme Cenu mieru Nemeckého knižného obchodu, špičková kanadská autorka Margaret Atwoodová, ktorá patrila aj v tomto roku medzi potenciálnych favoritov na ocenenie Švédskej kráľovskej akadémie, či švédsky autor populárnych kriminálnych románov Hakan Nesser.